Tütüncü işadamlarından tam not aldı

19 Mart 2015, Perşembe - 11:03
Tütüncü işadamlarından tam not aldı
ANSİAD konuğu olan Kepez Belediyesi Başkanı Tütüncü, Dokuma ve antik kent projeleriyle işadamlarından tam not aldı.
 
Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (ANSİAD) toplantısının konuğu olan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Antalya Pamuklu Dokuma Sanayi Fabrikası ile Lyrboton Kome antik kenti projeleriyle işadamlarından tam not aldı.

ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, Dokuma Projesi’nde ortak aklı devreye sokmasından dolayı Başkan Tütüncü’yü övdü ve bu örnek davranışından dolayı teşekkür etti. Tütüncü’nün iki vizyon projesini anlatımından sonra, işadamları sorular sordu, bu iki hizmetin nasıl olması gerektiğiyle ilgili fikirlerini ifade etti.
 
Kentin vizyon projesi
 
Antalya’nın ilk sanayi kuruluşu olması nedeniyle kent hafızasında önemli bir yeri olan Antalya Pamuklu Dokuma Sanayi Fabrikası’nın geleceğini Antalyalıların belirleyeceğini vurgulayan Tütüncü, “Şehrin dinamiklerinin hazırlayacağı fikir projesi kapsamında aslına uygun şekilde restore edilerek, yeniden kent yaşamına kazandırılacak” dedi. Dokuma Projesi’nin Antalya’nın vizyon projesi olacağının altını çizen Tütüncü, “Burada 22 bin metrekare kapalı alan var. Orayı Antalya’nın dinamiklerine uygun ortak aklın ön planda olduğu, şehrin vizyon projesi haline getireceğiz. Yapacağımız her çalışmada belirleyici güç şehrin dinamikleri olacak.” diye konuştu.
 
İlk arkeopark Kepez’de olacak
 
Varsak üstündeki antik kent Lyrboton Kome’yi Antalya’nın İlk arkeoparkı yapacaklarını anlatan Tütüncü, Kepez’in bir değeri olan kültürel varlığı şöyle anlattı; “Perge uygarlığının bir köyü olan Lyrboton Kome, turizmin başkenti Antalya’nın kent merkezinin hemen yanı başında bulunmasına karşın, şehirde yaşayanların varlığından haberdar olmadığı tarihi bir kent.  Yağ çiftliği olarak bilinen bu antik kent, Varsak’ın kuzeyinde doğa harikası bir tepede yer alıyor. Bitki örtüsünün işgalindeki, definecilerin tehdidi altındaki antik kentin gün yüzüne çıkarılması birkaç kez gündeme gelmişti. Ancak gerekli çalışmalar yapılmamıştı. Yaklaşık 2 bin yıllık tarihi olan bir yerleşim yerini gün yüzüne çıkarmak için keşif çalışması yaptık. Bununla birlikte orayı Arkeopark haline dönüştürme yönünde çalışmalar yaparak şehre bir yenilik kazandıracağız.”
 
Kepez şehirleşmede öncü
 
Bu iki projenin kendisini en fazla heyecanlandıran hizmetlerin başında geldiğini dile getiren Tütüncü, ilçede şehirleşme yönünde önemli sıçramalar yaşandığını anlattı. Kendisinin ilçenin üst üste ikinci kez seçilen ilk belediye başkanı olduğunu hatırlatan Tütüncü, “Önümüzdeki ay görevimde 6’ıncı yılımı tamamlayacağım. İkinci dönem yaşamanın avantajları oldu. İlçe olarak ciddi anlamda mesafe kat etki. Her konuda önemli sıçramalar, dönüşümler gerçekleştiriyoruz. Kepez, şehirleşme trendine kavuşan ilçelerin başında geliyor.” diye konuştu.
 
Estetik kaygılarla hareket ediyoruz
 
Tütüncü’nün konuşmasının ardından söz alan işadamları, yapılacak tüm projelerin estetik kaygılar taşınarak yapılması isteklerini iletti. Dokuma’ya da modern sanatlar müzesi kurulmasını isteyen işadamlarının önerilerini karşılık veren Tütüncü, bu fikirlerin kendi düşünceleriyle örtüştüğünü söyledi. Şehrin tüm dinamikleri olarak gece kondu zihniyetinin değişiminin üstünde durulması gerektiğini belirten Tütüncü, “Şehrin geleceğini kaçırıyoruz. Güzel bir şehir bırakamıyoruz. Şehre ihanet ediyormuşuz gibi geliyor. Şark kurnazlığıyla hep birlikte mücadele etmeli, şehrin geleceğini birlikte inşa etmeliyiz.” dedi.
 
Avrupai planlamalar yaptık
 
Kepez’de şu anda 500’e yakın park olduğunu açıklayan Tütüncü, “Göreve geldiğimde Kepez’in bütün imar planları yapılmıştı. Sadece 2B ile ilgili revizyon planları çalışıyoruz. Revizyonlarla park alanı 20 bin metrekareye çıkıyor. 25-30 bin metrekarelik okul alanları yapıyoruz. İlk revizyonu bu ay meclisimizde görüşeceğiz. Çok Avrupai bir planlama oldu. Mülkiyet problemleri kalktı.” şeklinde konuştu.
 
 
Tütüncü işadamlarından tam not aldı
Tütüncü işadamlarından tam not aldı
Tütüncü işadamlarından tam not aldı

Benzer Haberler

Dokuma Antalyalılarla eski günlerine dönüyor

Dokuma Antalyalılarla eski günlerine dönüyor

Antalyalıların iştirakiyle 1956’da temeli atılan ve son 10 yılda yaşanan belirsizlikten dolayı çürümeye yüz tutan Dokuma İplik Fabrikası, 60 yıl sonra yine Antalyalılarla birlikte ayağa kaldırılıyor.  Antalya kent hafızasında önemli bir yeri

“Kepez’de bir devre imza attık”
“Kepez’de bir devre imza attık”

Başkan Hakan Tütüncü, meclis ve belediye idaresi olarak çok güzel eserler yaparak, bir devre imza attıklarını söyledi. Kepez Belediye Meclisi’nin, Nisan ayı olağan toplantısında kabul


2018 Kepez’in altın yılı oldu
2018 Kepez’in altın yılı oldu

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, 2018 yılında ilçede gerçekleştirdikleri hizmetleri değerlendirdi.  2018’in Kepez’in altın yılı olduğunu belirten Tütüncü, “Örnek


Varsak Antalyalıların tercihi olacak
Varsak Antalyalıların tercihi olacak

Yıllardır hizmete aç bırakılmış Varsak’a yapılacak hizmet yağmuruyla Antalya’nın tercih semti haline geleceğini sözünü veren Kepez Belediyesi Başkanı Tütüncü, 3- 4 yılda bunu