2B bitti 2 okul geldi

10 Kasım 2014, Pazartesi - 16:38
2B bitti 2 okul geldi

Fevzi Çakmak Mahallesi, 2B den kaynaklı mülkiyet sorunu nedeni ile 30 yıla yakın kamu yatımı alamıyordu.  Mahalle, 2B nin çözümü  sonrası  2 okula birden kavuştu.

Kepez Belediyesi`nin,  Milli Eğitim Bakanlığı`nın arsa talebini karşılamasıyla ilçede okul yatırımında adeta patlama yaşanıyor.
 
2B yani Orman vasfını kaybetmiş hazine arazileriyle ilgili mülkiyet probleminin çözümü de Kepez de yeni okulların inşasını artırdı. Bir eğitim gönüllüsü gibi çalışan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de mahallere söz verdiği okul yatırımlarını bir, bir gerçekleştiriyor. Çankaya, Çamlıbel, Yeni Doğan, Gazi, Teomanpaşa, Varsak Karşıyaka mahallelerinden sonra Fevzi Çakmak Mahallesi `e eğitim yatırımlarına kavuştu.

Fevzi Çakmak`a iki okul


2B`den dolayı yıllarca kalıcı kamu yatırımı alamayan mahalleye, 2B nin çözümü sonrası 2 okul yatırımı geldi. Kepez Belediyesi ve Antalya  İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile Fevzi Çakmak Mahallesi`ne kazandırılan 16 derslikli  Kepez Spor Lisesi nin, 100 yatak kapasiteli pansiyon binasının ve 24 derslikli ortaokul binasının temeli törenle atıldı.


Tören, Antbirlik İlköğretim Okulu`nun halk oyunları ekibinin gösterisi ile başladı.
Törende bir konuşma yapan  İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, "2003’te ilimizde 8 bin 354 derslik vardı.  Öğrencilerimiz 60-70 kişilik sınıflarda okuyorlardı.  Son 10 yılda Antalya’ya,  444 okul, 6 bin 756 derslik ilave edildi. Antalya ya, eski para birimi ile ifade edersek 1 katrilyonun üzerinde eğitim yatırımı yapıldı." dedi.

Kepez`e 152 milyon liralık eğitim yatırımı


Gülay, Kepez`e yapılan eğitim yatırımlarıyla ilgili de şunları söyledi: "Kepez’de, 2003 te 1662 derslikte eğitim yapılıyordu. Okul ihtiyacı çoktu.  Bugün Kepez’imize devletin ve hayırseverlerin desteği ile 62 okul, 1089 derslik, 2 orta öğretim öğrenci pansiyonu, 1 rehberlik araştırma merkezi,  9 spor salonu, 2 halk eğitim merkezi, endüstri meslek liseleri için 2 atölye binası kazandırılmıştır. Kepez’de kullanılan dersliğin yüzde 66’sı son 10 yılda  yapıldı. Kepez’de  son 10 yılda 152 milyon liralık eğitim yatırımı gerçekleştirildi. Spor Lisesini, 6 yıl evvel açmıştık.  Emanet bir binada eğitim yapıyorlardı.  Kepez Belediyesi’nin arsa tahsisi ile Spor Lisesi’ni Muratpaşa’dan, Kepez’e taşıyoruz. Teomanpaşa Mahallesi’nde 24 derslikli ilkokul, engelli öğrencilerimiz için 24 derslikli özel eğitim okulu, Gazi Mahallesi’ne 24 derslikli ilkokul, Çamlıbel Mahallesi’ne 24 derslikli Anadolu Lisesi, 4 derslikli anaokulu,  Kepez Belediyesi`nin öncülüğünde yapılan 300 yatak kapasiteli pansiyonu olan ve hafız öğrencilerin eğitim göreceği Kepez Mahmud Celaleddin Ökten Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yapımları ise devam ediyor. Akdeniz Sanayi Sitesi’nde 8 dönümlük bir arazi içerisinde 24 derslikli Endüstri Meslek Lisesi ve 2 atölyenin yapımı da ihale aşamasına geldi.  Yeni Doğan Mahallesi’nde, Kepez Belediyesi’nin tahsis ettiği arza üzerine 24 derslikli ilkokul yapımı da yatırım programına alındı.  Ödeneği gönderildi. Yakın bir zamanda ihalesi gerçekleştireceğiz."

Okul hayaldi gerçek oldu


Daha sonra kürsüye gelen Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, iki okulun temelinin atılmasını, Fevzi Çakmak Mahallesi için tarihi bir an olarak nitelendirdi.  Başkan Tütüncü, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Tarihi an, zira Fevzi Çakmak Mahallesi’nin uzun yıllar hayalini kurduğu iki önemli eğitim yuvasının temelini atıyoruz.  1980 yılından bu yana devam eden 2B probleminden dolayı bölge kamu yatırımlarına 30 yıldır hasret kalmıştı. Şimdi tarihi bir ana şahitlik etmek, 2 tane eserin aynı anda temelini atmak Kepez için mahalle için çok büyük bir anlam ifade ediyor."


Tütüncü,  4,5 yıldır okulların bölgeye kazandırılması için adeta canhıraş bir çaba gösterdiklerini belirterek, "Ancak 2B çok büyük bir problemdi. 2B ortadan kaldırılmasıyla birlikte çalışmalarımızı tamamlayıp yatırım yapamadığımız mahallelerimize eğitim yatırım başta olmak üzere birçok yatırım kazandırmaya başladık." diye konuştu. 
 
Kepez spor ve eğitim şehri oluyor


Tütüncü, Spor Lisesi`nin Kepez`e artı bir değer kazandıracağına işaret ederek konuşmasına şöyle devam etti:  "Spor Lisesi’nin Kepez’de olması spor eğitimi bakımından çok önemli bir avantaj olacak.  Geçtiğimiz 5 yılda çok büyük spor tesislerini Antalya kazandırdık. Olimpik yüzme havuzu, sentetik çim futbol sahası, spor salonları yatırımlarıyla  ilçemizde önemli bir spor alt yapısı kurduk. Çok amaçlı antrenman spor salonları ve 15 bin kişilik stadyum yatırımlarıyla Kepez’de, Spor Lisesi öğrencilerimizin tesis alt yapısı oluşturmuş olacağız.


Başkan Hakan Tütüncü,  24 derslikli ilkokul ve ortaokul binasının da  çevredeki mahallerle birlikte bölgede 30 binden fazla kişinin yaşadığını düşünüldüğünde önemli eksikliği gidereceğinin altını çizdi. Tütüncü, eğitim yatırımlarından dolayı hükümete, Milli Eğitim Bakanlığı na ve ildeki bürokratlarına teşekkür etti.

Kepez`de hizmet uyumu var


Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdurrahman Yılmaz`da  yaptığı konuşmada, Kepez`e yeni okulların kazandırılmasında Tütüncü nün büyük emeği olduğuna vurgu yaptı. Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi olarak eğitim yatırımlarında Tütüncü`nün yanında olacaklarını kaydetti.


Kepez Kaymakamı Savaş Tuncer`de konuşmasında şunları ifade etti: "Bir ilçenin kalkınması, gelişmesi ve o ilçede çok güzel hizmetlere imza atılması için kamu kurumlarının, belediyenin,  sivil toplum kuruluşlarının ve muhtarların uyumlu bir şekilde çalışması gerekiyor.  Uyumlu çalışma Kepez’de yakalandı.  Kepez Belediyesi, kanunen sorumlu olmasa merkezi idarenin yatırımlarının ilçede yapılmasına  büyük destek veriyor. Yine belediyenin arazi tahsisi ile Kepez`e iki önemli okul daha kazandırılıyor.

Müsteşardan Tütüncü`ye eğitim teşekkürü


Törendeki son konuşmayı yapan  Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımsı Muhterem Kurt da; "Bir memleketin gelişmişliği eğitimdeki kalitesi ile ölçülür. Temelini attığımız iki tane eğitim kurumumuzu çok önemsiyoruz. İnşaat ve Emlaktan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı olarak doğrusu bu tür yatırımlarını desteklenmesi konusunda elimizden geleni yapıyoruz.  Geçtiğimiz hafta Kepez Mahmud Celaleddin Ökten İmam Hatip Lisesi`ni ziyaret ettim.  Bu okulda Başkan Tütüncü’nün eğitime verdiği desteği görme imkanı buldum.  Kendisine eğitim verdiği desteklerden dolayı teşekkür ederim.  Spor Lisesi’nin yanına belediyemiz tarafından spor tesislerin yapılmasını da bekliyoruz." ifadesini kullandı.
 
Daha sonra Antalya İl Müftüsü Osman Artan`ın yaptığı duanın ardından protokol üyeleri, ilk harç için butona basarak 24 derslikli Anadolu Lisesi`nin yapımını başlattılar.


Ak Parti Kepez İlçe Başkanı Yusuf İşeri`nin yer aldığı törene, bazı kamu kurum ve kuruşlarının, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar da katıldı.
 
Tütüncü, törenden sonra midibüs ile mahalleyi dolaşarak vatandaşları selamladı.
İki okul, Kepez Belediyesi`nin, Fen İşleri Şantiyesi`nin kuzeyinde  Milli Eğitim Bakanlığı`na tahsis ettiği araziye inşa ediliyor.Benzer Haberler

30 yıllık lise hayali gerçek oldu

30 yıllık lise hayali gerçek oldu

Kepez ilçesinde, DSİ su kanalının kuzeyindeki mahallelerin 30 yıla yakın süren lise hayali gerçekleşti. Çamlıbel Mahallesi`nde eski hayvan pazarı alanına 24 derslikli Anadolu Lisesi inşa ediliyor. Kepez Belediyesi ve Antalya İl Milli Eğitim

Spor Lisesi Kepez\'de
Spor Lisesi Kepez\'de

Antalya\'nın en prestijli okullarından olan Spor Lisesi de Kepez\'e geldi.  Yapımı tamamlanan Antalya Spor Lisesi\'nin 1 milyon 600 bin TL ederindeki spor salonunun temeli de törenle atıldı.


Kepez`e 36 muhtarevi
Kepez`e 36 muhtarevi

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, 5.5 yıllık görev süresi içerisinde 36 mahalleye muhtarevi kazandırdı. Ünsal Mahallesi`nde yapımı tamamlanan muhtarevi de yoğun ilginin ve


Tütüncü bir okul sözünü daha tuttu
Tütüncü bir okul sözünü daha tuttu

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, bir mahalleye daha söz verdiği okulu kazandırdı. Gündoğdu Mahallesi\'nde 24 derslikli Gülgün Nihat Ömür Ortaokul binasının temeli törenle