Varsak Antalyalıların tercihi olacak

8 Nisan 2015, Çarşamba - 14:08
Varsak Antalyalıların tercihi olacak
Yıllardır hizmete aç bırakılmış Varsak’a yapılacak hizmet yağmuruyla Antalya’nın tercih semti haline geleceğini sözünü veren Kepez Belediyesi Başkanı Tütüncü, 3- 4 yılda bunu başaracaklarını müjdeledi
 
Başta imar sorununun çözümsüzlüğü olmak üzere yıllardır hizmete aç bırakılmış Varsak’a hizmet yağmurunun başladığını müjdeleyen Kepez Belediyesi Başkanı Hakan Tütüncü, 3- 4 yıl içinde bölgenin Antalyalıların ikamet etmek istediği bir yer haline geleceğini söyledi.

Kepez Belediyesi şehir planlamacıları, imar uzmanları, meclis üyeleri, AK Parti İlçe Başkanı Yusuf İşeri, Kadın Kolları Başkanı Fatma Tutan ile birlikte Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde Varsaklılara bilgilendirme toplantısı düzenleyen Başkan Tütüncü’yü, muhtarlar ve Varsak bölgesindeki mahalle sakinleri dinledi.
 
Vatandaşların her sorusu yanıt buldu
 
Saymakla bitiremediği hizmet yatırımlarının bölge insanına hayatına nasıl etki edeceğini yaklaşık bir saat boyunca anlatan Tütüncü, modern binalar yapmak için bekleyen vatandaşların sorduğu parsellerin akıbetini tek tek anlattı. Vatandaşın ilgilendiği parsellerin imar planındaki yerinin sahneye yansıtılmasıyla birlikte, şehir planlamacıları tarafından bilgilendirmeler yapıldı. Böylelikle vatandaşlar kafalarında oluşan her türlü soruya yanıt buldu.
 
İmar sorununun çözülüp yatırımların tamamlanmasıyla Varsak’ın değerinin kat be kat artacağını dile getiren Tütüncü, “İmarı, alt ve üst yapısı bitmiş Ahatlı, Kültür, Yenidoğan Mahalleleri nasıl belli bir kesimin tercih yeri olduysa, Varsak’ta 3- 4 yıl sonra tercih yeri olacak. İnanın buna, biz bunu başaracağız. Yatırımları duyan birçok Kepezli, bize neden Varsak diye soruyor. Biz de onlara, ‘kusura bakmayın, Varsak yıllardır hizmete aç. Öncelik Varsak’ diyoruz.” diye konuştu.
 
Önce imar devrimi
 
Varsak’a yol, park gibi hizmetleri getirebilmek için öncelikle imar sorunlarını çözmek için kolları sıvadıklarını anlatan Tütüncü, 1/5000 ile 1/1000’lik imar planları arasındaki farklılıklar, 3 tane imar planlarının farklı zamanlarda yapılmasıyla aradaki uyuşmazlıkları kaldırmak için çalıştıklarını söyledi. Dere yatağı, kent merkezi gibi problemleri ortadan kaldırdıklarını belirten Tütüncü, “Büyükşehir ile Kepez Belediyesi bürokratları imarı masaya yatırdı. Bunların çözümü noktasında önemli adımlar attık.” dedi.
 
Kararlar alındı
 
Kamu yararı ve toprak kurulu kararları alınan yerlere 2B’den dolayı Zeytinlik Mahallesi’nde yaklaşık 400 hektarlık bir alanı raporların içine dahil edemedikleri söyleyen Tütüncü, “Şimdi 25 bin ve 5 binlik planlarda revizyonları kaldırıp, burada sizlerin beklediği gibi yapılaşma ve imarı gerçekleştirebilmek için 400 hektarlık alanı da kamu yararıyla ve toprak kurulu kararıyla bütün bir planlamaya dahil edeceğiz. Onunla ilgili meclisimizde ilgili kararlar alındı. Şu an Tarım Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nda Toprak Kurulu Kararları ve Kamu Yararları kararıyla ilgili girişim başladı. Süreç devam ediyor. Bu yıl içerisinde artık revizyon alanlarını Varsak’ın tarihinden kaldırıyoruz.” diye konuştu.
 
Yatırımları sıraladı
 
İmar planlamasıyla uğraşırken bir yandan da Varsak’ı, Kepez’in en güzel yerlerinden biri haline getirecek yatırım çalışmaları yaptıklarını belirten Tütüncü, milyon liralık hizmetlerin birer birer geleceğini söyledi. Bunun için ilk adımların atıldığını belirten Tütüncü, yatırımları şöyle sıraladı;
 
Tramvay hattı
 
Antalya Büyükşehir Belediye’nin raylı sistemi etabı, Varsak\'tan başlayıp Sakarya Bulvarı’ndan devam edip Otogar\'a kadar gidecek. Buradan Meydan’a ulaşıp, havalimanı-Aksu-Expo’ya kadar gidilebilecek. Yani Varsak’tan binen vatandaşımız isterse EXPO’ya kadar gidebilecek.
 
Antalya’ya 4. giriş Varsak’tan
 
Antalya’ya 4. şehir girişi Varsak’tan olacak. Hamza Taş Bulvarı’nın, 1. etabında sıcak asfalt, orta refüj ve kaldırım çalışmasının tamamlandı. Yol, kent merkezi ile bağlantıyı sağlayan Varsak Süleyman Demirel Bulvarı ile Antalya-Burdur çevre yoluna ulaşımı sağlayan Kirişçiler yolu arasında hizmet verecek. 7-8 ay boyunca belediyenin neredeyse bütün araç ve gereçleri orada 3 gidiş, 3 geliş olmak üzere 6 şeritli 5 kilometrelik yolu açtık. Güzel bir kavşak, sıcak asfalt ve refüj çalışmalarıyla güzel bir kent girişinin birinci etabı tamamlandı. 2’nci etap ise yaklaşık 7 kilometre olacak. İmar plan tadilatını Büyükşehir Belediye Meclisi’nden geçirdik. Kepezüstü’nden, Alanya’dan ve Kemer’den şehre giriş varsa, burası da 4’ncü şehre giriş noktası olacak. Bu da Varsak’a çok önemli bir değer getiriyor.
 
Varsak geçiş güzergahı Varsak
 
Göçerler Mahallesi’ne bin 500 dönümlük alana yapılacak olan bin yatak kapasiteli şehir hastanesinin bölgeyi şaha kaldıracak. Türkiye’de yapılacak olan 14 şehir hastanesinden biri Kepez’de Göçerler Mahallesi’ne inşa edilecek. Bin 500 dönüm alana yapılacak olan ve içerisinde çeşitli istihdam hastanelerinin olacağı dev sağlık tesisi yatırımı, Masa Dağı bölgesini, Kepez’i, Varsak’ı uçuracak. Korkuteli Kavşağı’ndan, Masa Dağı üzerine yapılacak hastanenin yanından geçecek yol, Varsak’ın tam ortasından havalimanına ulaşacak. Varsak şehrin en önemli geçiş güzergahı olacak.
 
İlk ve tek antik kent parkı
 
Varsak bölgesindeki Lyrboton Kome Antik Kenti’ni, Antalya’ya kazandırmak ve tarih turizmini de canlandırmak için uğraş veriliyor. Lyrboton Kome, kendi haline bırakılmıştı. Kültür Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan bitki temizliği için eylem planıyla ilgili gerekli izinleri aldık. Antalya’nın ilk ve tek Antik Kent Parkı’nı Varsak’a kazandırıyoruz. Farklı bir şekilde orayı turizme açacağız.
 
Yeni mezarlık 300 dönüm olacak
 
Varsak Karşıyaka Mahallesi’ndeki yaklaşık 300 dönümlük alanı, Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde imar plan tadilatıyla geçirerek güzel bir mezarlık kazandırıyoruz. Ne söz vermişsek yaptık, yapıyoruz ve takipçisi oluyoruz. İmam Hatip Okulu tamamlandı. Bölgemize sanayi sitesi kurulmasına öncülük ettik ve 1 etabını da tamamladık. Esnafların gelmesi için de bütün sokaklarını asfaltladık.
 
Türkiye’nin ilk eğitim kampusu Kepez’e
 
Türkiye’nin ilk eğitim kampusu Varsak’a yapılacak. 400 dönüm arazi üzerine tam 17 okulun olacağı bir eğitim kampusunu, Kepez’e kazandırıyoruz. 3 spor salonu, 5 kütüphane, 3 yurt ve sosyal alanlarla birlikte tam 20 bin öğrencinin okuyacağı Türkiye’nin ilk eğitim kampusunu Varsak’ta inşa edilecek. Planlama yapıldı. Büyükşehir Belediyesi’nden de planlama geçti. Eş zamanlı olarak da bakanlık da yatırım programına aldı. Bu yılın sonu gibi hep birlikte tesisin temelini atıyoruz.
 
Varsak Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
 
Seçimde söz verdiğimiz Ağız ve Diş Sağlığı Merkezini Varsak’a kazandırdık. Poliklinik, hasta kabulüne başladı. Artık Varsak ve komşu mahalleleri ihtiyaçlarını karşılayabilecekler. Cuma günü de resmi açılışı gerçekleştirilecek. Varsak ve çevresine yapılan sağlık yatırımlarıyla artık Kepez, Antalya\'nın sağlık merkezi haline geliyor.
 
Varsak 112 İstasyonu
 
Acil vakalara daha sağlıklı ve erken ulaşılması için Varsak’a 112 İstasyonu kurulacak. En kısa sürede istasyonun hizmete gireceğinden kimsenin şüphesi olmasın. Varsak, sağlık hizmetlerindeki personel ve fiziki donanım açısından çok şanslı.
 
Vatandaş emsal artışı istedi
 
Bölgeye yapılacak hizmetleri dinledikten sonra yıllardır bekledikleri yapılaşma iznini bekleyen vatandaşlar, emsallerde artışlar istedi. Vatandaşın istediği emsal artışını kendisinin yapabileceğini, fakat mahkeme kararıyla alınan meclis kararının iptal edilmesiyle hak sahiplerinin mağdur olacağını anlatmaya çalışan Tütüncü, Karşıyaka ile Emek mahalleleri örneğini verdi. Buralarda kendisinden önce halkın gönlünü kazanmak adına yapılan usulsüz kat artışı nedeniyle vatandaşın yıllarca mağdur bırakıldığını hatırlatan Tütüncü, “Oradaki vatandaş gecekondusunu yıkıp, modern binalar yapması için müteahhitlere verdi. Fakat mahkeme yürütmeyi durdurma ve planları iptal kararı verdi. Hazır evi olan mahalle sakinleri, biz sorunu çözene kadar 2,5 yıl kirada oturdu.” diye hatırlatma yaptı.
 
Vatandaş ısrar edince açıklamasını sürdürdü
 
Bu örneğe rağmen bazı Varsaklıların kat artışı istemeye devam etmesi üzerine açıklamalarına devam eden Tütüncü, şöyle konuştu; “Biz bu emsal artışlarını size doğru söylemeden yapsak, mahkemelerden iptal kararları gelse, eldeki imkanları da kaybetseniz, ben ne kaybederim başkan olarak. Benim 1 metrekare yerim yok ki burada. Örnekleri olan yerlerde vatandaşlar yıllarca mağdur oldu, ‘elim hamur ama karnım da aç’ dediler. Bugüne kadar doğruları söyleyen başkan oldum. Bir yerde 1 kat arttırırsanız başkanlar memnun olur. Çünkü belediyenin topladığı vergiler, emlak vergisi de artar. Yapı ruhsatları, harçlar artar. Başkanın kat artışına çıkması için aptal olması lazım. Hele hele seçimlerden önce seçmenlerine şık görünmek için elinden geleni yapar. Ben sizlerin duymak istediği cümleleri söylesek, meclisten geçirsek, mahkeme iptal edecek ve daha düşük emsaller verecek. Biz bunları neden yapamadığımızı anlatmaya çalıştım. Herkes planlama uzmanı değil. Bir mahallede bir kat arttırdığımız zaman nüfus artıyor, daha fazla okul, park, yol, sağlık tesisi gibi yerlere ihtiyaç duyuluyor. Bu hesaplar yapılırken herkes için 1 metrekare var. O metrekare yoksa mahkeme kararı iptal ediyor.”
 
Herkes planlama uzmanı değil ki
 
Başkan Tütüncü, yine de ikna olmayanlar üzerine şöyle konuştu; “Benim söylediklerimin doğru olduğunu adınız gibi biliyorsunuz. Alıcı satıcıdan umar. Siz de başkanınızdan bekliyorsunuz. Gayet doğru, saygıyla karşılıyorum. Ben halkım için buradayım. Parkları yapabilmemiz için, alt yapı yol yapmamız için yapılaşmanın önünü açmamız lazım. Yıllar yılı neden çözülemedi bu. Eğer o noktada adım atsalardı, adları gibi onlar da biliyorlardı ki, mahkemeye gidilecek ve eski imkanları da bulamayacaklardı. Ondan sonra yandı gülüm keten helva. Biz bu emsal artışlarını size doğru söylemeden yapsak, mahkemelerden iptal kararları gelse, eldeki imkanları da kaybetseniz, ben ne kaybederim başkan olarak. Benim 1 metrekare yerim yok ki burada. Bugüne kadar doğruları söyleyen başkan oldum. Ben sizlerin duymak istediği cümleleri söylesem, meclisten geçirsek, mahkeme iptal edecek ve daha düşük emsaller verecek. Biz bunları neden yapamadığımızı anlatmaya çalıştım. Herkes planlama uzmanı değil.
 
Pirince giderken bulgurdan olmayın
 
Biz bilsek hep işin sonunda ölüm var, hayatımız boyunca doğruları söylemekten vazgeçmedik. Şöyle bir başkan da olabilirdi, “Ablam ya ayıp ediyorsun, sen emsal kaç istiyorsun. 1, bende de 0.20. yazın 1.20. o zaman alkışlardınız. Meclis üyeleri de alkışlardı. Bu planın geçmesini ‘kabul edenler, etmeyenler’ denir ve bir tane de kimse bunun karşısında durmazdı. Ama yarın hemen yargıya gider, 15 içinde yürütmeyi durdurma, en geç 3 ay içinde de mahkeme planı iptal ediyor ve eski verilen haklar da artık ulaşılamıyor. Çünkü o günden bugüne çok şeyler değişti. Allah rızası için elinizi vicdanınıza koyun. Ya başkan bize doğruları söyleseydin de Midyat’a pirince giderken eldeki bulgurdan da olmasaydık.
 
İstediğiniz uzmana sorabilirsiniz
 
Son olarak şunu söylüyorum. Gecenin bir vaktinde burada olmamın sebebi sizleri çok seviyoruz. Biz birbirimizden ayrılamayız. Etle tırnak gibiyiz. Gönül bağımız tam. Bizim hatırımız ömürlük. Ben yeri gelir sizin ayağınızın altına halı olurum. Her şeyi yaparım. Sonunda sizin zarar göreceğiniz yere sizi götürmek istemem. Ya başkan doğru söylemiyor mu acaba diyorsanız, şehir plancılarına, mühendis ve mimarlarına sorun, başkan doğru söylemiyor derlerse onları alın benim yanıma getirin. Benim ekibim burada. Biz onlarla sonuna kadar konuşalım. 
 
Kullanılmayan emsalleri dengeledik
 
Papaza kızıp oruç bozmak kolay. Keşke size daha geniş alanlarda geniş emsaller versek. Eğer arsaları birleştirip daha büyük alanlarda siteler yapılırsa, aynı metrekare dairelerin fiyatları artıyor. Biz bunların önünü açtık. Kullanılamayan emsalleri diğerleriyle dengeledik. İptal edilebilecek işleri ortadan kaldırdık. Makamlar mevkiler gelip geçer. Yarın öteki gün şehrin sokaklarında yürürken alnım ak bir şekilde olmak istiyorum.
 
 
Varsak Antalyalıların tercihi olacak
Varsak Antalyalıların tercihi olacak
Varsak Antalyalıların tercihi olacak
Varsak Antalyalıların tercihi olacak
Varsak Antalyalıların tercihi olacak
Varsak Antalyalıların tercihi olacak

Benzer Haberler

“Yeni Varsak çok daha güzel\

“Yeni Varsak çok daha güzel\"

Zeytinlik Mahallesi’nde halk buluşmalarında, Varsak’a yapılan ve yapılacak yatırımları bir bir sıralayan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, “Yeni Türkiye, yeni Kepez yeni Varsak”  vurgusuna dikkat çekti. Kepez Belediye Başkanı Hakan

2018 Kepez’in altın yılı oldu
2018 Kepez’in altın yılı oldu

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, 2018 yılında ilçede gerçekleştirdikleri hizmetleri değerlendirdi.  2018’in Kepez’in altın yılı olduğunu belirten Tütüncü, “Örnek


“Kepez’de bir devre imza attık”
“Kepez’de bir devre imza attık”

Başkan Hakan Tütüncü, meclis ve belediye idaresi olarak çok güzel eserler yaparak, bir devre imza attıklarını söyledi. Kepez Belediye Meclisi’nin, Nisan ayı olağan toplantısında kabul


Çile bitti mutlu günler başlıyor
Çile bitti mutlu günler başlıyor

Kepez Belediyesi, kuruldukları günden bugüne mülkiyet problemleriyle yatıp kalkan Fatih, Göçerler, Çamlıbel ve Esentepe mahalle sakinlerini, tapularına ve konforlu konutlarına