Kepez’e 9 semt pazarı

15 Nisan 2021, Perşembe - 11:37
Kepez’e 9 semt pazarı
Kepez Belediyesi, bu yıl semt pazarı yatırımında bir rekora imza atıyor. İlçeye, altı çatılı, üç tanesi çatısız olmak üzere dokuz semt pazarı kazandırılıyor.

Kepez Belediyesi, esnafın ve vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayan, huzurlu alışverişin yapılabileceği kalıcı semt pazarları inşa etmeye devam ediyor. Bu kapsamda bu yıl için dokuz semt pazarı yatırım programına alındı.
Pazarların altısı çatılı, üç tanesi ise çatısız olacak. Kapalı pazarların altısı, kırsal yerleşim merkezleri olan Başköy, Odabaşı, Kirişçiler, Çamlıca, Kızıllı ve Gaziler mahallelerine yapılıyor. Bu pazarlar, Başkan Hakan Tütüncü’nün üçüncü dönemi için vaat ettiği 123 proje arasında yer alan ‘köy pazarı’ projesi kapsamında inşa edilecek. Yapım ihalesi sonuçlanan köy pazarlarının inşası ise önümüzdeki günlerde başlayacak.
Köy pazarların yapısal iskeleti, beton zemin çelik konstrüksiyonlu asma- germe membran şeklinde olacak. İçerisinde idare binası ve tuvaletlerin olacağı pazar yerleri 1000 metrekare alan üzerine inşa edilecek.

Sokak pazarları kalkıyor kalıcı pazarlar geliyor

Daha sonra çatısı yapılacak olan üç semt pazarı ise Çankaya, Kütükçü ve Yavuz Selim mahallelerine kazandırıldı. Bu kalıcı semt pazarları, sokak aralarında kurulan pazarların yerine inşa edilmesi bakımından önem taşıyor.
Kepez Belediyesi, sokak aralarında kurulan pazarların kaldırılması amacıyla mahallelerde imar planı düzenlemesiyle kalıcı semt pazar alanları oluşturuyor. Pazar Yerleri Yönetmeliği, kapsamında sokaklara kurulan, araç ve yaya trafiğini olumsuz etkileyen semt pazarları kaldırıyor. Kaldırılan semt pazarları da imar planındaki pazar alanına taşınıyor.

Çankaya, Kütükçü ve Yavuz Selim’e pazar müjdesi

Çankaya, Kütükçü ve Yavuz Selim mahallelerinde imar planıyla oluşturulan pazar alanlarının yapımında da sona gelindi.
Fen İşleri Müdürlüğü, pazar alanlarının zeminini sıcak asfaltla kapladı. Zabıta ofisi, mescit, çay ocağı ve tuvalet ünitelerinin olacağı pazarlar, önümüzdeki günlerde esnaf ve vatandaşın hizmetine sunulacak.
Başkan Hakan Tütüncü,  Çankaya Mahallesi’nde çukur alanın hafriyatla doldurulması sonucu oluşturulan pazar alanının yapım çalışmalarını inceledi.

Önümüzdeki süreçte pazarların üzerini kapatacağız”

Açıklamasında, “Kepez’e, altısının üstü kapalı, üç tanesinin üstü açık olmak üzere dokuz yeni pazar geliyor.” diyen Başkan Tütüncü, şunları söyledi: “Kapalı pazarların altısı, eskiden köy olan ama şimdi mahalleye dönüşen yerleşim merkezlerimize yapılıyor. Üç mahallemize de açık semt pazarı kurduk. Bu açık semt pazarlarını, Çankaya, Kütükçü ve Yavuz Selim, mahallelerimize kazandırdık. Daha evvel bu mahallelerde pazar yerleri vardı. Ancak bu pazar yerleri sokak aralarındaydı. Sokak pazarlarında ortadan kaldırıyor ve yeni yerlerinde taşıyoruz. İmar planlarına uygun olarak hazırlanan pazar yerlerinin, üzerlerini inşallah önümüzdeki süreçte kapacağız.”

“Çankaya Mahallesi metamorfoz geçiriyor.”

Tütüncü, Çankaya Mahallesi’nde, muhteşem bir kentsel değişim yaşandığına işaret ederek, “Çankaya Mahallemizde muhteşem bir yeni kent kuruluyor.  Mülkiyet sorunları çözüldükten sonra imara uygun yapılaşmaların başlaması ile Çankaya Mahallesi metamorfoz geçiriyor.
Çankaya,  güzel konutlarla, sosyal ünitelerle güzel bir mahalle oldu.  İklim bakımından şehir merkezinden serin olmasından dolayı Çankaya, oldukça cazip bir bölge.  Dolayısıyla bu cazip bölgeye güzel pazar alanı da yakışırdı.” açıklamasını yaptı.
Kepez’e 9 semt pazarı
Kepez’e 9 semt pazarı
Kepez’e 9 semt pazarı
Kepez’e 9 semt pazarı
Kepez’e 9 semt pazarı
Kepez’e 9 semt pazarı
Kepez’e 9 semt pazarı
Kepez’e 9 semt pazarı

Benzer Haberler

Yeni Emek ve Erenköy’e Kapalı Pazar müjdesi

Yeni Emek ve Erenköy’e Kapalı Pazar müjdesi

Bu yıl 10 mahallede semt pazarı yatırımı gerçekleştiren Kepez Belediyesi, pazarcı esnafının katkısı ile Yeni Emek ve Erenköy mahallelerindeki pazar yerlerinin üstünü çatı ile kapatıyor. Kapalı pazar projesiyle esnafa ve vatandaşa konforlu ortamda

Şehirleşen Ahatlı’ya modern pazar
Şehirleşen Ahatlı’ya modern pazar

Kepez Belediyesi, gecekondulardan modern konutlara dönüşümünü sağladığı Ahatlı Mahallesi’ne kapalı pazar yeri inşa ediyor.  Bu yıl için altısı çatılı, üç tanesi çatısız


Kepez’den mahalleye dönüşen 6 köye pazar
Kepez’den mahalleye dönüşen 6 köye pazar

Kepez Belediyesi, mahalleye dönüşen 6 köyüne doğal ürünlerin satılacağı kapalı semt pazarı inşa ediyor. Törenle temeli atılan ve maliyeti 8 milyon TL olan pazar yerleriyle, köydeki


Masa Dağı’na konforlu yaşamın ilk hizmeti
Masa Dağı’na konforlu yaşamın ilk hizmeti

Kepez Belediyesi, şehrin seyir terası Masa Dağı’nda, 5 mahalleye konforlu şehir yaşamı getirecek olan imar planı revizyonunun ilk hizmetini gerçekleştirdi. Yeni planla sokak pazarı gitti,