Ana Sayfaİletişim ebelediyeİçerisinde Antalya'nın, ilk kapalı tam olimpik yüzme havuzu ile 7 den 77'ye herkesin beklentilerini karşılayacak tesislerinin olduğu Kepezpark Varsak Projesi'nin yapımı başladı.

Kepez Belediyesi'nin, ilçe tarihinin en büyük yatırımı olan ve içerisinde Antalya'nın yıllardır özlemini çektiği kapalı tam olimpik yüzme havuzunun da bulunduğu Kepezpark Varsak Projesi'nin temeli törenle atıldı. Antalya'ya, Kepez'e ve Varsak'a vizyon kazandıracak olan proje, yıkımı gerçekleştirilen eski Varsak Stadyumu'nun bulunduğu, imar planında spor alanı olarak geçen, 46 dönümlük alan üzerine inşa ediliyor. Yaklaşık maliyeti 20 milyon TL olan projenin temeline ilk harç da toplumun her kesiminden gelen katılımcılarla birlikte atıldı.

Antalya temel atma törenindeydi

Eski Varsak Stadyumu'ndaki temel atma törenine; Antalya Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu, Kepez Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit, Ak Parti Antalya Milletvekilleri Gökçen Erdoğan Enç, Hüseyin Samani, Menderes Türel, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Döşemealtı Belediye Başkanı Nurettin Tursun, Ak Parti İl Başkanı Mustafa Köse, partinin Aksu, Döşemealtı, Kepez, Konyaaltı ve Muratpaşa Teşkilatları, belediye ve il genel meclis üyeleri, eski Kepez Belediye Başkanı Mehmet Atay, esnaf ve meslek oda başkanları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, mahalle muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Projenin lokomotifi yüzme havuzu

Başkan Tütüncü, törende yaptığı konuşmada projenin lokomotifinin, Antalya'nın yıllardır özlemini çektiği tam olimpik standartlara sahip yüzme havuzu olduğunu kaydederek, "Bununla birlikte burada her yaştan insanımızın bir şeyler bulabileceği bir yaşam alanı oluşturuyoruz. Projede 2 adet sentetik çim futbol sahası, 2 adet basketbol sahası, çeşitli sosyal amaçlar için de kullanılacak dört salonlu bir sinema binası ve gençlik merkezi bulunuyor." diye belirtti.

Çocuklara masal parkı

Sakarya Bulvarı'nda inşa ettikleri Kepez'in ilk kültür merkezini, geleceğin güneş yüzlü çocuklarına armağan ettiklerini hatırlatan Başkan Tütüncü, bu projede de çocukları unutmadıklarını, tesiste çeşitli masal kahramanlarının ortam canlandırmalarının yapılacağı masal parkı olacağının müjdesini verdi.

20 milyon TL’lik yatırım 1 yılda bitecek

Maliyeti yaklaşık 20 milyon TL olan ilçenin bugüne kadar ki en büyük projesini, 1 yılda tamamlayacaklarının sözünü veren Başkan Hakan Tütüncü, tesisin Antalya’ya kazandırılmasında emeği geçen bürokratlarına, çalışanlarına ve meclis üyelerine teşekkür etti.

Varsak’ın adını dünya duyacak

Ak Parti Antalya Milletvekili Hüseyin Samani konuşmasında, il başkanı olduğu dönemde kendisinden kapatılan belde belediyelerden biri olan Varsak'ın isminin yaşatılmasının talep edildiğini hatırlatarak, şöyle devam etti: " Varsak'ın adı çok daha iyi yaşatılacak, il sınırlarının dışına çıkacak demiştik. Tam olimpik yüzme havuz ile Antalya'da, Kepez'de ve Varsak'da uluslararası organizasyonlar yapılabilecek. Varsak'ın adını Antalya, Türkiye değil, dünya duyacak. Onun için Sayın Tütüncü'yü ne kadar kutlasak, ne kadar tebrik etsek azdır."

Âyinesi iştir kişinin lafa bakılmaz

Başkan Tütüncü’nün, Erdem Bayazıt Kültür Merkezi'ni, 3 bin kişilik Arif Nihat Asya Açık Hava Tiyatrosu'nu söz verdiği tarihte bitirdiğine değinen Samani, “Sayın Tütüncü, bu projeyi de 1 yıl içerisinde bitireceğim, diyor. Ziya Paşa’nın dediği gibi, ‘Âyinesi iştir kişinin lafa bakılmaz / Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde.’ Daha önce yaptıkları yatırımlara güvenerek bu projeyi söz verdiği tarihte hizmete açacağına inanıyorum." ifadesini kullandı.

Tütüncü Antalya’nın ihtiyaç duyduğu projeleri Kepez’de yapıyor

Kepez'de projelerin birer birer hayat bulduğunu ifade eden Hüseyin Samani, "Tütüncü Antalya’nın ihtiyaç duyduğu projeleri Kepez'de bir, bir gerçekleştiriyor. Farklı kesimlerin bugün bu törene gelmesi de Kepez'in hizmetlerine tam destek verildiğini gösteriyor. Kepez hızla gelişiyor. Kepez'in gelişimini görebilmek için Gazi Bulvarı'nın çevresine baktığınız zaman ilçeler arasındaki hizmet farkını görebilirsiniz. Varoş denilen Kepez şimdi bir kültür, gençlik, eğitim ve spor, sosyal yaşam şehri oluyor."

Proje madalya getirecek

Projeyi, Kepez'e Antalya'ya kimlik kazandıran bir yatırım olarak değerlendiren Kepez Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit de Antalya nın göç olgusuna dikkat çekerek, Kepezpark Varsak Projesi'nin, kentte yaşayan gençler ile göçle gelen gençler arasında kaynaşma ve Antalyalılık kimliği kazandırma yeri olacağına işaret etti.

Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu ise Kepezpark Varsal Projesi'nin temelin atılmasına tanıklık etmekten memnuniyet duyduğunu belirterek, "Olimpiyatlarda İstiklal Marşımızın çalınmasından büyük heyecan duyuyoruz. Bu tesisler, Olimpiyatlarda başarılar elde etmemize katkı sağlayacaktır. Bu bakımdan bu proje, Antalya ve Türkiye için çok önemlidir." diye konuştu. 

Dualarla temeli atıldı

Kepez ilçe Müftüsü Kemal Uçkun'un yaptığı duanın ardından Başkan Tütüncü ve protokol, oda başkanları, meclis üyeleri, muhtarların da hazır bulunduğu platformda, hayırlı olsun dileği ile butona basarak Kepezpark Varsak Projesi'nin temeline sembolik olarak ilk harcı döktüler.
Başkan Tütüncü, daha sonra davetlilere tören alanında iftar yemeği verdi.

Projede neler var?

Yaklaşık 1000 seyirci kapasiteli kapalı tam olimpik yüzme havuzu, Uluslararası Yüzme Federasyonu (FINA) standartlarına uygun olarak, 2,5 metre derinliğinde, 10 kulvarlı 25x50 metre boyutlarında (1250m2) olacak. Ulusal ve uluslararası şampiyonaların düzenlenebileceği şekilde projelendiren tesiste, 250 m2 ısınma havuzu da yer alıyor. 5 bin m2 alana inşa edilecek olan yüzme havuzunda; ayrıca bay ve bayan ayrı olmak üzere 16 duş, 22 lavabo, soyunma odaları, dinlenme alanı, kafeterya ve idari ofisler de bulunuyor.

25x45 metre boyutlarında açık yüzme havuzunun da olacağı projede, FIFA standartlarına uygun 500 kişilik açık tribünleri ve soyunma odaları olan 45x25 metre boyutlarında 2 adet sentetik çim futbol sahası ile FIBA kurallarına uygun 2 adet basketbol sahası hizmet verecek. Projede; gençlik merkezi, sosyal tesis, 4 adet cep sinema salonu, otopark ve bisiklet yolu, 1500 metre uzunluğunda yürüyüş, yapay bir göl, ortam canlandırmalarının olduğu 5000 bin m2 masal parkı ve ada kafe bulunuyor.
Bu haber 6 defa görüntülendi.
YORUMLAR
Bu Habere Yorumunuzu Ekleyin
İsim
E-posta
Başlık
Yorum
       Tüm alanlari doldurmaniz gerekmektedir
© Kepez Belediyesi | Bilgi İşlem Servisi • Teomanpaşa Mahallesi Yeşilırmak Caddesi • 444 6 007 •