• facebook
  • twitter
-A | A+

Kepez’den kadın kooperatiflerine yine büyük destek

Haber Tarihi: 4 Mayıs 2021, Salı - 12:26
Kadın Kooperatifleri destek paketi ile girişimci kadın ve kooperatiflerini cesaretlendiren ve kısa süre de birçok kadın kooperatifi kuruluşuna öncelik eden Başkan Tütüncü, emeğini ekonomik değere dönüştüren kadınların ürettiği ürünlerden 9 bin kilogram ürün satın aldı. Kadın kooperatiflerinden alınan tarhana ve erişteler belediyenin sosyal yardımları aracılığıyla Kepezlilerin sofralarına ulaştırıldı.

“Bende girişimci olmak istiyorum” diyen kadınlara, ‘Kadın Kooperatifleri Destek Paketi’ ile hayallerinin peşinden koşma imkanı sunan Kepez Belediyesi, kısa sürede bir çok kadın kooperatifinin de kuruluşuna öncülük etti. Girişimci Eğitim Programları, Kooperatif Kuruluşlarına Destek, Üretim Süreçlerine Destek, Pazarlama Süreçlerine Destek, Alım Garantisi Verme başlıklarıyla açıkladığı 5 maddelik ‘Kadın Kooperatifleri Destek Paketi’ bir çok kadın girişimciye umut oldu. Başkan Tütüncü’nün açıkladığı destek paketinde kadın girişimcileri cesaretlendirdi. İşte o cesaretle yola çıkan girişimci kadınlar kooperatif kurdular, şimdi ev ekonomilerine katkı sağlıyorlar. Başkan Tütüncü, kooperatif kuruluşunda, üretim süreçlerinde destek verdiği kadın girişimcileri, pazarlama sürecinde de yalnız bırakmadı. Emeğini ekonomik değere dönüştüren kadınların ürettiği ürünlerden 9 bin kilogram satın aldı. Alınan tarhana ve eriştiler, belediyenin sosyal yardımları aracılığıyla Kepezlilerin sofralarına ulaştırıldı. Tam kapanma sürecinden bir gün önce, Antalya Turizm Gıda Çevre Kadın Girişim Kooperatifi ve 7K Kadın Kooperatifi üyeleri, Başkan Tütüncü’yü makamında ziyaret ederek, kadın girişimcilere verdiği desteğinden ötürü teşekkür ettiler.

Kadın Kooperatifçilik modeli Kepez’de zirve yaptı  

Kadın girişimcilere 2020 yılında çok önemli bir söz verdiklerini hatırlatan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, “Bu dönemimizin kadın girişiminin desteklendiği, kadın kooperatifçilik modelinin Kepez’de zirve yaptığı bir yıl olacak demiştik. 2020'nin yaz aylarında da çok önemli bir müjdeyi vermiştik. Size 5 kalemden oluşan bir paket sunuyoruz, yeter ki hanımefendiler bir araya gelsin, güç birliği oluştursun, sizlere satın alma desteği, satın alma garantisi vereceğimizi söyledik. Satın alma desteği ve garantisinin de içinde olduğu 5 maddeli güzel bir paket ortaya koymuştuk. 2020 yazından itibaren hanımefendiler ile birlikte 10’a yakın kooperatif kurma imkanımız oldu. Kadın kooperatiflerinin her birine de elimizdeki imkanları  en güzel şekilde sunduk. Bütün bunlarla birlikte hanımefendiler bir araya geldiler, çalıştılar, ürettiler. “ diye konuştu.

Kadın kooperatiflerinden ürün 

“Bizim belediyemizin sosyal yardımlarında da satın aldığımız kalemler arasında bu kadın kooperatiflerimizin ürünleri var.” diyerek sözlerine devam eden Başkan Tütüncü, “Bu bizim için büyük bir mutluluk. İki kadın kooperatifimizin ürettiği ürünler den tam 9000 kilogram ürün satın aldık. Aldığımız ürün sağlıklı koşullarda üretiliyor. Onları paketlerin içerisine koyduk. Hemşerilerimize ikram ettik, onlarla paylaştık. Dolayısıyla hemşehrilerimize sağlıklı bir ürün ve gıda taşıdık. Bundan dolayı mutluyuz. Ama diğer bir mutluluğumuz paketlenerek hemşehrilerimize giden bu 9000 kilogram ürünün yapıldığı yer aslında… Bu ürünler, kadın kooperatiflerimizin bizimde katkılarımızla kurdukları atölyelerde, imalathanelerde üretildi. Burada da onlarca hanımefendinin aile ekonomisine katkı sağladık. Nasıl mı? Sadece bu somut proje ile… Bunun dışında diğer kadın kooperatiflerine de verdiğiniz çok destekler var.

Kadın girişimciliğini önemsiyoruz

Kepez Belediyesi kadın girişimciliğine çok önem veriyor. Kepez Belediyesi kadınların birlik ve beraberlik içerisinde Türk ekonomisine sağlayacağı katkı ya güveniyor, inanıyor. Ve dolayısıyla onları bütün imkanlarımızla destekliyoruz. Kadın kooperatiflerini daha çok destekleyeceğiz. Diğer kooperatifleri destekleyeceğiz. Önümüzdeki süreçte, tarımsal üretime dayalı, gıda üretimine dayalı hem farklı projeler, hem de farkındalık projeleri ortaya çıkacak. 2021 yılı içerisinde bu projelerimizi  paylaşacağız. 7K Kadın Kooperatifi ve Antalya Turizm Gıda Çevre Kadın Girişim Kooperatifine başarılar diliyorum.

Biz kadınlarımıza güvendik

Kepez Belediyesi’nin 2020 yılında kadın girişimcileri desteklemeye yönelik açıklamasının sözde bir açıklama olmadığını, özde bir açıklama olduğunu, onlara kalpten destek verdiğimiz geldiğimiz noktada ortadadır. Biz hiçbir işi dostlar alışverişte görsün diye yapmadık. Biz kadın girişiminin ne kadar önemli olduğuna inandık. Kadınlarımıza güvendik. Onların ne kadar güçlü kimseler olduğunu hesaba kattık. Onları birlik ve beraberlik içerisinde daha güzel günlere odaklayacağımızı düşündük. Bundan da bir sosyal fayda, toplumsal bir fayda, ekonomik bir fayda meydana getireceğimize inandık o yolda yürüdük. “ ifadelerini kullandı.

Tütüncü söz verdi, sözünü tuttu

7K Kadın Kooperatifi Başkanı Nurten Akbaba ise, hikayelerinin bir köy pazarı ile başladığını, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün verdiği cesaretle  kooperatif kurduklarını söyledi. Başkan Tütüncü’nün o gün verdiği cesaretle erişteyle başladıkları çalışmanın, vegan ve İtalyan makarna ürünlerini çıkarma safhasına geldiğini belirten Akbaba, “Başkanımızın o gün verdiği sözler arasında üretilen ürünleri alma garantisi vardı. Bunu da gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Kepez Belediye Başkanımız Hakan Tütüncü’ye, desteklerinden dolayı çok teşekkür ederiz.” dedi.

Başkanımız Türkiye’ye örnek oluyor

Antalya Turizm Gıda Çevre Kadın Girişim Kooperatif Başkanı Kezban Kaya’da, Antalya’nın ilk kadın girişim kooperatifi olduklarını, 6 yıldan sonra Kepez Belediyesi’nin ve Başkan Tütüncü’nün desteği ile bu yıl toplu üretimlere başladıklarını söyledi.  Kaya, “Ramazan ayında herkes iş yok derken, biz yaklaşık 15 kadınla atölyemizde sürekli çalıştık. Başkanımız, vatandaşlarımıza sağlıklı ve geleneksel olan çorbamızı tarhanamızı koydurdu. Hem kooperatifimize bir gelir oldu. Hem de bu saye de, 15 tane kadına ekonomik anlamda biz de onlara bir güç ve destek vermiş olduk.  Devamı da geleceği için de çok seviniyorum. Çünkü sürekli toplu üretimler biz kadın kooperatifleri için çok önemli. Başkanımızın verdiği bu desteği gören yeni kurulan kooperatiflerde cesaretlenecektir. Bizler örnek oluyoruz. Başkanımızda tüm Türkiye’ye örnek oluyor. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’ye ve belediyemize kadın kooperatiflerine desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim. “ diye konuştu.

 
Sitemizin içeriklerini yakınlarınız ile paylaşabilirsiniz