Başkan Tütüncü’den, Pil Fabrikası emektarlarına VEFA

9 Kasım 2022, Çarşamba - 09:56
Başkan Tütüncü’den, Pil Fabrikası emektarlarına VEFA
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Dokumapark dokunuşuyla Millet Bahçesi’ne dönüştürülecek Antalya Pil Fabrikası’nın emektarlarını bir ömrün hatıralarını biriktirdikleri fabrikada ağırladı. Millet Bahçesi Projesinin detaylarını anlatan ve fabrikanın emektarlarının görüşlerini alan Başkan Tütüncü, “Tıpkı Dokuma gibi yine birlikte başaracağız” dedi.

Antalya’nın ilk sanayi tesislerinden biri olan ve 1976’da başladığı üretim faaliyetine 1998’de son verilen Pil Fabrikası, Antalyalıların hizmetine kazandırılıyor. Cumhuriyet dönemi endüstri yapılarının en iyi örneklerinden olan Antalya Pil Fabrikası’nın(ANPİL), tarihi değerleri Millet Bahçesi ile yaşatılacak. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de, fabrikanın kuruluşuna emek veren ve burada bir ömür bırakan emektarları hatıralar biriktirdikleri fabrika da ağırladı. Duygu dolu buluşmada, Başkan Tütüncü, Millet Bahçesi Projesinin detaylarını anlattı, fabrika emektarlarının görüşlerini aldı.  Antalya Pil Fabrikası’nın(ANPİL), kuruluşuna ve bu fabrikanın bir ömür bırakan çalışanlarına şükran borçlu olduklarını dile getiren Başkan Tütüncü, “Biliyorum hepiniz için burası çok önemli. Sizler burada bir ömür bıraktınız. Silinmez hatıralar bıraktınız, keşke bu ağaçların, keşke bu duvarların dili olsa da konuşsa… Hepinize şükran borluyuz. Burası bugün yemyeşil bir dokuya sahipse, şehrin merkezinde burası halan korunabilmişse bunu sizlere borçluyuz. Hepinize şükranlarımızı arz ederiz. “ diye konuştu.

DOKUMA AVRUPA’YA İLHAM VEREN BİR PROJE OLDU

Dokumapark dokunuşuyla Pil Fabrikası’nın da Antalya’nın hizmetine kazandırılacağını belirten Başkan Tütüncü, “Önden gidenler bir çığır açıyor, arkadan gelenler de aldıkları mirası kendilerinden sonraki kuşağa aktarabilmeliler. İşte! Biz bu şehri idare edenler olarak bunun sorumluluğu içerisindeyiz. Hemen yan tarafta Dokuma Fabrikası vardı. Rahmetli Menderes döneminin çok önemli Antalya’ya armağanları olan o Dokuma Fabrikasında da nice ömürler bırakan, nice hatıralar bırakan büyüklerimizle beraber gönül gönüle verdik. Gençlerimizin enerjisi, büyüklerimizin hayır duası bugün 2021 Aralık ayında Dokuma, 40 Avrupa ülkesinin yarıştığı proje yarışmasında büyük ödülün sahibi oldu. Dokuma Fabrikası yerleşkesindeki bu koruma mantığına Avrupa; ‘İlham veren bir proje’ dedi. Kime ilham veren bir proje? Avrupa’ya, Dünya’ya ilham veren bir proje…”dedi.

DOKUMA’NIN BİNALARI DA, AĞAÇLARI DA KORUNDU

Fabrikaları insanlara benzeten Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, “Fabrikalarda insanlar gibidir. Doğarlar, büyürler, hayatının tamamlayınca terk-i diyar ederler. Kapanan fabrikaların yerlerine baktığımız zaman o arazilerin yerinde yeller eser. Dokuma’da hiçbir ağaç kesilmedi. Tam tersine bütün ağaçlar plakalandırıldı. Ve koruma imar planı yapıldı. Bütün binalar tescillendi. Bununla birlikte bu binaları yeniden işlevlendirdik. Müzeler, kültür sanat merkezleri, kütüphaneler… Yani halkın kullanabileceği bir tesis haline getirdik. O koca tesisin içinde bir tane özel işletme yok. Kafeler, büfeler belediye tarafından işletiliyor. İstedik ki, orayı kamu işletsin, istedik ki, burası hatıralarıyla yaşasın, geleceğe taşınsın. Bu çok önemli bir işti ve biz bunu başardık. Yolun başında bize inanmayanlar vardı. Ben bu projenin insanlık adına ufuk açıcı olacağını düşünüyordum ve nitekim de öyle oldu.  Avrupa Konseyi de bunu resmi bir ödülle tescillendirdi. “ diye konuştu.

BAŞKAN TÜTÜNCÜ’DEN TEŞEKKÜR

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Pil Fabrikasındaki binaların Dokuma Fabrikasına göre daha nitelikli olduğunu belirterek, yapanlara da, yaşatanlara da teşekkür etti. Dokuma’daki koruma mantığıyla Pil Fabrikası’nın da koruma imar planları yapılarak, binaları tescillenerek, ağaçları plakalandırılarak, yeni ağaçlar dikilerek daha da güzelleşmesini istediklerini söyledi. Pil Fabrikası arazisinin artık Milli Emlak Genel Müdürlüğüne ait olduğunu Makina Kimya Endüstrisi ile trampa işleminin gerçekleştiğini, tapu işlemlerinin ardından Kepez Belediyesi’ne tahsisinin yapılacağını aktardı. 

TÜRKİYE SANAYİ TARİHİ MÜZESİ

Pil Fabrikasında tarihi niteliği olan binaların tescillendiğini aktaran Başkan Tütüncü, “Her bina kültür sanat tesisleri, müzeler, kütüphaneler haline gelecek. Pil Fabrikası’nın ana binası, Türkiye’nin sanayi tarihini anlattığımız, bir Türkiye Sanayi Tarihi Müzesi olacak. Müzede; makina kimya ve Antalya Pil Fabrikası anlatılacak. Ve sizlerde o müzenin içinde var olacaksınız. Sizlerin tüm hatıralarını bu müzede yaşatacağız. İçinde bulunduğumuz bu yeri de çocuklarımız için kütüphaneye dönüştüreceğiz. İnşallah seneye çocuklarımız ve sizlerle birlikte açılışını gerçekleştireceğiz. “dedi.
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Dokuma Fabrikasının trafo binasının güçlendirilerek, Akdeniz’in en zengin kütüphanesine dönüştürüldüğünü, yılda 500 bin gencin istifade ettiği kütüphanenin 365 gün 24 saat açık olduğunu da sözlerine ekledi.

PİL FABRİKASINA 21. KÜTÜPHANE

 “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir’ diyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk” diyerek sözlerini sürdüren Başkan Tütüncü, “O yüzden biz beşikten mezara kadar ilmi talep eden, okumayı isteyen, arzulayan bir toplum meydana getirmeliyiz. Bunun için Kepez’e 21 tane kütüphane yaptık. Kepez’e 16 kütüphane yapmak için yola çıktık, durmadık ve buda bizim 21. kütüphanemiz olacak.” diye konuştu.

OYUNCAN KÜTÜPHANESİ

Pil Fabrikası kreşinin de Antalya’nın çocukları için ‘Oyuncak Kütüphanesi’ne dönüştürüleceğini belirten Başkan Tütüncü, “Dünyanın en kaliteli oyuncakları bu kütüphanede yer alacak. Çocuklar anne ve babalarıyla doyasıya bu oyuncaklarla oynayacak. Yazlık sinemayı da yine sinema gösterimleri için onaracağız. Futbol sahası da aynı şekilde korunacak. Ve sizlerde buraya geldiğinizde kenardaki tribünlerden gençleri izleyeceksiniz. Antalya Pil Fabrikası çalışanları lokalini de açıyoruz. Çay da ikramlarda bizden. Ömrünüzün kalan kısmını bu cennetin içerisinde kendinize ait küçücük, ama hatıralarla dolu bir dünyanın içinde yaşayacaksınız, paylaşacaksınız. Lokaliniz şimdiden hayırlı olsun“ dedi.

Pil Fabrikası arazisi için 11 yıl boyunca çok büyük mücadele verdiklerine de değinen Başkan Tütüncü, “Niçin bu mücadeleyi verdik. Sizlerin hatıraları yaşasın ve burası kentimize akciğer olsun istedik.” diye konuştu.  
Başkan Tütüncü’den, Pil Fabrikası emektarlarına VEFA
Başkan Tütüncü’den, Pil Fabrikası emektarlarına VEFA
Başkan Tütüncü’den, Pil Fabrikası emektarlarına VEFA
Başkan Tütüncü’den, Pil Fabrikası emektarlarına VEFA

Benzer Haberler

Antalya Pil Fabrikası, ‘Millet Bahçesi’ ile taçlanıyor

Antalya Pil Fabrikası, ‘Millet Bahçesi’ ile taçlanıyor

Kepez Belediyesi, Cumhuriyet dönemi endüstri yapılarının en iyi örneklerinden biri olan ve sanayi faaliyetine 1998 yılında son verilen Antalya Pil Fabrikası’nı(ANPİL), Dokumapark dokunuşuyla ‘Millet Bahçesi’ne dönüştürüyor. Mevcut yapıların,

Antalya’nın en zengin kütüphanesi kapılarını açtı
Antalya’nın en zengin kütüphanesi kapılarını açtı

Kepez Belediyesi’nin eski Dokuma Fabrikası’na enerji sağlayan trafo binasını kütüphaneye dönüştürdüğü Cemil Meriç Kütüphanesi kapılarını kitapseverlere açtı. Başkan


Antalya’nın 25 yıllık hayali kent müzesi açıldı
Antalya’nın 25 yıllık hayali kent müzesi açıldı

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün 29 Ekim Cumhuriyet  Bayramı’nda ziyaretçilere kapılarını araladığı, ‘Bir Zamanlar Antalya Müzesi’nin resmi açılışı  AK Parti


2018 Kepez’in altın yılı oldu
2018 Kepez’in altın yılı oldu

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, 2018 yılında ilçede gerçekleştirdikleri hizmetleri değerlendirdi.  2018’in Kepez’in altın yılı olduğunu belirten Tütüncü, “Örnek