Kepez Belediyesi, kadın kooperatiflerini iş dünyasıyla buluşturdu

29 Eylül 2022, Perşembe - 11:00
Kepez Belediyesi, kadın kooperatiflerini iş dünyasıyla buluşturdu

Kepez Belediyesi, Mimar Sinan Kongre Merkezi’nde düzenlenen 2. Kadın Kooperatifleri Festivali Tanıtım Toplantısında kadın kooperatifleri ile iş dünyasını buluşturdu.

Kepez Belediyesi’nin Türkiye’nin dört bir tarafından kadın kooperatiflerini buluşturduğu 2. Kadın Kooperatifleri Festivali 30 Eylül-9 Ekim tarihleri arasında Dokumapark’ta gerçekleştirilecek. Kepez Belediyesi, 2. Kadın Kooperatifleri Festivali öncesinde tanıtım toplantısı düzenledi. Mimar Sinan Kongre Merkezi’ndeki toplantıya, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, oda başkanları, turizmciler,  iş insanları ve kadın kooperatifleri katıldı. Kadın Kooperatifleri Festivali’nin tanıtım toplantısında konuşan Türk Kadın Kooperatifleri adına Sanatın Ustalarının Üretim Ticaret ve İşletme Kooperatifi (SUKOOP) Başkanı Mukadder Kavas, “Kadınlarımızın yaptıkları ürünler gerçek değerini bulsun, kadın emeği satılsın, dış ülkelere ekonomiye kazandırılsın diye çabalarımız var. Her birimiz ürünlerimizi tanıtmaya, festivallere katılmaya, açık alanlarda yaptığımız ürünleri teşhir etmeye çalışıyoruz. İşbirliği yaptığımız sürece daha da çoğalabilir ve çoğaltabiliriz. “ diye konuştu.

TÜRSAD’DAN KADINLARA MÜJDE!

Otel Satın Alma Yöneticileri Derneği (TÜRSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilal Ardıç da, Belek’te 1-4 Aralık tarihlerinde yapılacak ve 1000 satın alma yöneticisinin katılacağı organizasyonda  kadın kooperatiflerine ücretsiz yer tahsisinde bulunmak istediklerini müjdeledi.  TÜRSAD Başkanı Ardıç, “Turizmle kadın kooperatiflerini tanıştırmak ve daha ileriye götürmek için çalışıyoruz.”  dedi.

KOOPERATİFÇİLİKTE KEPEZ MODELİ

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de, yaklaşık 3 yıl önce kadın kooperatiflerinin farkındalığını artırmak amacıyla birkaç program düzenlediklerini ve kadınların kooperatifleşme konusunda ne kadar istekli ve  destekleyecek bir güce ihtiyaçları olduğunu gördüklerini söyledi. Belediye olarak hanımefendileri gayretlendirmek ve onlara da her türlü desteği sağlamak amacıyla yola çıktıklarını belirten Başkan Tütüncü, “Ürün üretilsin, sonra üretilen ürün pazara çıksın ve ekonomik bir değer kazansın istedik.  Bu amaçla 2020 yılında 5 başlıktan oluşan bir destek paketini bütün kadın Kooperatifleri için var ettik. ‘Kooperatifçilikte Kepez Modeli’ altında farklı bir heyecanı ortaya koymak istedik. İkincisini gerçekleştireceğimiz Kadın Kooperatifleri Festivali de bu heyecanın, bu çalışmanın bir süreci olarak ortaya çıkan bir etkinlik oldu.”diye konuştu.

TURİZMDE KADIN EMEĞİ

Bugünkü toplantıda turizmle kadın emeğini buluşturmak, karşılıklı etkileşimlerini sağlamak ve onların birbirlerine fayda sağlamalarını hedeflemek amacıyla bir araya gelmek ve aynı zamanda Kadın Kooperatifleri Festivali’nin turizm sektörüne tanıtımı ile ilgili bir toplantı olarak nitelendirilmeli. Bugün turizmle kadın emeğini karşılaştırmak ve 2. Kadın  Kooperatifleri Festivali tanıtımı için  bir araya geldik. Bu  toplantının temel gayesi kadın emeğine daha da çok ekonomik değer kazandırmak. Festivalimize Türkiye'nin değişik yerlerinden 51 kadın kooperatifi katılacak. Geçtiğimiz yıla göre bu yıl katılım daha da arttı. Amacımız kadın emeğini ciddi bir ekonomik değere kavuşturmayı hedefleyen bir yaklaşım olmanın yanında bir de hoşça vakit geçirmek. “dedi.

KADINLARA POZİTİF AYRIMCILIK

“Turizm ülkemizin ve şehrimizin lokomotif sektörlerinden birisi ve turizmin başkenti olarak nitelendiriliyoruz.” diyerek sözlerine devam eden Başkan Tütüncü, “Örnek bir işbirliği hem turizme fayda sağlayacak, hem de hanımefendilerin ufkunun yükselmesini, onların daha büyük düşünmesini ve daha büyük düşünerek daha ciddi bir gelişim ortaya koymasına sebebiyet verecektir. Hanımefendilerin ne kadar gayret gösterdiklerini görüyoruz. Belediye olarak kadınlarımızı her zaman destekledik ve desteklemeye de devam edeceğiz. Üretim yerleri, satış yerleri, fuarlara erişimleri, toplantılara katılımları ve onlara bir pazar açma konusunda ortaya koyduğumuz heyecan bütün bunlar çok kıymetli.” diye konuştu.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, emeklerini ekonomik değere dönüştürmek için çalışan, çok gayret gösteren kadınlar için otellerin satın alma bölümlerinden pozitif ayrımcılık istedi. Konuşmaların ardından kadın kooperatiflerinin ürün tanıtım stantları gezildi.

Kepez Belediyesi, kadın kooperatiflerini iş dünyasıyla buluşturdu
Kepez Belediyesi, kadın kooperatiflerini iş dünyasıyla buluşturdu
Kepez Belediyesi, kadın kooperatiflerini iş dünyasıyla buluşturdu
Kepez Belediyesi, kadın kooperatiflerini iş dünyasıyla buluşturdu
Kepez Belediyesi, kadın kooperatiflerini iş dünyasıyla buluşturdu

Benzer Haberler

Kooperatifçilikte Kepez Modeli

Kooperatifçilikte Kepez Modeli

Kepez Belediyesi,  Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Ticaret İl Müdürlüğü ve kadın kooperatifleriyle işbirliği protokolü imzaladı. Kepez Belediyesi, kadın emeğinin değerlendirileceği ‘Kooperatifçilikte Kepez Modeli ‘ ile kuruluşundan üretime,

Antalya Kadın Kooperatifleri Festivali başladı
Antalya Kadın Kooperatifleri Festivali başladı

Kepez Belediyesi’nin kadın kooperatiflerini bir araya getirdiği “Antalya Kadın Kooperatifleri Festivali” DokumaPark’ta ziyaretçilere kapılarını araladı. Festivale, 10 ilden 44 kadın


Kepez’in Antalya Kadın Kooperatifleri Festivali başladı
Kepez’in Antalya Kadın Kooperatifleri Festivali başladı

Kepez Belediyesi’nin Antalya 2. Kadın Kooperatifleri Festivali Dokumapark’ta kapılarını açtı. Türkiye’nin kadın girişimcilerini buluşturan festivale 26 ilden 51 kadın kooperatifi


Türkiye’nin ilk kadın köy pazarı Kepez’de açıldı
Türkiye’nin ilk kadın köy pazarı Kepez’de açıldı

Kepez’de, kentin kırsal kesimlerinde tarımsal ve hayvansal üretime destek veren kadınlar için ‘Antalya Köy Pazarı’ açıldı. Sadece kadın kooperatifleri ve kadın üreticilerden oluşan