• facebook
  • twitter
-A | A+

DokumaPark’a 5 bin yıllık arı sereni

Haber Tarihi: 29 Temmuz 2020, Çarşamba - 17:22

Kepez Belediyesi, kara kovan bal üretiminin yapıldığı ve aynı zamanda arılar için sığınak işlevi gören, 5000 yıllık tarihe sahip, kırsal mimarinin en güzel örneklerinden biri olan  ‘Arı Serenleri’nin bir benzerini DokumaPark’a kazandırdı.

Tarihi ve kültürel zenginliklerine sahip çıkan Kepez Belediyesi, kırsal mimarinin en güzel örneklerinden biri olan 5000 yıllık geçmişe sahip arı serenlerinin bir benzerini DokumaPark’a inşa etti. Arı serenleri, Beydağlarının en yüksek zirvesi olan 3070 metre yükseklikteki Kızlar Sivrisi’nin eteklerinde yer alan Likya lahitlerinden esinlenerek yapıldı. Yerden yaklaşık 4 metre yükseklikte ve 2 metre genişlikte taş duvarların üzerine konulan 24 adet içi oyulmuş ağaç kovanı  ile oluşturulan arı serenleri,  DokumaPark Modern Sanatlar galerisi bahçesine yerleştirildi. Kepez Belediyesi, ülke mirası 5000 bin yıllık tarihe sahip, arı serenleri kültürünü artık DokumaPark’ta yaşatıyor.
 
Arı Sereni

Arılar için bir çeşit sığınak işlevi gören ve doğal kara kovanların adı olarak kullanılan ‘seren’, taş ve ahşap yapı malzemesiyle inşa edilen, en az 3 metre yüksekliğindeki yapılardır. Çatısı ahşap malzeme ile inşa edilen serenin saçak kısımları, vahşi hayvanların çatıya çıkmasını engellemek amacıyla uzun tutulmaktadır. Çatı üzerine dizilen ve yapının asıl fonksiyonunu üstlenen ‘Kara kovanlar’ ağaç gövdesi oyularak yapılmaktadır. Dış cephedeki çıkıntılar ise merdiven işlevi görmektedir. Arı serenleri, arılar için bir çeşit sığınak görevi görürken, şifa kaynağı kara kovan balının üretildiği en önemli kırsal mimari örneğidir.
Sitemizin içeriklerini yakınlarınız ile paylaşabilirsiniz