Antalya ve Kepez’e vizyon kazandıran eserler ürettik

28 Mayıs 2012, Pazartesi - 02:31
Antalya ve Kepez’e vizyon kazandıran eserler ürettik

Toplumun her kesimiyle birlikte Antalya markasına katkı sağlayacak, Kepez’in imkânlarıyla dev projeler ürettiklerini söyleyen Başkan Tütüncü,” derdimiz Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ifadesiyle “ bir adın kalmalı geriye” dedirtebilmektir.”
Tütüncü,  “Kepezlilerin yüzünü ak edecek hizmetler yaptık. Bize destek verenlerin yüzlerini öne düşürecek  en küçük bir yanlışımız olmadı.” dedi.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, “ Birlikte çalıştık, birlikte başardık.” Sloganı ile düzenlediği hizmet tanıtım toplantısıyla, 3.  yılda yaptığı hizmetleri ve temeli atılacak olan vizyon projeleri tanıttı. Erdem Bayazıt Kültür Merkezi’nde düzenlenen 3. Yıl hizmet tanıtım toplantısı “Birlikte çalıştık, birlikte başardık” sloganına uygun şekilde gerçekleşti.

Birlikte çalıştık, birlikte başardık sloganına uygun katılım

Toplantıya, belediye personeli, bürokratlar, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, parti teşkilatları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, bedensel ve zihinsel engelliler, öğrenciler, gazeteciler, esnaf, iş adamları ile yediden yetmişe toplumun her kesiminden yüzlerce vatandaş katıldı. AK Parti Antalya Milletvekilleri Gökçen Erdoğan Enç, Hüseyin Samani, Kepez Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit, Döşemealtı Belediye Başkanı Nurettin Tursun, AK Parti İl Başkanı Mustafa Köse de Kepez’in hizmet sevincini paylaştı.

Gerçekleşen Kepez ve Antalya hayallerini tanıttı

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, ilk olarak Kepez Belediyesi’nin 3 yılda yaptığı hizmetlerinin anlatıldığı 12 dakikalık tanıtım filminin gösterimi yapıldı.  Daha sonra kürsüye gelen Başkan Tütüncü, konuşmasına, “ 3 yılda Kepez için kurduğumuz hayallerin gerçekleşen kısımların tanıtımı için bir araya geldik.” diyerek başladı.   Bu tür toplantıların Kepez ve Antalya aşkına, sevdasına güç katacağının altını çizen Tütüncü, 2009 yerel seçimleri öncesinde Kepez için kurdukları hayalleri, adaylık sürecinde seçim vaadi olarak ilçe halkına müjdelediğini hatırlattı.

Kepez demek Antalya demek

3 Nisan 2009 günü belediye başkanlığı koltuğuna oturur oturmaz, verdikleri sözleri gerçekleştirmek için ekibiyle birlikte kolları sıvadıklarına işaret eden Tütüncü, “Antalya’nın merkez nüfusunun üçte biri Kepez’de yaşıyor.  Yüzölçüm olarak Kepez,  Antalya’nın yarısını teşkil ediyor.  Böylesi bir şehir Antalya için hayati önem taşımaktadır. Bu bilinçle hareket ettik. Kepez demek Antalya demekti.  Antalya demekse Kepez demekti. Bu anlayışla hareket ettik, kolları sıvadık, çalışmaya başladık.  Programımızı yaptık. Halkımıza verdiğimiz sözlerimiz vardı.  O sözlerin yere düşmemesi gerekiyordu. Vakti zamanında sizlerin karşınıza çıktığımız zaman, hiçbir mazeretin arkasına gizlenmeden vaat ettiklerimizi yaptık diyebilmeliydik.”  diye konuştu.

Temel belediyecilik hizmetleri 

 3 Nisan 2009’da başlayan süreçte hizmet için 5 yıllık yol haritasını belirlediklerinin altını çizen Tütüncü, temel belediyecilik hizmetleriyle ilgili şu bilgileri verdi: “240 km yeni yol açtık. Yol olmadan Kepez’e medeniyet gelemezdi, medeniyeti getiremezdik. İmarı tamamlanmış, mülkiyet problemleri çözülmüş arazilerin kıymetlenmesi, şehrin bir dönüşüme uğraması için yolların açılması gerekiyordu. Tam tapuları verilen 5 bin gecekondu yıkılarak, 240 km yeni yol açtık. 570 km asfalt çalışması gerçekleştirdik. Yaklaşık 1 milyon m2 yeni yeşil alan çalışmasını tamamladık. 3 yıllık sürede 430 bin nüfuslu bir şehrin 1 milyon m2 yeni yeşil alana ulaşması ne demektir biliyor musunuz? Kişi başına 2,5 m2 yeşil alan düşmesi demektir. Bu rakam,  Avrupa Birliği standartlarında bakıldığında takdir edilmesi gereken bir çalışmadır. 11 bin tapu tahsisi yaptık. 15 mahallede kat artışı yaptık.”

Mutlu insanların yaşadığı Kepez’i inşa ediyoruz

Sosyal ve kültürel belediyeciliği ve yatırımları at başı götürdüklerine değinen Başkan Hakan Tütüncü, şunları söyledi:  “Anadolu’daki iki tane il nüfusu kadar, 90 bin öğrencimiz var. Gençler geleceğimizin teminatı ise Büyük Atatürk’ün ifade ettiği gibi, ‘Cumhuriyeti biz kurduk. Onu yaşatacak, yüceltecek ve ileriye götürecek gençlerdir.’ bunun gereğini yapacaksak gençlere ve öğrencilere önem vermeliydik. Bir şehrin duvarları kültür ve sanatla örülür. Biz Kepez’i, mutlu insanların geleceğe umutla baktığı, heyecanla baktığı, Kepez’de yaşamaktan zevk aldığı, mutluluk duyduğu ve Kepez’de yaşamanın aslında bir ayrıcalık gibi algılandığı bir şehir tasavvuru ile sosyal ve kültürel belediyecilikte vizyonumuzu geliştirdik.

Sosyal ve kültürel belediyecilikte ürettiğimiz hizmetleri peş peşe sıralarken hiçbir toplum kesimini unutmadık. Eğitim dedik, öğrencilerimize destek verdik. Bununla ilgili projeler geliştirdik.  Güçlü aile dedik, kadına, aileye yönelik önemli projeler gerçekleştirdik.  Göreve geldiğimizde bir tek kültür merkezi olmayan Kepez’e, Erdem Bayazıt Kültür Merkezi’ni kazandırdık. Bu kültür merkezi bir ay boyunca 50’nin üzerinde etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Kültür merkezinde herkesin kendisini istediği şekilde ifade edebilmesini ve böylece şehrin kültür ve sanatına bir katkı sağlamayı amaçlıyoruz.”

Gençlerin, enerjisini ve dikkatini spora yöneltmek ve onları kötü alışkanlıklardan uzak tutmak için amatör spora ve tesisleşmeye önem verdiklerini anlatan Tütüncü, iki ay yapılan yaz spor okulunu 12 aya çıkardıklarını, dört okulun bahçesine çadır tarzı spor salonu inşa ettiklerini dile getirdi.
Başkan Tütüncü, Kepez’in geleceği ile ilgili hayal ettikleri vizyon projelerle ilgili şu bilgileri verdi.

Kepezpark Varsak Projesi

Yıllarca Antalya’nın olimpik yüzme havuzunun olmadığı konuşuldu. Kepez Belediyesi olarak biz, sessiz, sedasız kentin bu hayalini gerçekleştiriyoruz.  Varsak Stadı’nın olduğu 46 dönümlük alana Kepezpark Varsak Projesini yapıyoruz.  Projede bir tane kapalı tam olimpik yüzme havuzu, iki tane Türkiye Futbol Federasyonu standartlarında sentetik çim futbol sahası, 3 tane basketbol sahası, 3 salonlu sosyal hizmetler için kullanacağımız bir sinema binası, gençlik merkezi,  yapay bir göl, çevresinde sosyal tesisler ve çeşitli masalların canlandırıldığı masal parkı olacak. Yaklaşık 20 milyon TL maliyeti olan projenin ihalesi yapıldı.  Yasal süreç bekleniyor. İhale kesinleştikten sonra, Haziran ayı içerisinde projenin temelini atıyoruz.  Kazmayı vurduğumuz ilk günden itibaren, bir yılda bu devasa projeyi gerçekleştirerek hem Kepez’e hem de Antalya’ya armağan edeceğiz.

Arif Nihat Asya Açık Hava Tiyatrosu

Dünyaya kırık bir aynadan bakanlar, bütün nesneleri kırık olarak görürler. Keşfetmek için bakanlar çok farklı avantajları görebilirler.  Fatih Tramvay Durağı’nın yanında bulunan Kent Ormanı’nın 170 bin m2’lik Meşe Kapısı, senelerce karanlık, geceleri her türlü kötü davranışların olduğu, insanların oradan geçmekten itina ettikleri bir alandı. Bu alanı,  3 bin kişilik açık hava tiyatrosu ve 5 bin metre uzunluğunda yürüyüş yolu   ve 5 bin metre uzunluğunda bisiklet parkuru ile piknik alanı çalışmasıyla 24 saat Antalyalılar için emniyetli, güvenli bir yer haline getiriyoruz. 27 Ocak 2012 tarihinde temelini attığımız bu projeyi, 7 Haziran 2012 tarihinde hizmete açıyoruz. 4 ay 10 günlük sürede bu projeyi halkımıza kazandırdık. Yaz döneminde nemin olumsuz etkisinin yaşandığı Konyaaltı Açık Hava Tiyatrosu’na bir kardeş, alternatif bir açık hava tiyatrosunu Antalya’ya armağan ettik. Bu hizmeti güzel bir isimle taçlandırdık. Meclisten oy birliği ile aldığımız kararla, tiyatroyu bayrak şairi Arif Nihat Asya’nın ismiyle süsledik.

Kongre ve Sergi Merkezi

Eski pil fabrikasının karşısında ORÜS alanı olarak bilinen 19 bin m2 büyüklüğünde bir arazi vardı. O bölge akşamları karanlık, metruk, her türlü kötü niyetlilerin gece dolaştığı bir bölgeydi.  Bu alan için hem Kepez hem de Antalya’ya değer katacak, ortak akılla bir proje hazırladık. Antalya’nın en büyük kongre merkezini inşa ediyoruz. İçerisinde çok amaçlı 2 bin kişilik devasa bir salon, 500 kişilik ikinci bir salon, 300 kişilik nikâh sarayı, kültür ve sanat faaliyetleri için çalışma ofisleri ve güzel ve nezih buluşmaların yapılabildiği elit ve şık bir restoran olacak. 29 bin m2 inşaat alanına sahip olan bu projemizin de 40 milyon TL’ye yaklaşan maliyeti var. Beyler, bir ilçe belediyesinden bahsediyoruz.  Bir kalemde 40 milyon, 20 milyon TL’lik proje yapabilen bir ilçe belediyesinden söz ediyoruz. Bunun ne kadar önemli bir başarı olduğunu ifade etmek isterim. Kongre merkezinin ihale aşaması tamamlandı. Yasal süreçlerin tamamlanmasının ardından, Temmuz ayının ortalarında bu tesisin temelini atacağız. Bir yıllık zaman içerisinde bu çalışmamızı tamamlıyoruz.”

Eser bırakma derdindeyiz

Kepez Belediye Başkanı Tütüncü, konuşmasının devamında şu görüşleri dile getirdi: 
Hizmetlerimizi üretirken sadece Kepez’i düşünmüyoruz. Antalya’nın tamamına yönelik bir bakış açımız var. Antalya, Kepez için çok önemli.  Kepez, Antalya için çok önemli.  Bunlar birbirini besleyen değerlerdir. Çalışmalarımızı yaparken Antalya’ya nasıl değer katabiliriz, Antalya markasına nasıl katkı verebiliriz diye düşünüyoruz.
Eser üretme siyaseti ile büyük düşünerek, Kepez’i geleceğe taşımaya gayret ediyoruz. Bu makamlar kalıcıdır. Ama insanlar o makamın üzerinden gelirler, geçerler. Akıp geçen bir zaman var. Bu zamanın içerisinde de Cenabı Allah nasip etti, halkımız yol verdiği sürece burada göreve ifa etmenin gayreti içerisindeyiz. Derdimiz eserler bırakmaktır. Derdimiz gönüller kazanmaktır. Derdimiz Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ifadesiyle “ bir adın kalmalı geriye” dedirtebilmektir.

Kepez’e ve Antalya’ya sevdamız var

Kepez takımı olarak güzel bir takımız. Büyük hayaller kuruyoruz. Bu hayalleri projeye dönüştürüyoruz. Dönüştürdüğümüz projeleri uygulamaya koyuyoruz, hedeflerimize ulaşıyoruz.  Ulaştıktan sonra yeniden hayaller kurmaya, yeniden proje üretmeye ve uygulamaya gayret ediyoruz. Bu döngü Antalya için dönüyor, bu döngü Kepez için dönüyor.

Kepez kazanıyor, Antalya kazanıyor. İşin sırrı büyük düşünmekten geçiyor, büyük hayaller kurmaktan geçiyor. Yahya Kemal Beyatlı öyle demiyor mu?  Çıktığın yolda bugün yelken açık, yapayalnız,Gözlerin arkaya çevrilmeyerek, pervasız yürü! Hür maviliğin bittiği son hadde kadar!İnsan alemde hayal ettiği müddetçe yaşar.

Makam sevdalısı değiliz

Makamlar bizler için, millete hizmet edebilmenin aracıdır. Makamlar asla ve asla amaç değildir. Biz asla ve asla gönlümüzü makamlara mahkûm edenlerden olmadık. Ak Partililer makam sevdalısı olmadı. Ak Parti’nin başöğretmeni Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan her zaman Ak Partili yol arkadaşlarına şöyle seslendi: Bizler efendi olmaya değil, hizmetkâr olmaya geldik.  Bizler o seçkin teşkilatın içerisinden gelip, eser bırakma siyasetini gönlüne yazan ve hizmete sevdalı olan, makamlar içinde hiçbir kavgayı yapmamış gelenekten geliyoruz.  Bırakınız alt makamları, Cumhurbaşkanlığı makamı da bu hareketin temsilcilerinin birbirine düştüğü bir ortam olmadı.

Başarı hikayesini Antalyalılarla yazıyoruz

Bir dönem çok güçlüyüzdür.  Dünyaları yıkacak kadar kendimizi güçlü, kudretli ve büyük görürüz. Öyle bir an gelir ki yerdeki karınca bizi teslim alır ve ufacık bir çakıl taşı yolumuzda kocaman bir engel olur.    Hayata, makamlara, siyasete böyle bakan bir anlayışın temsilcileriyiz.  Mustafa Feyzi Efendi öyle diyor:  Başta devlet, dilde himmet, elde fırsat var iken,Tut elinden düşmüşlerin, sana saadet yâr iken!Kimseye bâkî değildir milk ü devlet, sîm ü zer,Bir harab olmuş gönlü tamir etmektir hüner! Bu makamlarda bizden önce hizmet vermiş olan herkese, samimi gayretlerinden dolayı teşekkür ederim.  Bize düşense aldığımız hizmet bayrağını, daha ileriye taşıyabilmektir.
Bizler birlikte bir yönetim anlayışını içselleştirmiş kişileriz. Kepez’de müşterek bir başarı  hikayesi yazmaya gayret ediyoruz.  İstiyoruz ki bu başarı hikayesinin aktörü hepimiz olalım.

Her kesime herkese teşekkür 

 Herkesi kentin ileri gelenlerinden tutun, sivil toplum örgütlerine kadar, herkesin, herkesimin duygu ve düşüncelerini almaya, halkımızı da her zaman dinlemeye gayret ediyoruz.  Gecesini ve gündüzünü hizmete adayan bütün mesai arkadaşlarıma teşekkür ederim.  Belediye meclis üyelerine, mahalle muhtarlarına, parti teşkilatlarına ve her zaman yanımızda olan yol arkadaşım İl Başkanım Mustafa Köse’ye, milletvekillerimize, hayır duasını hiçbir zaman eksik etmeyen aziz milletimize de teşekkür ederim.

Çobanın gönlü oldu mu tekeden süt çıkarırmış

Bütün yaptığımız hizmetlerin maddi kaynağı Kepez’dir.   Anlattığımız hizmetlerin tamamını Kepez’in kendi imkânlarıyla yaptık. Bir takım kimseler kamu kaynakları yeterli değil de hizmet üretemiyoruz diyorlar. Biz ise yatırımlarımızın tamamını Kepez’in kaynaklarıyla ürettik. Bizim yaylada güzel bir söz var: Çobanın gönlü oldu mu tekeden süt çıkarırmış.  Milyonlarca lira yatırım yapan, hiç kimseye borcu olmayan bir belediyeyiz.

Destek verenlerin yüzlerini öne düşürmedik

Bizim heyecanımız, iddiamız var.  Bize güvenen halkımıza hizmet borcumuz var. Hayatımın 17 yılı Kepez’de geçmiş, Antalya’nın bir evladıyım. Allah nasip etmiş iyi bir eğitim almış, siyaset yapma imkanım olmuş, kader öyle tecelli etmiş, halkımız tarafından belediye başkanı seçildim.  Gayret göstermeye, çalışmaya ihtiyacımız var. 3. yılını dolduran bir belediye başkanı olarak karşınıza çıktığımız zaman, hamdolsun ki yüzünüzü ak edecek dolu dolu hizmetlerimiz var. Bize güvenenlerin güvenlerini yere düşürmemeliyiz, diye çalıştık.  Bugün ne teşkilatımızın, ne bize oy verenlerin ne de bizden hayır dualarını eksik etmeyenlerin yüzlerini öne düşürecek,  en küçük bir yanlışımız yoktur.

Herkesi kucakladık

Gecemizi, gündüzümüze kattık. Aldığımız her bir oyu, sizlerin ananızın ak sütü gibi helal oylarınızı helal ettirmeye gayret ettik. Hiç kimseyi ötekileştirmedik.  Herkese kucağımızı açtık. Herkesi bağrımıza bastık. Hiçbir mazeretin arkasına sığınmadık. Halkımızla aynı ufka baktık. Her zaman halkının içinde olan bir belediye başkanı olduk. Sevinçleri paylaşmanın, acıları, kederleri hafifletmenin gayreti içerisinde olduk. Bizim siyasetimiz tevazu, nezakat, ağırbaşlılık, eser üretme  üzerine bina  edilmiştir.  Cenabı Allah izin verdiği sürece halkımızla, bizlere olan güvenini sürdürdüğü ve bizlere yol verdiği sürece enerjimizi, heyecanımızı hizmete dönüştürmenin, Kepez için büyük düşünmenin azmi ve gayreti içerisinde olacağız.

Anne, babaya ve eşe teşekkür

Halkımız için çok büyük özveride bulunuyoruz. Sabahın altısından başlayan mesaimizi gece 12’den sonra çok geç saatlerde bitiriyoruz. İhmal ettiğimiz çok kişiler var. Annemiz, babamız, sevgili eşim,  biricik yavrum onları ihmal ediyoruz.  Teşekkürlerin en büyüğünü anne ve babalarımıza yapıyor ellerinden öpüyorum.”

Başkan Hakan Tütüncü, konuşmasının ardından bürokratları, meclis üyeleri, çalışanları ve muhtarlarla  birlikte katılımcıları selamladı. Bazı sivil toplum kuruluşları da Başkan Tütüncü’ye hizmet teşekkür plaketi verdi.

Tanıtım toplantısında  davetlilere, hizmet kitapçığı dağıtıldı ve yemek ikram edildi. 

 

 


Benzer Haberler

Kepez’de tarih yazdık

Kepez’de tarih yazdık

Başkan Tütüncü, 4. yıl hizmet tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Kepez’in tarihinde iz bırakacak yatırımlar yaptıklarını söyledi. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, 4. Yıl hizmet tanıtım toplantısını Erdem Bayazıt Kültür

Antalya için önemli eserler ürettik
Antalya için önemli eserler ürettik

Başkan Tütüncü, 2011 yılının faaliyet raporunun görüşüldüğü Nisan Meclisi nde yaptığı konuşmada, eser üretme siyasetiyle, Hakk’ın rızası, halkın memnuniyetini kazanma


 “Yeni Kepez’in mimarı Kepezlilerdir “
“Yeni Kepez’in mimarı Kepezlilerdir “

Başkan Hakan Tütüncü, 6. hizmet yılı toplantısında yaptığı konuşmada, değişen ve şehirleşen Yeni Kepez’in mimarının kendisinin değil, Kepezliler olduğunu söyledi. Tütüncü,


Projesi gibi temeli de ortak akılla atıldı
Projesi gibi temeli de ortak akılla atıldı

Kepez Belediyesi’nin, projesi ulusal bir yarışma ile oluşturulan, 2 bin kişilik çok amaçlı Mimar Sinan Kongre ve Sergi Merkezi’nin temeline ilk harç da her kesimden gelen davetlilerle