Tütüncü buğdayı toprakla buluşturdu

25 Kasım 2020, Çarşamba - 10:40
Tütüncü buğdayı toprakla buluşturdu
Başkan Hakan Tütüncü, 200 dönümden oluşan Antalya Orman Çiftliği arazisine ilk buğday ekimini yaptı. Çiftlikle birlikte tarlaya dönüştürülen 300 dönüm araziye 10 ton ekmeklik buğday tohumu ekildi.

Tarımsal üretime dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla Kirişçiler Mahallesi’nde 200 dönümlük arazide kurulan Antalya Orman Çiftliği’nin toprağı, sonbaharın ilk yağmurlarından sonra buğday tohumu ile buluşturuldu. İlçe sınırlarında atıl halde iken tarlaya dönüştürülen 300 dönümlük araziye de buğday ekildi.
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, “Yaşayan, üreten ve ürettiklerini hemşehrileriyle paylaşan” bir yer olarak tanımladığı çiftliğin arazisinde buğday ekimini gerçekleştirdi.

10 ton ekildi, hasat da hedef 200 ton

Başına 8 köşe kasket takan Başkan Tütüncü, traktörle ekime hazır hale getirdiği çiftlik arazisinin toprağına, omzundaki heybeden aldığı buğday tohumlarını, bereketli olsun duasıyla attı. Çiftliğe ve tarlaya dönüştürülen arazilere, ekmeklik-kırmızı-yarı sert-kılçıklı buğday çeşidi olan ‘pandas’ ekildi. 10 ton pandas buğday tohumu ile 8 ton gübrenin atıldığı 500 dönüm araziden 200 ton buğday hasadı hedefleniyor.

Kepez bereketi Antalya ile paylaşılacak

Açıklamasında, “Bir hayal kurmuştuk ve bugün hayalimizi gerçekleştirdik.” diyen Başkan Hakan Tütüncü, “Kirişçiler’deki 200 dönümlük eski mera alanını, Antalya Orman Çiftliği’ne dönüştürdük.  Çalılık ve kayaların yer aldığı bu alandan 700 kamyon hafriyat kaldırdık. Çiftlik alanına yaklaşık 3 bin kamyon Terra Rossa yani kırmızı Akdeniz toprağı serdik. Böylelikle bu alanı hububat ekimine hazır hale getirdik. Bu güzel çiftliğe, ilk olarak buğday ektik. Ektiğimiz buğdayları una dönüştüreceğiz. Bu undan yapacağımız ekmeği de hemşehrilerimizle paylaşacağız.” ifadesini kullandı.

Çiftliğin tarlası tava geldi

Antalya Orman Çiftliği’nin, Kepez Belediyesi’nin vizyon projelerinden bir tanesi olduğuna işaret eden Başkan Tütüncü, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çiftliğimizde sadece hububat yetiştirmeyeceğiz. Akdeniz bölgesinin meyve ve sebzelerini de çiftliğimizde üreteceğiz. Çiftlikte hayvancılıkla ilgili üniteler de bulunacak. Antalya Orman Çiftliği, güzel bir Ziraat Meslek Lisesi ile de nitelikli bir yer haline gelecek. Akdeniz bölgesinde tarımın üzerine yeniden düşünülmeye başlanıldığı şu günlerde bu projemiz, hepimiz için ufuk açıcı bir çalışma olacak.
Tarlamızı sürdük. Hamdolsun, Cenab-ı Allah yağmurları verdi ve tarlamız tava geldi. Tarlamıza ilk buğday tohumlarını ektik. İnşallah bu tarlamızdan hasat bayramında buğdaylarımızı hasat edeceğiz. Bu buğdaylar da hepimize nimet olarak geri dönecek. Bu nimeti de hemşerilerimizle paylaşacağız.”

Atıl araziler buğday tarlası oluyor

Tütüncü, ilçedeki atıl haldeki arazilerde de ekim yaptıklarını anımsatarak, açıklamasını şöyle sürdürdü:  “Bu yıl, Antalya Orman Çiftliği ile birlikte tarımda özel bir farkındalığı gün yüzüne çıkaralım, diye bir başka çalışma daha yaptık. Bölgemiz sınırları içerisinde atıl kalan arazileri de ekiyoruz
İnşallah, yazın ilk aylarında hasat mevsimine ulaştığımızda Kepez, 500 dönüm arazisini ekmiş ve oradan ürün elde etmiş bir belediye olacak.
Bu çalışmayı, sosyal belediyeciliğe katkı olsun ve tarıma farkındalık kazandırsın diye yapıyoruz. 500 dönümü önümüzdeki yıllarda daha da artacak. Biz farklı projelerle gündeme gelmeyi, eserlerimizle var olmayı seçtik. Bugüne kadar sayısız sosyal fayda ortaya koyan birçok projeye imza attık. Üreten, paylaşan sosyal belediyeciliğe katkı sağlayan nitelikli bir proje ile Kepez Belediyesi farkını bir kez daha ortaya koyuyor.”

Rabbimden bereket diliyorum”

Başkan Hakan Tütüncü, 500 dönüm araziye buğday ekilmesinde katkısı olanlara teşekkür ederek, açıklamasını şu sözlerle tamamladı: “Buğday ektiğimiz 500 dönümlük alanda birçok arkadaşımızın alın teri ve emeği var. Başkan yardımcılarımızdan birim müdürlerimize,  kamyon şoföründen bedenen çalışan işçi kardeşime kadar bütün personelimize çok teşekkür ediyorum. Kirişçiler Mahalle Muhtarımız Ali Cingöz de, heyecanımızı paylaşan en önemli çözüm ortaklarımızdan birisiydi. Muhtarımıza da çok teşekkür ediyorum.
Bu çiftliği birlikte, beraber Kepez'e kazandırdık. Bir anlamda muhtarımızın bize çok büyük katkıları oldu. Moral verdi ve bilgilerini bizimle paylaşdı. Üreten, ürettiğini bölüşen ve sosyal faydaya yönelen bir projeyi başlattık. Rabbimden bereket diliyorum. Allah, inşallah güzel güzel yağmurlar gönderecek. Biz de gayret edeceğimiz, tarlarımızın bakımını yapacağız. Hasat zamanı da ektiğimizi biçeceğiz.”
Projeden duyduğu memnuniyeti dile getiren Kirişçiler Mahalle Muhtarı Ali Cingöz de, Antalya Orman Çiftliği’nin bölgeye ciddi bir değer kazandıracağını belirtti.
Pandeminden dolayı buğday ekimi, resmi olmayan sade bir törenle, belediye bürokratlarının katılımıyla gerçekleştirildi.  

3 bin kamyon kırmızı toprak

Kepez Belediyesi, kırsal mahallesi Kirişçiler’de oluşturduğu 200 dönümlük çiftlik arazisinde, ilk olarak taş ve bitki temizliği yaptı. Araziden 700 kamyon hafriyat alındı. Araziye, tarımsal faaliyetin daha bereketli olması için de 3 bin kamyona yakın kırmızı toprak (terra-rossa) serildi. Akdeniz’in terra-rossa toprağı ile zenginleştirilen çiftliğin toprağı traktörle sürülerek, buğday ekimine hazır hale getirildi.

Çiftlikte neler olacak?

Pandemi döneminde değeri daha iyi anlaşılan tarım ve hayvancılığa dikkat çekmeyi amaçlayan Antalya Orman Çiftliği projesinde sadece hububat tarlaları olmayacak.  Antalyalıları heyecanlandıran çiftlikte, ekim alanlarının yanı sıra mandıra, ziraat meslek lisesi, meyve bahçeleri, köy sosyal yaşamı ve hobi bahçeleri de bulunacak.
 Antalya'nın geleneksel köy mimarisinin yaşatılacağı çiftlikte pamuk, zeytin, narenciye, turfanda, üzüm, hububat, susam üretimi yapılacak. Çiftlikte tropikal meyve bahçeleri, çiçek seraları, botanik park da kurulacak.
 
Tütüncü buğdayı toprakla buluşturdu
Tütüncü buğdayı toprakla buluşturdu
Tütüncü buğdayı toprakla buluşturdu
Tütüncü buğdayı toprakla buluşturdu
Tütüncü buğdayı toprakla buluşturdu
Tütüncü buğdayı toprakla buluşturdu
Tütüncü buğdayı toprakla buluşturdu
Tütüncü buğdayı toprakla buluşturdu
Tütüncü buğdayı toprakla buluşturdu
Tütüncü buğdayı toprakla buluşturdu

Benzer Haberler

Antalya Orman Çiftliği’nde ekim mesaisi

Antalya Orman Çiftliği’nde ekim mesaisi

Kepez Belediyesi, 200 dönümden oluşan Antalya Orman Çiftliği’nin toprağını, sonbaharın ilk yağmurlarından sonra buğday tohumuyla buluşturacak. Buğday ekiminin bereketli olması için de çiftlik arazisine şuana kadar 2 bin 200 kamyon kırmızı toprak

Antalya Orman Çiftliği ekime hazırlanıyor
Antalya Orman Çiftliği ekime hazırlanıyor

Kepez Belediyesi, 200 dönümden oluşan Antalya Orman Çiftliği’nin tarlalarını ekime hazırlıyor.  Ekim sezonunda çiftliğin toprağı, buğday tohumuyla buluşacak. Kepez Belediyesi,


Kepez’de tohumlar ikinci kez toprakla buluştu
Kepez’de tohumlar ikinci kez toprakla buluştu

Kepez Belediyesi, Antalya Orman Çiftliğinde, ikinci hububat ekimini gerçekleştirdi. Başkan Tütüncü, ‘Ürünleri yine halkımızla paylaşacağız. Allah bereketler versin.’ sözleriyle


Antalya Orman Çiftliği’ne Akdeniz toprağı
Antalya Orman Çiftliği’ne Akdeniz toprağı

Kepez Belediyesi, Kirişçiler’de 200 dönüm araziye kurduğu ve hububat ekimine hazırladığı Antalya Orman Çiftliği’nin arazisine, tarımsal faaliyetin bereketini artırmak amacıyla