• facebook
  • twitter
-A | A+

Tütüncü’den esnafa 3. destek paketi

Haber Tarihi: 30 Nisan 2021, Cuma - 12:58
Ticari işletmelerindeki kiracı esnafına 6 ay boyunca kira muafiyeti kararı uygulayan tek belediye olan Kepez Belediyesi, tam kapanma sürecinde de ilçe esnafının yanında oldu. Esnaf dostu Başkan Tütüncü, belediye kiracısı ve açık olan esnaftan Mayıs-Haziran ayı dönemlerine ait kira bedelinin yüzde 50’sinin alınacağını, kapalı olan esnaftan hiç kira bedeli alınmayacağını, esnafın kira sürelerine de 2 ay ekleme yapıldığını müjdeledi.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ni(AESOB) ziyaret etti. Başkan Tütüncü, AESOB Başkanı Adlıhan Dere, birliğin yönetim kurulu üyeleri ve oda başkanlarının da bulunduğu ziyarette esnafa müjde üstüne müjde verdi. 17 Mayıs 2021 tarihine kadar tam kapanma sürecine gidildiğini hatırlatan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, belediye encümeninin esnafa yönelik aldığı kararı açıkladı. Tütüncü, “ Bu kapanma ile ilgili olarak biz Mayıs-Haziran 2021 dönemlerine ilişkin kiracılarımızdan kira almamayı uygun gördük. Bu kısıtlama döneminde açık olan işletmelerimiz olacak, bu açık olan işletmelerimizden alacağımız kira bedeli yüzde 50 olacak. Yani, yüzde 50 tenzilat yapmış olacağız. Hem açık olana da, hem de kapalı olan esnafımızın da sözleşmelerinin devamına 2 ay ilave etmiş olduk.  Bu üç karar da esnafımıza hayırlı uğurlu olsun. Yani; Mayıs-Haziran ayı dönemlerine ait açık olan işletmelerden yüzde 50 kira, kapalı olan esnaftan hiç kira bedeli alınmayacak, her iki grubunda kira sürelerine 2 ay ekleme yapıldı. Böylece pandemi boyunca belediye kiracısı olan esnafımıza üçüncü destek paketimiz oldu. Hayırlı uğurlu olsun. İşleri yolunda gitmeyen esnaflarımıza yönelikte sosyal destek yardımlarımız bayrama kadarki süreçte de hızlı bir şekilde devam edecektir. “ dedi.

Esnafımız her zaman önceliğimiz

“AESOB Başkanımız Adlıhan Dere’nin öncülüğünde pandemiden en çok etkilenen esnafın hakkını kapı kapı müdafaa etmek en çok önceliğimiz biliyorsunuz.” diyerek sözlerine devam eden Başkan Tütüncü, “Biz, her gün esnafımıza nasıl destek sağlaya biliriz? Hep bunların arayışı içindeyiz. Devletimizin, yöneticilerimizin desteklerini almak için zor günleri birbirimize dayanarak geçireceğiz. İnşallah güzel günler hepimiz bizi bekliyor. “ ifadelerini kullandı.

AESOB Başkanı Dere’den teşekkür

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün konuşmasının ardından teşekkür etmek için söz alan AESOB Başkanı Adlıhan Dere, “Başkanım siz göreve geldiğinizden bu yana esnafımız için belediye imkanlarını  nasıl kullandığınıza biz şahidiz. Yaptığımız her teşekkürü hak ediyorsunuz. Hakan Tütüncü, sözde değil, özde esnaf dostu… Pandemi süreci başladığı günden itibaren Türkiye’deki ilk kararları siz aldınız. Kepez Belediyesi sınırları içinde ilçemizin kiracısı olan bütün kiracılardan açıkta olsa, kapalı da olsa kira almıyoruz dediniz. Nisan-Mayıs-Haziran aylarını kiralarını almayacağız dediniz. Sizin çıkışınızla diğer belediyeler ve hükümetimizin almış olduğu kararlar peşi sıra geldi. İkinci müjdeniz de; 6 ay boyunca açıktan yüzde 50, kapalı olan dükkanlardan hiç kira almayacağım dediniz. İlçemiz sınırlarımız içerisindeki pandemiden dolayı iş yapamayan berber, kuaför, taksici duraklarımıza, kafelere, restoranlarımıza o dönemde sıkıntı yaşayan tüm esnafımızın dükkanlarını dezenfekte yaptınız, sağlık setleri götürdünüz, maskeler götürdünüz. İhtiyacımız vardı. Yani 4.500 esnafı her hafta bizzat kendiniz de giderek dezenfekte yaptırdınız. Bugün 4.500 esnafa dezenfekte hizmeti götüren bir başka belediye yok. Bizim en zor zamanımız bu kapanma dönemi. Esnafımızın kiralarımız ne olacak dediği bir dönemde siz buraya geldiniz ve müjdeleri verdiniz. Biz bu güzelliği hükümetimiz, kiracısı olan mülk sahiplerinden de bekliyoruz. Siz sadece esnafın iş yerine değil, evlerine de giriyorsunuz. Bu zor günümüzde bizim yanımızdasınız. Her zaman yanımızdasınız. İyi ki varsınız. Esnafımızla ilgili yapmış olduğunuz tüm desteklere teşekkür ederiz.” diye konuştu.  

Kepez’e 2 anıt

Konuşması sırasında CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç’un ifadelerine de değinen AESOB Başkanı Adlıhan Dere,  “CHP Grup Başkanvekili’nin Kırıkkale Keskin İlçesi belediye başkanının yapmış olduğu açıklamada Kepez Belediyesi’nin adının geçtiğini gördük.. Başkanım biz sizi tanıyoruz. Bununla ilgili sizin bu konuya ne kadar hassasiyet gösterdiğinizi biz biliyoruz. Siz göreve geldiğinizden bu yana bu konularla ilgi ciddi çalışmalarınız var. Dünyanın neresine giderseniz, ‘Kepez ilçemizle ilgili neler yapılabilirim’ hassasiyetini ben siz de gördüm. Azerbaycan’a gittik. Yapmış olduğunuz çalışmaları biliyoruz. İlçemizde de Ermeni soykırımıyla ilgili 2 tane anıt yaptınız. Galiba grup başkan vekilinin dili sürçmüş. Bununla ilgili de düzeltmeyi yapmış. Bununla ilgili söylenecek son kişi sizsiniz. Esnaf Odalar Birliği olarak da sizin bu konuyla ilgili paylaşımınıza da hemen desteğimiz verdik.”dedi.

Kepez Belediyesi,  pandemi sürecinde ticari faaliyetleri olumsuz etkilenen belediye kiracısı 411 esnafa, daha önce 2 kez, 3 aylık dönemler halinde kira muafiyeti uyguladı. Esnafa uygulanan 6 aylık kira muafiyeti çalışmasının toplam maliyeti 20 milyon TL. nin üzerinde…
Sitemizin içeriklerini yakınlarınız ile paylaşabilirsiniz