• facebook
  • twitter
-A | A+

Kepez'den 'Kornayla' İstiklal Marşı

Haber Tarihi: 10 Mart 2021, Çarşamba - 10:02
 İstiklal Marşımızın TBMM tarafından milli marş olarak kabul edilişinin 100. Yılında, Kepez Belediyesi muhteşem bir çalışmaya imza attı. İstiklal Marşımız, Başkan Tütüncü’nün orkestra şefliğinde, belediyenin hizmet araçları ile müzedeki nostaljik araçların kornaları eşliğinde icra edildi.

Kepez Belediyesi, İstiklal Marşı’nın milli marş olarak kabul edilişinin 100. Yılında özel bir klip hazırladı. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ve belediye çalışanlarının yer aldığı bu anlamlı klipte Nostaljik Araçlar Müzesi’nde yer alan birbirinden kıymetli otomobiller ile belediyenin hizmet araçları kullanıldı. İstiklal Marşımız, Başkan Tütüncü’nün orkestra şefliğinde, belediyenin hizmet araçları ile nostaljik araçların kornaları eşliğinde icra edildi. DokumaPark’ta gece yarısı gerçekleştirilen klip çekimleri, büyük bir heyecan ve coşkuyla yapıldı.  Çekimler ardından açıklamalarda bulunan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, “12 Mart 1921'in milletimizin o İstiklal mücadelesinin aslında bir anlamda özeti olan İstiklal Marşımızın hayat bulduğu ve Türkiye Büyük Millet Meclisimizce kabul edildiği günün adıdır. Onun 100. Yıl dönümü olan 12 Mart 2021 tarihine biz de farklı bir bakış açısı, farklı bir anlam kazandıralım istedik. Kayıtlara, bu güzel güne, böyle güzel bir dokunuş bırakalım istedik. O amaçla böylesi güzel bir çalışmayı arkadaşlarımız fikir ettiler, hayal ettiler böyle bir proje ile bize geldiler. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. “ dedi.

TBMM’ye 100. yıl teşekkürü

“Nostaljik araçlarımızın bu etkinliğin içerisinde yer alması ile daha dikkat çekici bir çalışmayı ortaya koyabileceğimizi, İstiklal Marşımıza özel bir farkındalık olsun diye de bu kliple, bu çalışmayla farklı bir boyut kazandırmak amacıyla böyle bir çalışmayı gerçekleştirdik.” diyerek sözlerine devam eden Tütüncü, “Ve işin doğrusu hava biraz soğuktu, çekimlerde biraz uzun sürdü, biraz da üşüdük. Ama gerçekten güzel bir çalışma yaptığımızı düşünüyorum. Türkiye Büyük Millet Meclisimize şükranlarımızı arz ediyoruz. İstiklal Marşı'nın kabulünün 100. Yıl dönümünü çok büyük bir isabetle, 100. Yıla özel İstiklal Marşı yılı ilan ettiler. Kepez Belediyesi olarak bizde bu anlamda bir dizi etkinlik yapacağız.” diye konuştu. 

Milletimizin kahramanlık destanı

“İstiklal Marşımız aslında hiç unutulmaması gereken milletimizin kahramanlık destanının kısa öz özet ifadeleridir.” diye konuşmalarına devam eden Başkan Tütüncü, “Kalbimizde, gönlümüzde çok farklı bir biçimde yer edilmesi gereken, son derece özel önemli milli bir metindir. Dolayısıyla bu 100. Yıla dair böyle özel bir farkındalık ortaya koyabilmek bizim için önemliydi. Bunu yapabildiysek ne mutlu bize… Yapımda ve yayında emeği geçen bütün arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. “ dedi.

Hizmet araçlarıyla, müzedeki araçlar kullanıldı

Bu güzel çalışmaya Nostaljik Araçlar Müzesi’nde bulunan araçlarla, belediyenin hizmet araçlarının dahil edildiğini belirten Tütüncü, “Bu araçlarımızın kornaları ile güzel İstiklal Marşımızla bir güzelliği daha ortaya çıkaralım istedik. Müzik öğretmenlerimiz, müzik  ve sinemacı dostlarımız bu projede yer aldılar. Ortaya güzel bir farkındalık çıktı. Nostaljik araçlarla, belediyenin şantiyelerinde çalışan Kepez'e yol park bahçe yapan araçlarımız bir araya geldiler. Bizim çok değerli çalışanlarımız da bu güzel akşama müthiş bir ambiyans, müthiş bir heyecan ortaya koydular. Dokuma Park'ta çok güzel ışıltılı ve hakikaten özel hatıralarla dolu güzel bir akşam kaldı geriye… Arabaların kornalarından da ortaya güzel bir İstiklal Marşı çıktı.” diye konuştu.

İstiklal Marşı’nın milli marş olarak kabul edilişinin 100. Yılında, Kepez Belediyesi tarafından hazırlanan özel klip için 10 farklı aracın kornası kullanıldı ve çekimlerde 10 gün sürdü.
Sitemizin içeriklerini yakınlarınız ile paylaşabilirsiniz