Öğrenciler Öğretmenler Günü’nü kutladı

Antalya’nın Kepez ilçesinde öğrenciler, halk oyunları gösterisi, mini konser ve “Öğretmenim” oratoryosu ile öğretmenlerinin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutladı

Kepez İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Yeni Mahalle Semtevi’nde kutlama töreni düzenledi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, Öğretmenler Günü, okunan şiirlerle, halk oyunları gösterisi ve mini bir konserle coşkulu bir şekilde kutlandı.


Emekli olan öğretmenlerle, göreve yeni başlayan öğretmenleri bir araya getiren törene Kepez Kaymakamı Mehmet Ali Öyiğit, Kepez İlçe Garnizon Komutanı Yüzbaşı Vahittin Kalay , Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Kepez İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Şimşek, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.


Sevgi Çömez adlı öğrencinin  “Çocuklarım” şiirini okuduğu törende, göreve yeni başlayan öğretmenler adına Rukiye Eren bir konuşma yaptı. Emekli Öğretmen Abdulbaki Akkan’ın, “Kıymetli Öğretmenim” adlı şiiri okumasının ardından Kaymakam Mehmet Ali Özyiğit, bu yıl içerisinde emekli olan öğretmenlere hizmet şeref belgesi ve teşekkür plaketi verdi.


Konuşmasında, insan olmayı,  insanları yaşatmayı öğretmenlerden öğrendiklerine işaret eden Özyiğit, “Aç ve susuz kalmış çocukları, sokaklardan kurtarmayı öğretmenlerimizden öğrendik. Şehir sokaklarında, susuz ve aç kalmasın diye kuşlara nafaka ayıran, vakıf kuran anlayışı öğretmenlerimizden öğrendik. Öğretmenlerimizin fedakârlıklarıyla kişilik bulduk, insan  olduk.” dedi. Büyük Önder Atatürk’e, matematik öğretmeninin Kemal ismini verdiğini hatırlatan Özyiğit, “Mustafa öğretmen, iki Mustafa çok, senin adın Mustafa Kemal olsun, dedi ve  zaman gibi fedakarlığını yaptı. Öğrencisini öne çıkarmasaydı, alkışlayıp arkasında durmasaydı, benim yavrum diye kucaklamasaydı, Mustafa Kemal olur muydu? Usta çıraktan umutluysa çırağını ezmez. Çırakta çıraklığını bilir, ustasının elinden öper. Budur medeniyetimizin güzelliği.”


Kaymakam Özyiğit, öğretmenlerle sokak çocuklarına sahip çıkmaya, kötü alışkanlıklara bulaşan çocukları kurtarmaya, temiz ve ahlaklı nesiller yetiştirmeye, dünyanın zulmüne direnmeye devam edeceklerini ifade etti.


Özyiğit, İlçe Garnizon Komutanı Yüzbaşı Vahittin Kalay ve Başkan Hakan Tütüncü, öğretmen konulu resim, şiir ve kompozisyon, yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdiler.


Törende bir konuşma yapan Başkan Tütüncü de, 24 Kasım’da, hayatta sahip olunanları öğretmenlere borçlu olduklarını, bir kez daha anladıklarını belirtti.


Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ve silah arkadaşlarının bin bir güçlükle bozkırın ortasında kan ve barut kokularının içerisinde bir milletin geleceğini, yazdıklarını işaret eden Tütüncü, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İstiklal mücadelesinin ardından, yeni bir medeniyetin inşası noktasında bir mücadele daha başlıyor. O mücadelenin adı da istikbal mücadelesi oluyor. Bu mücadeleyi de Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başlatıyor. İstikbal mücadelesini yürütecek ordunun en önemli mensupları olarak, eğitim camiasının cefakar ve vefakar öğretmenleri gösterilmiştir. Milletimizi, Atatürk’ün işaret ettiği çağdaş, muasır uygarlıklar seviyesinin ötesine götürme mücadelemizi, hep birlikte büyük bir azimle sürdüreceğiz. Her şeyimizi borçlu olduğumuz, bizleri bugünlere taşıyan elleri öpülesi bütün öğretmenlerimizin bu mutlu gününü kutlarım.” dedi. 


Konuşmaların ardından mesleğe yeni başlayan öğretmenler de Türk bayrağının altında meslek yemini ettiler.
Törende Karatay Lisesi Halk Oyunları Ekibi’nin folklor gösterisi de izleyenlerden büyük alkış aldı.


Atatürk Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi tarafından hazırlanan “Öğretmenim” oratoryosunun sunulmasının ardından, 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama töreni ATSO Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi’nin mini konseriyle sona erdi.

Kepez Belediyesi Resmi Web Sayfası
Sayfanın İnternet Üzerindeki Adresi: http://www.kepez-bld.gov.tr/page.php?id=1155