Rapor tamam Dokuma projesi başlıyor

5 Mayıs 2015, Salı - 15:09
Rapor tamam Dokuma projesi başlıyor
Dokuma Projesi Çalışma Grubu’nun raporu, Kepez Belediye Meclisi’nde görüşülerek kayıt altına alındı. Raporun, Dokuma projesinin rehberi olacağının altını çizen Başkan Hakan Tütüncü, Dokuma’da ilk olarak ormanlık alanı ve idari binayı halkın kullanımına açacaklarını duyurdu. 

Kepez Belediye Meclisi’nin Mayıs ayı toplantısında 23 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü başkanlığında toplanan meclisin en önemli gündem maddesi ise Dokuma Projesi Çalışma Grubu’nun raporu oldu.
 
Kepez Belediye Meclisi kararıyla hiçbir hukuki engelin kalmadığı fabrika binası ve çevresini kapsayan 238 dönümlük park alanında, nelerin yapılacağıyla ilgili rapor hazırlaması amacıyla çalışma grubu oluşturulmuştu.

Dokuma raporu Mecliste

Belediye meclisinden grubu bulunan siyasi partilerin, Mimarlar Odası Antalya Şubesi\'nin, İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi\'nin, Peyzaj Mimarları Odası Antalya Şubesi\'nin, Antalya Ticaret Odası\'nın, Antalya Ticaret Borsası\'nın, Antalya Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği\'nin ve Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi\'nin temsilcilerden oluşan Dokuma Çalışma Grubu, 19 Ocak’ta başlattığı çalışmalarını tamamlayarak raporunu hazırladı.

Geçtiğimiz hafta kamuoyuna açıklanan Dokuma Projesi Çalışma Grubu raporu, Kepez Belediye Meclisi’ne sunuldu.
 
Dokuma Fabrikası\'nın 238 dönümlük park alanının mevcut yapıların ve bitki dokusunun korunarak kent parkı, kültür, sanat, bilim ve eğitim merkezi ile bellek parkı olarak değerlendirilmesinin önerildiği rapor, okunarak kayıt altına alındı.

Rapor tamam.  Proje başlıyor

Raporla ilgili parti gruplarının ve komisyonda yer alan parti temsilcilerin görüşlerini açıklamasından ardından söz alan Başkan Hakan Tütüncü, Dokuma Projesi Çalışma Grubu’nda yer alan temsilcilere raporu hazırlamalarından dolayı teşekkür etti.
 
Dokuma park alanı projesini hayata geçirebilmek için çalışma grubunun raporunu tamamlayıp, meclisimize sunmasını beklediklerine değinen Başkan Tütüncü, “Çalışma grubumuzun önerdiği konularla ilgili belediyemizin imkânlar dâhilinde çalışmalara başlanılacak.” dedi.

Biz yaparız demedik ortak akla tanıştık

Tütüncü, 488 dönümden oluşan Dokuma arazisinin, Kepez Belediyesi\'nin yüzde 99,9 hissedarı olduğu Dokuma AŞ\'nin mülkü olduğunun altını çizerek şöyle devam etti:
“Bu mülkü istediğimiz gibi değerlendirebiliriz, anlayışıyla hareket etmedik.  Sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte düşünelim, bu alanı şehrin geleceğine birlikte taşıyalım istedik. Hem meclisimizdeki siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının, meslek odalarının ve üniversite temsilcilerinin yer aldığı bir çalışma grubunu kurduk. 11 ayrı fikir alma toplantısı yapıldı. Toplantıların hepsine katıldım. Katılımcıların fikirleri bizim için çok kıymetliydi.
Çalışma komisyonuz, başta Mimarlar Odası Antalya Şube Başkanı Osman Aydın Olmak üzere tüm temsilciler özverili bir çalışma ve 11 toplantı sonunda, yazılı önerileri de alarak, bilgi ve belgeleri değerlendirdi. Bu değerlendirmeyi harmanlayarak güzel bir fikir projesi hazırladılar.”

Rapor beni mutlu etti”

Raporda, Dokuma’nın kent parkı, kültür ve sanat merkezi olmasının önerildiği dikkat çeken Tütüncü, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Raporun genel içeriğinden anlaşıldığı üzere Dokuma alanı, kent parkı ve kent parkı ile bütünleşmiş sosyal, kültürel, sanatsal üniteleri barındıran, her yaştan insanın dikkatini çeken önemli bir buluşma noktası olarak planlanıyor. Bu öneri, son derece mutluluk vericidir. Dokuma kompleksinde çeşitli konferans salonları, kültür merkezleri, sergi salonları, resim ve müzik atölyeleri gibi alanlar da olacak. Dokuma’da, insanlarımızın yine yeşil bir doku içerisinde sporla ve doğa ile buluşmasının önerilmesi de Antalya adına önemlidir.”

Ormanlık alan park, idare bina müze olacak

Rapor sonrasında Dokuma’da ilk olarak 70 bin metrekarelik ormanlık alanını ziyarete açacaklarını anlatan Tütüncü, “Şehrin içerisinde, el emeği ile dikilmiş bu yapay orman,  bölgeye önemli bir değer katıyor. Özellikle Kepez’in en kalabalık mahalleleri olan Ulus, Özgürlük, Yeşiltepe ve Fabrikalar’da yeterince yeşil alan yok. Ağustos ayında 70 bin metre karelik alanı,  günübirlik kullanıma açmak istiyoruz. Spor alanlarıyla, çocuk oyun alanlarıyla ve yürüyüş parkuru ile günün 24 saati hizmet veren, aydınlatması ve güvenliği olan bir park olarak Antalya’ya kazandırmak istiyoruz.” müjdesini verdi.

Dokuma projesinde ikinci çalışmanın idare binada yapılacağını kaydeden Başkan Hakan Tütüncü, restore edecekleri bu binayı, Dokuma ile ilgili arşivlerin paylaşıldığı Dokuma İdare Müzesi haline getireceklerinin altını çizdi.

Rapor projenin dayanağı olacak

Tütüncü, Dokuma projesinin dayanağının meclise sunulan rapor olacağına vurgu yaparak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bundan sonra Dokuma alanı ile ilgili yapılacak çalışmaların biricik dayanağı bu rapor olacaktır. Bu rapor, bizim Dokuma’yla alakalı yolculuğumuza, Dokuma’yı Antalya’ya kazandırma heyecanımıza kaynaklık ve rehberlik edecektir.
Bu rapor, güzellik olsun, diye yapılan, bir göstermelik çalışma değildir. Bu rapor, Kepez Belediyesi’nin yol haritasıdır.”

Ticari alanda yetki Antalyalıların

Başkan Tütüncü,  2005’te üst kullanım hakkının tahsisi yapılan şirketle hukuki sürecin devam ettiği Dokuma’nın 250 dönümlük ticari alanda ne yapılacağı beklentisiyle ilgili şunları ifade etti:  “Dokuma ile ilgili konuyu gündeme getirdiğimizde bazı kimseler ticari alanla alakalı farklı bir çaptırmanın içerisine giriyor. Söylenenleri sabırla dinliyoruz. Ticari alanın kullanımıyla alakalı çalışmaları,  hukuki süreç tamamlandıktan sonra başlatacağız. Ticari alana bir alışveriş merkezi, otel, toplu konut, rezidans yaptırma niyetimiz kesinlikle yok.  Dokuma’nın yeşil alan kısmında yaptığımız gibi meclisimiz marifetiyle bir çalışma grubu oluşturarak, bütün Antalyalıların istekleri doğrultusunda bu alanı kente kazandırma yaklaşımımız olacak. Bu tarz yekpare alanlar ikincisi olmayan çok önemli fırsatlar. Ortak akıllarla yaparsak, şehir bu alanı sahiplenir. El birliğiyle 15 yıldır ihmal edilen, çürümeye terk edilen, üzerinde gölgelerin olduğu bir alanı tam şeffaf bir ortamda ortak akılla Antalyalının hizmetine sunacağız.”

Dokuma modeli Türkiye’ye örnek olacak

Dokuma’nın halka açılması için çalışma grubu oluşturmalarının Türkiye’de bir ilk olduğuna işaret eden Tütüncü, konuşmasına şöyle devam etti: “Antalya’da böylesi bir çalışma daha önce hiç olmadı.  Bu çalışma modeli, Türkiye’de de tektir. Her şehirde çok konuşulan, uzun yıllar anlaşmazlıkların olduğu alanlar var.  Tartışmalı alanlarla ilgili iktidarıyla, muhalefetiyle, meslek odalarıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla ve üniversiteyle ortak bir çalışma, birlikte şehre kazandıralım iradesi ortaya konmadı.  Dokuma’nın Antalya’ya kazandırılmasıyla ilgili çalışma grubu kurmamız bir ilktir.”

“Hiç kimse Dokuma’yı Antalya’nın elinden alamaz”

Tütüncü,  “Bu alanın, 2005’te bir gece bir şirkete verilmesi sürecinde Antalya’nın yüreğinin ne kadar yandığını biliyoruz. Dokuma, halka kazandırılacaktır. Mahkeme nasıl biterse bitsin Dokuma Antalya’nındır, hiç kimse orayı Antalyalıların elinden alamayacaktır.  Kimsenin şüphesi olmasın.” diyerek, Dokuma alanını halka açma kararlılığını dile getirdi.

“Pil Fabrikası yeşil alandır ve öyle kalacak”

Başkan Hakan Tütüncü,  raporda yer alan Pil Fabrikası alanın tahsisin alınması önerisiyle ilgili de şu açıklamayı yaptı: “Vakıf Çiftliği üzerinde kötü emelleri olan insanlar vardı.  O günlerde inisiyatif aldım. Bülent Arınç Bey buraya gelmiş ve Vakıf Çiftliği ile ilgili Antalyalı ne istiyorsa o olacak demişti ve Vakıf Çiftliği kurtarılmıştı. Tıpkı Vakıf Çiftliğinde olduğu gibi Pil Fabrikası ile ilgili de insiyatifi aldık.  Pil Fabrikasıyla alakalı hiç kimse o alanın hüviyetini değiştiremeyecek. O alan imar planlarında yeşil alandır, şehir parkıdır. O alanla ilgili her türlü mücadeleyi şahsım vermeye hazır. Kepez Belediye Meclisi de yekvücut olacak ve Pil Fabrikası’nın yeşil alan dışında bir kullanıma izin verilmeyecektir. İleri ki aşamalarda beklentim, hedefim şu:  Pil Fabrikası’ndaki yeşil alanı, farklı bir yeşil alan konseptinde düzenlenerek Dokuma alanıyla bir bütün olarak değerlendirilmesidir.”
 
 
 
Rapor tamam Dokuma projesi başlıyor
Rapor tamam Dokuma projesi başlıyor
Rapor tamam Dokuma projesi başlıyor
Rapor tamam Dokuma projesi başlıyor
Rapor tamam Dokuma projesi başlıyor
Rapor tamam Dokuma projesi başlıyor
Rapor tamam Dokuma projesi başlıyor
Rapor tamam Dokuma projesi başlıyor
Rapor tamam Dokuma projesi başlıyor
Rapor tamam Dokuma projesi başlıyor
Rapor tamam Dokuma projesi başlıyor
Rapor tamam Dokuma projesi başlıyor

Benzer Haberler

“Dokuma kent parkı, kültür, sanat ve bilim merkezi olsun”

“Dokuma kent parkı, kültür, sanat ve bilim merkezi olsun”

Dokuma Projesi Çalışma Grubu, Dokuma Fabrikası\'nın 238 dönümlük park alanının mevcut yapıların ve bitki dokusunun korunarak kent parkı, kültür, sanat, bilim ve eğitim merkezi ile bellek parkı olarak değerlendirilmesini önerdi. Antalya için önemli

Dokuma Antalyalılarla eski günlerine dönüyor
Dokuma Antalyalılarla eski günlerine dönüyor

Antalyalıların iştirakiyle 1956’da temeli atılan ve son 10 yılda yaşanan belirsizlikten dolayı çürümeye yüz tutan Dokuma İplik Fabrikası, 60 yıl sonra yine Antalyalılarla birlikte


Dokuma\'nın geleceğini Antalyalılar belirleyecek
Dokuma\'nın geleceğini Antalyalılar belirleyecek

Kepez Belediye Meclisi, Dokuma İplik Fabrikası\'nın park alanında fikir projesi çalışması yapması amacıyla sivil toplum kuruluşları, üniversite, esnaf ve ticaret odaları ile siyasi


Dokuma’da bayram var
Dokuma’da bayram var

Başkan Hakan Tütüncü sözünü tuttu ve Dokuma Fabrikası’nı, gerçek sahipleri olan Antalyalılarla buluşturdu.  Dokuma’nın halka açılması çalışmasının ilk etabı olan Kent