Otizm Umut Atölyesi Kepez’de hizmete açıldı

29 Ekim 2023, Pazar - 11:07
Otizm Umut Atölyesi Kepez’de hizmete açıldı
Kepez’de Doç. Dr. Şükran Taçoy Otizm Umut Atölyesi törenle hizmete açıldı. Otizm Umut Atölyesi, mesleki eğitim ve beceri kazandırılan otizmli gençlere iş dünyasının kapılarını aralayacak.

Kepez Belediyesi, Bilim Üniversitesi, Kafkasın Kadınları Derneği ve Değer Otizm Derneği’nin katkılarıyla  Doç. Dr. Şükran Taçoy Otizm Umut Atölyesi törenle hizmete açıldı. Açılış törenine Antalya Valisi Hulusi Şahin, Antalya Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, Hudut Kapıları Mülki İdari Amiri Suat Seyitoğlu, Kepez Kaymakamı Nusret Şahin, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Oğuz Karahan, STK temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. Doç. Dr. Şükran Taçoy Otizm Umut Atölyesi’nin açılış konuşmasını gerçekleştiren Kafkasın Kadınları Dernek Başkanı Emel Yenigün, Doç. Dr. Şükran Taçoy Otizm Umut Atölyesinin açılışını Cumhuriyetin 100. Yılında gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi. Yenigün, “Açılışını yapmakla onur ve gurur duyduğumuz  Doç. Dr. Şükran Taçoy Otizm Umut Atölyesi otistik gençlerimizi topluma kazandırmak mesleki eğitim ve becerileri için kurduğumuz bir merkez olacak. Buraya açmamızda bize destek olan Kepez Belediye Başkanımız Hakan Tütüncü, Bilim Üniversitesi Rektörü İsmail Yüksel’e sonsuz teşekkür ediyoruz. Antalya’da ilk olup Türkiye genelinde olmayan bir merkez açıyoruz. İş dünyasına otizm farkındalığını yayarak gençlerimize mesleki eğitimiyle beraber istihdam sağlamak istiyoruz. “ dedi.

Doç. Dr. Şükran Taçoy’un kızı Banu Taçoy Bağrıaçık da, annesinin en büyük idealinin eğitilebilir engellilerin tek bir beceri bile olsa eğitilebilmesi, anne, babaları vefat ettikten sonra yaşamlarını tek başlarına sürdürebilmek olduğunu ve son 20 yılını da engelliler kampüsü projesine adadığını söyledi. 

OTİSTİK GENÇLERE MESLEKİ BECERİ KAZANDIRILACAK

Otizm Umut Atölyesi açılışında konuşan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Cumhuriyetin 100.yılında güzel bir adım atmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi. Tütüncü, “Göreve geldiğimizde bir yandan Kepez’in kangrenleşen sorunlarına çareler ararken, diğer yandan da eğitimle kültürle, sanat, spor, bilim ve teknolojiyle yepyeni bir aydınlık geleceğin inşasıyla ilgili çok önemli çalışmalara yaptık. Bunları yaparken de sosyal belediyecilik uygulamalarını bir kenara bırakamazdık. Sosyal belediyecilik uygulamalarında da hemşehrilerimizin hayatını kolaylaştıran onların hayata tutunma güçlerini artıran projeleri birbiri ardına hemşehrilerimizle buluşturmalıydık. Örnek projeleri ortaya çıkarmalıydık. Bu noktada en büyük destekçimiz sivil toplum oldu. Bugüne kadar özel bireylerle ilgili çok önemli çalışmalar yaptık. Bugünde o çalışmalardan en özellerinden birini yapıyoruz. Otistik gençlerimize burada mesleki beceriler kazandırılacak. O mesleki becerileri kazanmış olan gençlerimiz için  Antalya’mızın özel, kamu sektöründe çalışma alanları hazırlanacak. Ve buralarda istihdam edilecekler. Burası bir eğitim merkezi ve onun daha önemlisi burası farkındalığı güçlendiren geliştiren bir merkez oluyor. Bu yanı ile şehrimizde bu bir ilk. Bu ilerici fikri ortaya koyan cumhuriyetin kadınlarına, Kafkas’ın kadınlarına bir kez daha yürekteN teşekkür ediyorum. 2009 yılından bu yana en önem verdiğimiz konu kadınların anne şefkatiyle, kadın zarafetiyle şehre dokunuşlarının önünü açmaktı. Göreve geldiğimizde Kepez’in sorunlarının başında  tapu problemi, imar problemi, çok önemli yatırımların yapılması gereken konularda geliyordu. Biz bu üç alanın başına da üç başarılı hanım kardeşimizi getirdik. Geldiğimiz noktada yatırımların büyüdüğü güzellikle serpildiği bir Kepez manzarasıyla karşı karşıyayız. 50 bin tapu vermiş, 90 bin gecekonduyu ortadan kaldırmışız. “diye konuştu.
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, “Doç. Dr. Şükran Taçoy’un yaktığı ışık hepimizi aydınlatıyor.” diyerek sözlerini tamladı.

ÜNİVERSİTE OLARAK DESTEK OLACAĞIZ

Bilim Üniversitesi Rektörü İsmail Yüksek de, Otizm Umut Atölyesi’ne katkılarından dolayı  Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’ye teşekkür etti. Otizm Umut Atölyesi’ne üniversite olarak desteklerini esirgemeyeceklerini belirten Yüksek, “Burayı otizmli çocuklarımız için eğitim merkezi haline dönüştürmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız. “ dedi.

BELEDİYECİLİĞİN ANA UNSURU

Otizm Umut Atölyesi açılışında konuşan Antalya Valisi Hulusi Şahin de, “Belediyeciliğin ana unsurlarından biri bu… Şehre hizmet edeceksiniz, özel ilgiye ihtiyaç duyan bireylere ihtimam göstereceksiniz. Bunu yapmış olmak için yapmayacaksınız. Hem para, hem zaman ayıracaksınız. Hem de kalbinizden bir parçayı da bu işin içine koyacaksınız. Gerçek belediyecilik böyle olmalıdır. Kepez Belediye Başkanımızı kutluyorum. Diğer belediyelerimizin de benzeri projeleri artırarak devam ettirmesini diliyorum. Muhtaç bireylerimize ve onların ailelerine özel ilgi vermemiz lazım. Sadece belediyeler değil, bu hepimizin görevi. Buradaki en güzel dokunuşu da Kafkasın Kadınları yapmış, kendilerini kutluyorum. “dedi.

Antalya Valisi Şahin, bu tür merkezlerin özel bireyler için çok önemli olduğunu ve sayılarının artırılması gerektiğini de sözlerine ekledi. Konuşmaların ardından kurdele kesimiyle Doç. Dr. Şükran Taçoy Otizm Umut Atölyesi törenle hizmete açıldı.

KEPEZ’DEN PROJEYE BİNA TAHSİSİ

Kepez Belediyesi, meclisinden aldığı kararla Yeşilırmak Caddesi’nde yer alan Nayla Atay Parkı’ndaki binasını, Otizm Umut Atölyesi olarak kullanması amacıyla KAFKA Derneği’ne tahsis etti. Antalya Bilim Üniversitesi ile Değer Otizm Derneği’nin destek verdiği Otizm Umut Atölyesi’ne, Doç. Dr. Şükran Taçoy’un ismi verildi. Otizm ve engellilik camiasının önemli bir ismi olan ve 2017’de hayatını kaybeden Taçoy, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Kliniği Kurucu Öğretim Üyesi, Antalya Özel Gereksinimli Bireyler Derneği ve Antalya Büyükşehir Özel Eğitim Okulu kurucu başkanı, Türkiye Otizm Meclisi’nin Yürütme Kurulu Üyesi ve Anadolu Otizm Vakfı mütevelli üyesi görevlerinde bulundu.
 
 
Otizm Umut Atölyesi Kepez’de hizmete açıldı
Otizm Umut Atölyesi Kepez’de hizmete açıldı
Otizm Umut Atölyesi Kepez’de hizmete açıldı
Otizm Umut Atölyesi Kepez’de hizmete açıldı
Otizm Umut Atölyesi Kepez’de hizmete açıldı