Antalya Bilim Merkezi’ne elektrikli otomobilli açılış

1 Temmuz 2021, Perşembe - 16:25
Antalya Bilim Merkezi’ne elektrikli otomobilli açılış
Kepez Belediyesi ile Akdeniz Üniversitesi (AÜ) işbirliğinde elektrikli otomobil üretilecek. Araç, Antalya Bilim Merkezi’nin, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda yapılacak olan resmi açılışında sergilenecek.

Kepez Belediye Meclisi’nin, Haziran ayı olağan toplantısında 23 maddelik gündem, müzakere edilerek karara bağlandı. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün yönettiği ve belediye binasındaki meclis salonunda gerçekleştirilen toplantı, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
Yoklamanın, mecliste grubu bulunan partilerin sözcülerin söz almalarının ardından gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. Kepez ilçesiyle ilgili önemli konuların görüşüldüğü meclisin gündem maddelerinden biri de  ‘elektrikli otomobil’ oldu.

AÜ işbirliğinde Antalya Bilim Merkezi’nde elektrikli otomobil

Kepez Belediyesi’nin, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu
(TÜBİTAK) işbirliği ile eski Dokuma Fabrikası’nda, 12 bin 500 metrekare alana kurduğu Antalya Bilim Merkezi, elektrikli otomobil üretimine destek verecek.  Akdeniz Üniversitesi ve Kepez Belediyesi işbirliğinde elektrikli araç üretilecek. İki kurum arasında üretilecek olan elektrikli otomobille ilgili protokol yapmak amacıyla Belediye Başkanı’na yetki verilmesi talebi de mecliste, oy birliği ile kabul edildi.

En büyük bilim merkezinin açılışı 30 Ağustos’ta

Oylamanın ardından söz alan Başkan Hakan Tütüncü,  deneme eğitimlerinin devam ettiği Antalya Bilim Merkezi’nin resmi açılışını 30 Ağustos’ta yapacaklarını duyurdu. Antalya Bilim Merkezi’nin, Türkiye'deki bilim merkezlerinin en büyüğü ve en kapsamlısı olacağına işaret eden Başkan Tütüncü,  sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de, diğer bilim merkezlerinde 4 ile 6 bilim dalında çalışmalar yapılırken, Antalya Bilim Merkezi'nde 14 ana bilim dalında çalışmalar gerçekleştirilecek. Bilim merkezimiz, 6 tane atölyesiyle de üreten, üretmek isteyen gençlerimize çok müstesna imkânlar sağlayacak. Gerçekten dönemlerimizin önemli eseri olacak. Her gün on binlerce gencimize, on binlerce bilim meraklısına son derece önemli katkılar sunacak.  Sivil toplum örgütleri olarak meslek odalarımızın, üniversitelerden hocalarımızın destek verdiği Antalya Bilim Merkezi; son derece güzel bir programla çalışan, dönemlerimizin iftihar eserlerinden birisi olacak.”

Elektrikli otomobil açılışta sergilenecek

“Antalya Bilim Merkezi’ni,  30 Ağustos Zafer Bayramımızda açmak yaraşırdı.” diyen Tütüncü, konuşmasında şunları kaydetti:” 30 Ağustos Zafer Bayramımıza ithaf edeceğimiz Antalya Bilim Merkezi için Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin bütün şehitlerini anacağımız, gazilerimize hürmetlerimizi sunacağımız, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anacağımız güzel bir açılış yapacağız. Bilim merkezinde mekanikle, dizel, benzinli motorlarla alakalı önemli bir çalışma yapılıyor. Aktüel bir konu olan hibrit araçlar, elektrikli motorlarla ilgili bir sürpriz hazırlıyoruz. Akdeniz Üniversitemizin üreteceği elektrikli otomobili de inşallah açılışta sergileyeceğiz. Hibrit sistemin, elektrikli motorun tanıtılması, anlatılması, genç kuşaklara bir tasarım üzerinden hissettirilmesiyle ilgili bir işbirliği yapacağız.  Üniversitemizle örnek bir işbirliği olacak.”

Şehit ailesinin talebi kabul edildi

Kepez Belediyesi Meclisi,  daha önce ismi Çamlıbel Mahallesi’nde bir parka verilen Şehit P. Çavuş İsmail Aksoy’un isminin evinin bulunduğu Esentepe Mahallesi’nde bir parka verilmesi talebi de oybirliği meclisten geçti.
Şehidin ailesi,  Şehit P. Çavuş İsmail Aksoy’un isminin evinin bulunduğu Esentepe Mahallesi’ndeki 5429 ile 5430 sokak kesişimindeki parkta yaşatılmasını talep etti.  Meclis, bu talebi oy birliğiyle kabul etti. Şehidin babası İsmail Aksoy ile kardeşlerinin mecliste bulunduğunu anımsatan Başkan Hakan Tütüncü, Şehit ailelerimize hürmetlerimizi sunuyoruz. Babamızın ellerinde öpüyorum.  Şehidimizin, tüm şehitlerimizin ruhu şad, mekânı cennet olsun.” ifadesini kullandı.

Üç mahalleye kapalı semt pazarı müjdesi

Kepez Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı olağan toplantısında üç mahalleye kapalı semt pazarı yapılması müjdesi çıktı.
Semt pazarı yatırımında altın yılını yaşayan Kepez’de, esnafın ve vatandaşların konforlu alanlarda alışveriş yapabilmesi için 12 mahalleye semt pazarı yapılmasını yatırım programına alınmıştı.  
Kepez Belediye Meclisi’nin Haziran ayı olağan toplantısında, mülkiyet ve imara ilişkin sorunları çözülerek, şehir kimliği kazandırılan Erenköy ve Yeni Emek mahallelerine kapalı pazar müjdesi verilmişti.
Bu meclis toplantısında da Mehmet Akif Ersoy, Kütükçü ve Düdenbaşı mahallelerindeki açık semt pazarlarının üstüne çatı yapılması talebi görüşülerek, karara bağlandı.

Pazarlar belediye, esnaf işbirliği ile yapılacak

Üç mahallede kurulan pazarların esnafı, pazar yerinin üstünün açık olmasından dolayı yazın sıcaktan, kışın ise yağmurdan etkilendiklerini; elektrik ve su sorunu yaşadıklarını belirtiler. Esnaf, bu olumsuzlukları ortadan kaldırılması, nitelikli ve modern bir ortamda satış yapabilmesi için açık semt pazarlarının üstünün çatı ile kapatılmasını talep ettiler.
Kapalı pazarlar, mülkiyeti belediyeye ait olan, imar planında pazar yeri gözüken ve hali hazırda pazar kurulan alana inşa edilecek. Modern semt pazarları, belediye ve üç mahallede kurulan pazar yerlerini kullanmakta olan esnaftan oluşan kooperatif işbirliği ile bölgeye kazandırılacak. Kooperatiflerin, hazırlayacakları ve belediyenin onaylayacağı proje kapsamında Mehmet Akif Ersoy, Kütükçü ve Düdenbaşı mahallelerindeki açık semt pazarlarının üstünü kapatma talebi de mecliste oybirliği ile kabul edildi.
Antalya Bilim Merkezi’ne elektrikli otomobilli açılış
Antalya Bilim Merkezi’ne elektrikli otomobilli açılış
Antalya Bilim Merkezi’ne elektrikli otomobilli açılış
Antalya Bilim Merkezi’ne elektrikli otomobilli açılış
Antalya Bilim Merkezi’ne elektrikli otomobilli açılış
Antalya Bilim Merkezi’ne elektrikli otomobilli açılış

Benzer Haberler

“Kepez’de bir devre imza attık”

“Kepez’de bir devre imza attık”

Başkan Hakan Tütüncü, meclis ve belediye idaresi olarak çok güzel eserler yaparak, bir devre imza attıklarını söyledi. Kepez Belediye Meclisi’nin, Nisan ayı olağan toplantısında kabul edilen 2 önerge ile birlikte 53 gündem maddesini görüşüldü.

Antalya Bilim Merkezi elektrikli otomobil üretecek
Antalya Bilim Merkezi elektrikli otomobil üretecek

Kepez Belediyesi ile Akdeniz Üniversitesi (AÜ) arasında elektrikli otomobil tasarımı ve Ar-Ge işbirliği protokolü imzalandı. İki kurum, Antalya Bilim Merkezi’nde elektrik enerjisiyle


Tütüncü  “Kepez Meclisi zarf almaz karar alır”
Tütüncü “Kepez Meclisi zarf almaz karar alır”

Başkan Hakan Tütüncü, meclis toplantısında görüşülen bir imar planıyla ilgili yapılan “sarı zarf almayalım” eleştirisine, “Bu meclis 12 yıldır binlerce karar aldı ama sarı


2018 Kepez’in altın yılı oldu
2018 Kepez’in altın yılı oldu

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, 2018 yılında ilçede gerçekleştirdikleri hizmetleri değerlendirdi.  2018’in Kepez’in altın yılı olduğunu belirten Tütüncü, “Örnek