Kepez’de tohumlar ikinci kez toprakla buluştu

23 Kasım 2021, Salı - 13:20
Kepez’de tohumlar ikinci kez toprakla buluştu
Kepez Belediyesi, Antalya Orman Çiftliğinde, ikinci hububat ekimini gerçekleştirdi. Başkan Tütüncü, ‘Ürünleri yine halkımızla paylaşacağız. Allah bereketler versin.’ sözleriyle buğday tohumu tanelerini çiftliğin toprağıyla buluşturdu.

Kepez Belediyesi, atıl haldeki tarım arazilerine ekim yapılmasını teşvik etmek amacıyla tarımsal üretimini sürdürüyor. Geçtiğimiz yıl, ilçenin kırsal bölgesindeki Kirişçiler Mahallesi’nde 200 dönüm araziye kurulan Antalya Orman Çiftliği’nde, ikinci kez hububat ekimi yapıldı. Bahar aylarında buğday ovasına, yaz mevsiminde ise kavun, karpuz dikimiyle bostana dönen çiftliğin bereketli toprağı, traktörlerle sürülerek, ikinci hububat ekimine hazır hale getirildi.

Başında kasket, omzunda heybe, elinde tohum

Ekim sezonunun başlamasıyla da çiftlikte buğday ekimi gerçekleştirildi.  Atıl arazileri tarıma kazandırarak, tarımsal üretimde farkındalık sağlamayı amaçlayan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, çiftlikteki ekime katıldı. Başına Yörük kasketi takan Başkan Tütüncü, omzuna astığı heybeden aldığı buğday tohumlarını, traktörle ekime hazır hale getirilen çiftlik arazisinin toprağına, bereketli olsun dileğiyle, attı. Buğday ekimi, daha sonra traktörlerle sürdürüldü.

Çiftlik ile tarıma farkındalık

Açıklamasında, pandemiyle birlikte gıda tedarikinin öneminin artığın belirten Tütüncü, “Bu noktada tarıma bir farkındalık oluşturmayı çok arzu ettik. Antalya Orman Çiftliğimizi yaptık. Orman çiftliğimiz, son derece modern bir belediyecilik anlayışının ürünü olarak hayata geçmiş bir projedir.  Bu proje ile beraber de tarıma farkındalık meydana getirecek çeşitli faaliyetleri orman çiftliğimizde yapalım istedik.” ifadesini kullandı. 

Buğday ekimiyle, bereketli topraklar mesajı

Tütüncü, farkındalık oluşturmak amacıyla çiftlikte geçtiğimiz yıl hububat ekimini başlattıklarını anımsatarak, şunları söyledi:  “İlçe sınırlarımız içerisinde atıl tarım toprakları vardı. Bu toprakların, üretim sürecine dâhil edilmesi önemliydi. Kepez Belediyesi olarak bu farkındalığa işaret edelim diye orman çiftliğimize buğday ektik. Buğday ekerek, aslında bu toprakların boş kalmaması gerektiğini, bu toprakların işlendiğinde bereket fışkıracak topraklar olduğunu, hemşerilerimize siz de kendi tarlalarımızı ekin mesajı verelim istedik.
Geçtiğimiz yıl bu güzel çiftliği hazırladık, ekime uygun hale getirdik ve ektik. Boş duran topraktan hâsılat elde ettik. Elde ettiğimiz hâsılatı da hemşehrilerimizle, çeşitli yollarla paylaştık. Şimdi hububat ekiminde ikinci dönemdeyiz.  Çiftlikte yaz döneminde de üretim sürdü.  Karpuz ve kavun ekerek, çiftliği bir bostana çevirdik. Bu bostanda da çocuklarımıza, toprakla, tarımla iç içe  farklı bir ilişki kurdukları güzel bir yaz tatilini armağan ettik.”

Belediye neden tarım yapıyor?

Başkan Hakan Tütüncü, belediye olarak neden tarımsal üretime başladıklarıyla ilgili de şu açıklamayı yaptı: “Belediyenin hedefi, ne buğday ne de karpuz kavun yetiştirmek. Bunlar asla değil. Belediyenin yapmak istediği şey, tarıma, tarımsal üretime bir farkındalık oluşturmak. Biz de böyle yaptık. Çevremizdeki köylerdeki hemşerilerimizde, demek ki böyle yapınca da böyle oluyormuş, noktasına geldi.  Onlar da boş topraklarını ektiler. Ben istiyorum ki, bu ülkenin her karış toprağı işlensin ve o topraktan verim elde edilsin. Ben istiyorum ki, ülkemizin her noktasındaki vatandaşlarımız, üretim süreçlerine katılsınlar.  Tarım ülkesiyiz. Topraktan ayrı yaşayamayız. Bunu hiç akıllarından çıkarmasınlar.”

Köylü, neden milletin efendisi?

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Köylü Milletin Efendisidir!” sözünü anımsatan Tütüncü, “Neden köylü milletin efendisi? Çünkü köylü üretim yapıyor. Köylü, boş kalacak ya da kalabilecek toprağı işliyor. Buradan bereket elde ediyor ve onunla şehirleri besliyor. İşte o vecizenin arkasındaki derinliği iyi şekilde hissettiğimizde toprağın ne kadar kıymetli bir şey olduğunu, üretim yapanların ne kadar önemli bir iş yaptıklarını anlamış oluyoruz. Belediye olarak buna dikkat çekiyoruz.” diye konuştu.

Hasat, şehirle paylaşılacak

Başkan Hakan Tütüncü, “Antalya Orman Çiftliği'nde, ikinci ekim dönemini başlattıklarını aktararak, şunları kaydetti: “İkinci dönemde de tarımsal üretime dikkat çekecek, farkındalık meydana getirecek projeler üretmeye devam edeceğiz. Ekim zamanlarında bu çiftliğin toprağı asla boş kalmayacak. Bu çiftlik, her zaman söylüyoruz ürettiğini halkı ile paylaşan, üretim sevinçlerinin mutluluğunu da beraber yaşayan bir çiftlik. Bu iki özelliği sürdürdüğümüz bereket dolu bir sezon diliyorum. Sezonumuz bereketli olsun. Hâsılatımız, ürünümüz çok olsun ve bugün toprakla buluşturduğumuz buğday taneleri bire bin veren tohumlar gibi bereket saçsın.”
Buğday ekimine, Başkan Yardımcısı Sebahat Adanır ve Kirişçiler Mahalle Muhtarı Ali Cingöz de eşlik etti.
Kepez’de tohumlar ikinci kez toprakla buluştu
Kepez’de tohumlar ikinci kez toprakla buluştu
Kepez’de tohumlar ikinci kez toprakla buluştu
Kepez’de tohumlar ikinci kez toprakla buluştu
Kepez’de tohumlar ikinci kez toprakla buluştu
Kepez’de tohumlar ikinci kez toprakla buluştu
Kepez’de tohumlar ikinci kez toprakla buluştu
Kepez’de tohumlar ikinci kez toprakla buluştu
Kepez’de tohumlar ikinci kez toprakla buluştu

Benzer Haberler

Tütüncü buğdayı toprakla buluşturdu

Tütüncü buğdayı toprakla buluşturdu

Başkan Hakan Tütüncü, 200 dönümden oluşan Antalya Orman Çiftliği arazisine ilk buğday ekimini yaptı. Çiftlikle birlikte tarlaya dönüştürülen 300 dönüm araziye 10 ton ekmeklik buğday tohumu ekildi. Tarımsal üretime dikkat çekmek ve farkındalık

Tütüncü, karpuz, kavun fidelerini toprakla buluşturdu
Tütüncü, karpuz, kavun fidelerini toprakla buluşturdu

Kepez Belediyesi, atıl halde iken tarlaya dönüştürdüğü 540 dönümlük tarım arazisinde gerçekleştirdiği ilk buğday hasadının ardından, Antalya Orman Çiftliği’ne karpuz ve kavun


Antalya Orman Çiftliği ekime hazırlanıyor
Antalya Orman Çiftliği ekime hazırlanıyor

Kepez Belediyesi, 200 dönümden oluşan Antalya Orman Çiftliği’nin tarlalarını ekime hazırlıyor.  Ekim sezonunda çiftliğin toprağı, buğday tohumuyla buluşacak. Kepez Belediyesi,


Kepez ikinci ekim dönemine hazırlanıyor
Kepez ikinci ekim dönemine hazırlanıyor

Kepez Belediyesi, ‘Bire bin veren topraklar’ sloganıyla Kirişçiler Mahallesi’nde 180 dönüm araziye kurduğu Antalya Orman Çiftliği’nde,  ikinci buğday ekimi yapmaya hazırlanıyor.