Ana Sayfaİletişim ebelediye

Kepez Belediyesi Erdem Bayazıt Kültür Merkezi, Kaleiçi evleri rölyef sergisiyle Antalyalıların hizmetine sunuldu. Başkan Hakan Tütüncü, teknik ve mimari bakımdan Antalya’nın en şık kültür merkezini yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Sakarya Bulvarı Yeni Mahalle’de yapımı tamamlanan ve Kepez’in ilki olan “Selçuklu yıldızı” temalı Erdem Bayazıt Kültür Merkezi, mimari yapısına uygun bir sergi açılışıyla, ilk sanatsal etkinliğe ev sahipliği yaptı.

Sanatçı Şeyma Candan’ın, “Hayallerde Kalan Kaleiçi” adlı rölyef sergisiyle, Kepez’in ilk kültür merkezi, kültürel ve sanatsal etkinliklere kapılarını açtı.
Serginin açılış törenine Kepez Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit, Başkan Hakan Tütüncü, Ak Parti Kepez İlçe Başkanı Bahattin Bayraktar, meclis üyeleri, başkan yardımcıları, bazı mahalle muhtarları ve sanatçılar katıldı.

Hayalimizi gerçekleştirdik

Törende bir konuşma yapan Başkan Tütüncü, rölyef sergisi ile hizmete giren kültür merkezinin resmi açılışını, önümüzdeki günlerde yapacaklarını belirtti.
Adaylık sürecinde Kepez’de, kültür merkezi olmaması eksikliğini gördüğünü anımsatan Tütüncü, “Belediye başkanı olduktan sonra bir çay bahçesinde, gecenin ilerleyen bir vaktinde, beyaz kâğıdın üzerine Selçuklu yıldızı, yıldızının içerisine de bir kültür merkezi çizdim. Şimdi hayalimizi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.” diye konuşu.

Neden Selçuklu yıldızı?

Başkan Tütüncü, kültür merkezini, neden Selçuklu yıldızı temalı yaptıklarını ise şu şekilde özetledi: “Antalya, bir Osmanlı şehri olmasının çok ötesinde Anadolu Selçukluları’nın önemli bir merkezidir. Selçuklu Devleti, iki tane devlet arması kullanmıştır. Bir tanesi çifti başlı kartal, ikincisi ise 8 köşeli Selçuklu yıldızıdır. Çift başlı kartal gücü, kudreti; Selçuklu yıldızı ise adaleti sembolize ediyor. Selçuklu yıldızı, aynı zamanda bizim inancımıza göre Cennet’in 8 tane kapısını simgeler. 8 köşeli Cennet’e kavuşabilmenin en önemli yolu da adaletten geçer. Antalya’nın, Anadolu Selçuklu Devleti’nin izlerini taşıyan bir yerleşim yeri olması, uçaktan bakıldığında güzel bir Kepez yıldızı olsun isteği ve Kepez’i bu tür yatırımlarla yıldızlaştıralım anlayışıyla kültür merkezinde 8 köşeli Selçuklu yıldızı figürünü esas aldık.”

7 gün 24 saat çalışan bir merkez olacak

Antalya’nın, hem teknik, hem mimari bakımdan en şık kültür merkezini yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Tütüncü, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu merkezde, çok farklı kültürel yapının inşası noktasında önemli çalışmalar yapacağız. Bu tesis, haftanın yedi günü, 24 saat çalışan, kültür ve sanat noktasında kente kazançlar sağlayan bir merkez olacak. Kültür merkezinde tiyatrodan sergiye, konferanstan sinemaya kadar birçok etkinlik gerçekleştireceğiz.”

Hayallerde kalan Kaleiçi

Kepez Belediye Başkanı Tütüncü, kültür merkezinin yanında, özellikle yaz aylarında spor, kültür ve sanat etkinliklerinin yapılacağı, 36 bin kişilik Antalya’nın en büyük meydanını da yaptıklarını bildirdi.
Tütüncü, konuşmasını, “Kepez, Antalya’nın bütün sanatkârlarına kapılarını ve gönlünü sonsuza kadar açmıştır.” sözleriyle tamamladı.
Daha sonra, Kaymakam Özyiğit ve diğer davetlilerle birlikte kurdeleyi keserek, “Hayallerde Kalan Kaleiçi” rölyef sergisinin açılışını yapan Tütüncü, “Hayallerimizde kalan Antalya’dan izler taşıyan rölyef sergisine ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

Sanatçı Şeyma Candan da, sergiyi gezen Özyiğit ve Tütüncü’ye, rölyef çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Candan, sanata olan hassasiyetinden ve Kepez’e, Antalya’ya böyle bir kültür merkezi kazandırmasından dolayı Başkan Tütüncü’ye teşekkür etti.

Konuklarına kültür merkezini gezdirdi

Kepez Belediye Başkanı Tütüncü, serginin açılışının ardından Kaymakam Özyiğit ve diğer konuklara Erdem Bayazıt Kültür Merkezi’ni gezdirdi. Tütüncü, 500 kişilik salon (12 engelli koltuğu bulunuyor), yangın perdesi bulunan 265 m2 alanıyla Antalya’nın en büyük sahnesi, fuaye alanı, kulisler, idare ofisleri, sınıflar, engelli asansörü hakkında konuklarına teknik bilgi verdi.
Heyet, kültür merkezinin yanındaki meydan alanında da incelemelerde bulundu. Erdem Bayazıt Kültür Merkezi’ndeki rölyef sergisi, 20 Ocak’a kadar gezilebilecek.

Meydan düzenlemesi, su havuzu, otopark, yeşil alan ve dinlenme alanlarıyla birlikte kültür merkezi, 10 bin m2’lik bir alan üzerine inşa edildi.  Sakarya Bulvarı Emek Mahallesi’ne yapılan tesiste, 500 kişilik çok amaçlı salon, (8 kişilik engelli koltuğu bulunuyor), kütüphane, 265 m2’lik sahne, sergi ve fuaye, dinlenme ve VİP odası, idari ofis, sanatçı girişi, kulis odaları ve kafeterya, özürlü asansörü, derslikler, öğretmen odası bulunuyor.


Bu haber 6 defa görüntülendi.
YORUMLAR
 Songül KÖKSALAN  2013-08-15
  Kıymetli hizmet
 Bld. Başkanı olduktan sonra, bir çay bahçesinde, gecenin ilerleyen saatlerinde elindeki bir kağıda Selçuklu Yıldızı Motifi içine Halkına sunmuş olduğu bu kıymetli hizmeti çizen güzel insan, TARİHİNE VE DEĞERLERİNE BAĞLI, İNCE VE HASSAS, SANATKAR RUHLU, İDEALİST VE KARARLIGELECEĞİNE SAYGILI VE ÖZELLİKLE SANATKARINA, HİZMET YAPTIĞI İLİN HALKININ DEĞER ,KÜLTÜR VE İHTİYAÇLARINI ÖNEMSEYEN, GELECEĞE DE BU VASITAYLA EN GÜZEL ŞEKİLDE İMZASINI ATAN Sn.Bld. BAŞKANIMIZ HAKAN TÜTÜNCÜ' ye SAYGILARIMI SUNUYORUM,TEŞEKKÜR EDİYORUM.
 galacticpeach  2012-02-25
  iletişim
 325 60 60 numarasından erdem beyazıt kültür merkezine ulaşabilirsiniz.
 ayse erman  2012-01-24
  erdem beyazıt k.m.
 merkeze ait bir sayfa ve program akışı bulamadım.. önemli...
Bu Habere Yorumunuzu Ekleyin
İsim
E-posta
Başlık
Yorum
       Tüm alanlari doldurmaniz gerekmektedir
© Kepez Belediyesi | Bilgi İşlem Servisi • Teomanpaşa Mahallesi Yeşilırmak Caddesi • 444 6 007 •