• facebook
  • twitter
-A | A+

KEPEZ’DEN KAHVEHANELERE KÜTÜPHANE. 13.05.2009

Haber Tarihi: 9 Ekim 2009, Cuma - 17:56

Kepez Belediyesi, 100 temel eserden oluşan kitap setiyle 27 kahvehanede kütüphane köşesi oluşturuyor. Başkan Tütüncü’nün katılımıyla ilk kütüphane, Yükseliş Mahallesi’nde Göreme Kıraathanesi’nde hizmete girdi.

Kepez Belediyesi, kütüphane projesiyle kıraathaneleri, geleneksel kültürümüzdeki gerçek kimliğine kavuşuyor, kahvehaneler kitap okunan yerler haline geliyor. Kepez Belediyesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın tavsiye ettiği 100 temel eserden oluşan kitap setiyle, ilk etapta ilçedeki 27 kahvehanede kütüphane köşesi kuruyor. “Kahvehaneler Kıraathanelere dönüştürülüyor” sloganı ile Türkiye’ye, örnek olacak olan kütüphane projesiyle, kahvehanelerin, kıraathaneye dönüştürülmesi amaçlanıyor. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün ve Antalya Kahveciler Odası ve Türkiye Kahveciler Kıraathaneciler Büfeciler Federasyonu Genel Başkanı Murat Ağaoğlu’nun ve Kepez Belediye Başkan Yardımcısı Gürsel Kaya’nın katılımıyla, ilk kütüphanenin açılışı Yükseliş Mahallesi’ndeki Göreme Kıraathanesi’nde gerçekleştirildi.
Burada bir konuşma yapan Başkan Hakan Tütüncü, seçim kampanyası döneminde kültüre ve sanata destek olma ve bu alanda çalışma yapma sözü verdiğini anımsatarak, “Belediyelerin, kültüre ve sanata olan katkılarının çok önemli bir yer tuttuğunu, kültür ve sanat noktasında ileriye gitme adına belediyelerin yapması gereken çok önemli işleri olduğunu iyi bilmekteyiz. Bu kapsamda bugün yeni bir uygulamayı başlatıyoruz.” dedi.
Kütüphane projesiyle kıraathanelerin, gerçek anlamıyla hayat bulacağını belirten Tütüncü, şöyle devam etti: “Biliyorsunuz biz de kıraathane, kağıt ve benzeri oyunların oynandığı, çayın içildiği, sohbetlerin edildiği yerler olarak biliniyor. Çoğu kıraathane de gazete bulmakta zorluk çekersiniz. Kıraathane, kelime olarak okuma evi anlamına gelir. Eski kültürümüzde kıraathane, kahvelerin, çayların içildiği, bunlarla birlikte gazetelerin, kitapların okunduğu, bulunduğu, erişebildiği yerdi. Ama günümüzde kıraathaneler, bu anlamından uzaklaştırıldı. Kıraathaneler, günümüzde okeyin, kağıt oyunlarının oynandığı, çay içilip sohbet edilen yerler haline geldi. Bu projeyle kahvehaneleri, kıraathaneye dönüştürelim istiyoruz.”
Milli Eğitim Bakanlığımızın tavsiye etttiği100 temel eserden oluşan kitap setiyle, ilçedeki 27 kahvehanede kitap okuma köşesi oluşturacaklarını ifade eden Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, ilk kitaplığının açılışını yaparak, kahvehaneler kıraathaneye dönüşüyor, kampanyasını başlattıklarını dile getirdi.
Kitap bağışlarıyla kıraathanelerde oluşturdukları okuma köşesinin bilgi açısından çok daha zengin yerler haline geleceğinin altını çizen Tütüncü, “Bu kitaplardan birer damla almış olsak kültür ve sanatla olan ilişkimizi artacak, hayata olan bakışımızı değişecektir. Bu çalışmamızın diğer belediyelere de örnek teşkil etmesini temenni ediyorum. Bu çalışmalarımızı geliştirmek hedefimiz olacaktır.” Sözleriyle konuşmasını tamamladı.
Konuşmasının ardından Başkan Hakan Tütüncü, Antalya Kahveciler Odası ve Türkiye Kahveciler Kıraathaneciler Büfeciler Federasyonu Genel Başkanı Murat Ağaoğlu ile birlikte 100 temel eserden oluşan kitap setini, kitaplığa yerleştirdi. Daha sonra da kütüphanenin açılışı yapıldı. Tütüncü, açılışta Ahmet Muhip Dıranas’ın “Fahriye Abla” adlı şiirini de okudu. Göreme Kıraathanesi’nde bir süre kalan vatandaşlarla da sohbet eden
Başkan Hakan Tütüncü, Mithat Paşa Caddesi üzerinde bulunan işyerlerini de ziyaret etti.


 


Sitemizin içeriklerini yakınlarınız ile paylaşabilirsiniz