Öğrenciler birinci muhataplara sordu

29 Mart 2016, Salı - 11:21
Öğrenciler birinci muhataplara sordu
Kepez Belediyesi Başkanı Tütüncü, öğrenci ile öğretmenlerin aydınlatma, güvenlik ve ulaşım alanındaki sorunlarını direkt olarak birinci muhataplarına ilettiği bir toplantı düzenledi.
 
Antalya’da ilk kez, öğrenci ve öğretmenler, çeşitli alanlardaki sorunlarını direkt olarak muhataplarına iletebildikleri bir toplantı gerçekleştirildi.

Hemen her hafta birden fazla eğitim ile ilgili faaliyeti olan Kepez Belediyesi Başkanı Hakan Tütüncü, öğrenci nüfusu 100 bini bulan Kepez’deki okulların idarecileri, öğretmenleri ve öğrenci temsilcileri ile çözüm beklenen kurum yöneticilerini, Kepez Belediyesi Meclis Salonu’nda bir araya getirdi. Yaklaşık 2 saat süren toplantıda dile getirilen tüm sorunlar, muhatap kurumlarına iletilmek üzere rapor halinde çıkartıldı.
 
Şube müdürleriyle geldiler
 
Ulaşım ile ilgili sorun ve önerileri dinlemek üzere 2 ulaşım yöneticisi ile birlikte gelen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bedrullah Erçin, emniyet ile ilgili görüşleri dinlemek üzere Kepez Emniyet Müdürü İlker Ekşi, aydınlatma sorunlarını dinlemek üzere 2 müdürü ile birlikte gelen Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Murat Yiğit ve Kepez Milli Eğitim Müdürü Hüdai Vural, Başkan Tütüncü ile birlikte öğrenci ile öğretmenlerin karşısındaki yerlerini aldı.
 
Şikayetleri iletsinler istedik
 
Açılış konuşmasında, okulları ziyaretlerinde velilerin, öğrenci ve öğretmenlerin ulaşım, aydınlatma ve güvenlik konularıyla ilgili şikayetlerini sürekli olarak kendilerine ilettiğini anlatan Tütüncü, bu toplantıyla hem idarecilerin, hem öğrencilerin sıkıntıları direkt muhataplarına iletebilmelerini istediklerini söyledi.
 
Toplantı, neticeleri kadar önemli
 
İlçedeki okullaşma oranının yüksek olmasıyla hayli fazla öğrenci kitlesine hizmet verdiklerinin altını çizen Tütüncü, şöyle konuştu; “Böylesi toplantılara Türkiye’de pek rastlanmıyor. Bunun çok önemli bir nezaket, zarafet olduğunu söylemem gerekiyor. Öğrencilerimizin muhatap alınıyor olması çok önemli. Bu toplantı, toplantının neticeleri kadar önemlidir. Bizim şu beraberliği yakalayabilir olmamız bile, Kepez’in nerelerden nereye geldiğinin göstergesidir.”
 
Görevimiz sorunları çözmek
 
Kendi döneminde 44 okulun yapıldığını, bu yıl içinde de 12- 13 tane daha okulun hizmete gireceğini hatırlatan Tütüncü, ilçede inanılmaz bir eğitim hamlesi yapıldığını vurguladı. Bölgenin yeni şehirleştiğini belirten Tütüncü, görevlerinin, ortaya çıkan sorunların çözümünü sağlamak olduğunu söyledi.
 
Öğrenciler önce güvenlik dedi
 
Toplantıda ilk sözü alan öğrenciler, güvenlik konusundaki endişelerini dile getirerek, okullarının önünde birer polis ekibi bulunmasını talep etti. İlçe Emniyet Müdürü İlker Ekşi, eskiden okul önlerinde bekleyen polis ekiplerinin bulunduğu bölgenin güvenliğini garantilediğini, ancak diğer sokakların güvenlik çemberinden uzak olduğu algısı oluştuğunu söyledi.
 
Güvenlik kavramı genişledi
 
Günümüzde okul güvenliği kavramını geliştirerek değiştirdiklerini anlatan Ekşi, yeni güvenlik anlayışını şu sözleriyle anlattı; “Öğrencilerimiz evinden çıkıp okula, okuldan çıkıp evine gidinceye kadar bizim emanetimizdedir. Güvenlik sadece okul kapısından, binasından ibaret değil. Öğrencinin tüm kullanım alanları esas alınmıştır. Okulunuzun güvenliği, okuldan çıktıktan sonraki park bahçe ve kafeler, okula gidip gelirken kullandığınız kaldırımlar, kepez emniyetinin sizin eğitiminiz için hedef aldığı bölgeler. Bunu emniyet, öğretmenler ve vatandaş dayanışmasıyla yapıyoruz.”
 
Kendi hizmetimin müşterisiyim
 
Öğrenci nüfusunun 100 binden fazla olan ilçede 2016 yılı içinde 11 olay gerçekleştiğini ve bunun da 7’sin okulda meydana gelen kazalardan ibaret olduğu verisini paylaşan Ekşi, bu verinin dünya verileriyle karşılaştırılabilecek düzeyde olduğunu söyledi. İlçede güvenliği sağlamakla yükümlü birinci kişiyken, aynı zamanda bu hizmetin birinci müşterisinin de kendisi olduğunu belirten Ekşi, iki çocuğunun da öğrenci olduğunu söyledi.
 
Kepez en güvenli şehir
 
Güvenliğin süreklilik, sabır, istikrar ve talep edilmesiyle mümkün olan bir hizmet olduğunu da belirten Ekşi, haberdar olmadıkları bir konuyla ilgili hizmet üretemeyeceklerini söyledi. İnsanların kendi ortamlarının güvensiz olduğunu algısının yanlış olduğunu anlatan Ekşi, şu örneklerle anlatımını tamamladı; 2014- 2015 yılı verilerine göre 81 ilde en çok suçlarda düşüş sağlanan bölgenin Kepez olduğunu söyledi.
 
Bağdat New York’tan güvenli
 
Ekim ayında New York Belediyesi Başkanının emniyet müdürüne teşekkür plaketi sunduğu örneğini anlatan Ekşi, “Belediye başkanı, cinayet işlenmemiş bir gün geçtiği için emniyet müdürüne teşekkür etti. New York ile Bağdat’ı güvenlik anlamında eşleştirdiğimizde, olay verilerine bakınca Bağdat’ın çok daha güvenli bir şehir olduğunu görüyoruz. Biz ilçemizdeki güvenliğin kalitesini, kaynakları, doğru kullanarak sağladık. Sokaktaki güvenliğin kalıcı hale gelmesi için çalışıyoruz.” diye konuştu.
 
İnsanlarda güvenliksiz kabulü var
 
Ekşi’yi New York örneğinde destekleyen Başkan Tütüncü, dünyanın tanıdığı bu metropolde çok fazla suç işlendiğini söyledi. New York’ta yarım saatlik bir elektrik kesintisi sırasında şehrin yağmalanacağını bilen yöneticilerin üst üste güvenlik tedbirleri aldığını belirten Tütüncü, “Kepez’de 4 gün elektrik kesintisi oldu, ne oldu. Gerçekten Kepez emniyeti birçok alanda olduğu gibi okulların güvenliği konusunda da iyi işler yapıyor. İnsanlarda güvenliksiz olduğuna ilişkin bir kabul var. İstatistiklere bakıldığında, 520 bin nüfuslu ilçede neredeyse güvenlik sorununun yok denecek kadar az olduğunu görüyoruz.” diyerek Ekşi’yi destekledi.
 
Aydınlatma sorunları masaya yatırıldı
 
Örenci ile öğretmenlerin üzerinde en fazla durduğu diğer konu ise aydınlatma oldu. Özellikle kış aylarında okula giriş- çıkışlarda güvenliğin sağlanması noktasında aydınlatma istediklerini belirten öğrenciler, bu konuda gerekli adımların atılmasını talep etti. Okul aydınlatmalarını okul içi ve okulun dışı olarak ikiye ayırmak gerektiğini anlatarak, açıklama yapan Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Murat Yiğit, okul içi aydınlatmalarının kendi sorumluluklarının dışında olduğunu vurguladı.
 
Bu konuda serbest değiliz
 
Eğitim konusunu sosyal sorumluluk olarak gördükleri için birçok icraat yaptıklarını ifade eden Yiğit, işin teknik kısmını şu şekilde özetledi; “Direklerin arası, proje aşamasında belirlenmiştir. Aydınlatma gücü de, direğin yüksekliğine ve iki direk arası mesafe ile ilgili teknik bir konu. Bazen bir takım istekler nedeniyle, bazı kazalarla standart dışı olarak bu mesafelerin değiştiğini görüyoruz. 700 bini aşkın direğimiz var. 30- 40 yıllık şebekemizde birtakım standart dışılıklar olmuş olabiliyor. Biz tüketimleri fatura ediyoruz ve bakanlık tarafından bize ödeniyor. Orada da belli bir limitin üstüne çıkamıyoruz. Bir caddenin sokağın aydınlatmasının sınırları var. Tamamen bu konuda serbest olmadığımızı belirtmek için söylüyorum. Okullar için her zaman görev yapmaya, bu konudaki sıkıntıları çözmekte gayretli olduğumuzu ifade etmek istiyorum.”
 
Geçici çözüm de olur
 
Burada tekrar söz alan Tütüncü, bölgede aydınlatma konusunda özellikle 5-6 okul olduğunu, okul bahçesi olarak da 3- 4 tane okul olduğunu söyledi. Bu okullara palyatif çözüm de olabileceğini belirten Tütüncü, Yiğit’ten, en azından o okullara çıkan yolları geçici olarak basit çözümlerle aydınlatabileceklerini söyledi. Daha muntazam bir aydınlatma yapılacak zamana kadar, geçici çözümler yaratılabileceğini belirten Tütüncü, okullara gidince bu konuda kendisine çok fazla şikayet iletildiğini söyledi.
 
Toplu ulaşım da konuşuldu
 
Toplantıda en fazla konuşulan bir konu da, toplu ulaşım oldu. Öğrenciler ulaşıma zam yapılmasını, yeni bir kartlı sistem getirilmesini, güzergah eksikliğini, okul saatlerinde yeterince ulaşım aracı bulamadıklarını ve gelen araçların da çok dolu olduğunu şikayet etti. Bu şikayet, dilek ve temennileri tek tek not alan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bedrullah Erçin, her konuya açıklık getirdi.
 
Aktarmalı taşıma zorunluluk
 
Antalya’da 780 toplu ulaşım aracı olduğunu ve bunların sadece 40 tanesinin Büyükşehir Belediyesi’ne ait olduğunu hatırlatan Yalçın, şahıslara, şirketlere ve kooperatiflere ait 740 aracın olduğunu söyledi. Herkesin istediği saatte evinin önünden gideceği noktaya bir toplu ulaşım aracı istediğini belirten Yalçın, bunun hiçbir belediyenin, şahısın ya da kooperatifin sağlayamayacağı bir talep olduğunu söyledi. Otobüs sayısının yetersizliğine bağlı bir tartışma yapılabileceğini belirten Yalçın, ama aktarmalı taşımanın yapılmak zorunda olduğunu söyledi.
 
Yeni sistemle kontrol edebiliyoruz
 
Eski ulaşım sisteminde ne kadar öğrencinin toplu ulaşım aracı kullandığını, nerelerde yoğunlukla kullandığı gibi bir istatistik bilgisi sağlamadığını açıklayan Yalçın, belediyeye ait yeni sistemde bu ve bundan fazla olanakların mevcut olduğunu söyledi. Yeni sistem ile hangi aracın hangi durakta olacağının, o durağa gelip gelmediğinin kaydını bir ay sonra isteseniz de çıkarabileceklerini belirten Yalçın, böylece bir şikayet durumunda gerekli cezayı verebileceklerini söyledi. Bu kart sitemiyle toplu ulaşımı kontrol altına aldıklarını dile getiren Yalçın, önceki sistemde kaç yolcunun ne ödediğini, otobüse hangi saatte bindiğini takip edemediklerini söyledi.
 
Ulaşım giderleri artınca zam yapıldı
 
Toplu ulaşımda en son 2013 yılında zam yapılmış olduğunu, o günden bugüne akaryakıtın yüzde 22 ucuzlarken yedek parça, tamir, SGK primi gibi kümülatif giderlerde, yüzde 35’lik artış olduğunu söyleyen Yalçın, “İnşallah bundan sonra 3 yılda bir zam olur. Gönlümüz zam yapmaktan yana değil. Belediyeler için zam yapmak kolay bir karar değil. Toplu ulaşım kar eden bir hizmet değildir.” dedi.
 
Otobüsler gençleşsin talebi
 
Başkan Tütüncü de, yetişkin Kepezlilerin, Kepez’e diğer ilçelerdeki gibi daha yeni ve büyük otobüsler verilmemesi konusundaki şikayetlerini dile getirdi. Kullanılan taksi ve otobüslere 10 yaş sınırı olduğunu belirten Yalçın, bunun da 7- 8 yıla çekilmesi için meclis kararı alınabileceğini söyledi.
 
E-okul kullanılacak
 
Son olarak söz alan bir öğretmen, kartlı sistemin öğrencilerin öğrenci olup olmadığı bilgisi teyidini okullardan istediğini ve bunun da okul idarecilerini meşgul eden bir durum olduğunu ifade etti. İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüdai Vural da, öğrencilerin öğrencilik durumlarını e-okul sistemi üzerinden herkesin görebileceğini söyledi. Bunun üzerine Yalçın da bundan sonra e-okul sistemini kullanacakları sözü verdi.
 
 
Öğrenciler birinci muhataplara sordu
Öğrenciler birinci muhataplara sordu
Öğrenciler birinci muhataplara sordu
Öğrenciler birinci muhataplara sordu
Öğrenciler birinci muhataplara sordu
Öğrenciler birinci muhataplara sordu

Benzer Haberler

Varsak Antalyalıların tercihi olacak

Varsak Antalyalıların tercihi olacak

Yıllardır hizmete aç bırakılmış Varsak’a yapılacak hizmet yağmuruyla Antalya’nın tercih semti haline geleceğini sözünü veren Kepez Belediyesi Başkanı Tütüncü, 3- 4 yılda bunu başaracaklarını müjdeledi   Başta imar sorununun

2018 Kepez’in altın yılı oldu
2018 Kepez’in altın yılı oldu

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, 2018 yılında ilçede gerçekleştirdikleri hizmetleri değerlendirdi.  2018’in Kepez’in altın yılı olduğunu belirten Tütüncü, “Örnek


Tütüncü 8 yıllık serüvenini yarım saatte özetledi
Tütüncü 8 yıllık serüvenini yarım saatte özetledi

Konyaaltılı işadamlarının konuğu olan Kepez Belediye Başkanı Tütüncü, ilçesinde 8 yılda gerçekleşen gelişim serüvenini yarım saatte özetledi.   Çok hızlı bir değişim geçiren


Antalya ve Kepez’e vizyon kazandıran eserler ürettik
Antalya ve Kepez’e vizyon kazandıran eserler ürettik

Toplumun her kesimiyle birlikte Antalya markasına katkı sağlayacak, Kepez’in imkânlarıyla dev projeler ürettiklerini söyleyen Başkan Tütüncü,” derdimiz Ahmet Hamdi Tanpınar’ın