Dokuma\'nın geleceğini Antalyalılar belirleyecek

3 Ocak 2015, Cumartesi - 12:44
Dokuma\'nın geleceğini Antalyalılar belirleyecek
Kepez Belediye Meclisi, Dokuma İplik Fabrikası\'nın park alanında fikir projesi çalışması yapması amacıyla sivil toplum kuruluşları, üniversite, esnaf ve ticaret odaları ile siyasi partilerin temsilcilerinden oluşan bir çalışma grubunun kurulmasını oy birliğiyle kabul etti.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı\'nın 2004\'te Kepez Belediyesi\'ne devrettiği Dokuma İplik Fabrikası alanının ne olacağına Antalyalılar karar verecek.

Bilindiği üzere 2005\'te dönemin belediye başkanı tarafından 488 dönümden oluşan Dokuma İplik Fabrikası\'nın “üst kullanın hakkı”  49 yıllığına ihalesiz bir şekilde özel bir şirkete  verilmişti.

Tütüncü Dokuma sözünü tutuyor

Antalya kamuoyunda kabul görmeyen  bu tahsis işlemi de yargı tarafından iptal edilmişti. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de 238 dönümü park, 250 dönümü ticari alan olan Dokuma\'nın tamamını Antalya halkına kazandırma sözünü vermişti. Başkan Tütüncü, yargının tahsis iptali kararının kesinleşmesinin ardından Dokuma\'yı, şehrin ortak aklıyla Antalya kazandırmak için başlattığı girişimlerinde ilk somut adımı attı.

Çalışma grubu önerisi mecliste

Başkan Tütüncü, hukuki engelin olmadığı fabrika binasını ve çevresini kapsayan 238 dönümlük park alanında nelerin yapılacağı ile ilgili fikir projesi hazırlaması amacıyla  çalışma grubu kurulması önerisini meclise getirdi.

Kepez Belediye Meclisi\'nin, 2015 yılının ilk toplantısında çalışma grubu kurulması önerisi görüşüldü.  Öneri ile park alanında binaların muhafazası, var olan peyzaj, bitki dokusunun korunarak binalarla birlikte restorasyonu, alana yeni fonksiyonlar yüklemeye dönük bir fikir projesi oluşturulması ve yapılacak çalışmanın meclise sunulması için bir çalışma grubunun kurulması amaçlanıyor.  Öneri de çalışma grubuna Mimarlar Odası’ndan 2 temsilci, İnşaat Mühendisleri Odası’ndan 2 temsilci, Peyzaj Mimarları Odası’ndan 2 temsilci, Antalya Ticaret Odası’ndan 1 temsilci, Antalya Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği’nden 1 temsilci, Antalya Ticaret Borsası’ndan 1 temsilci, Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi\'nden 1 temsilcinin davet edilmesi; Kepez Belediye Meclisi\'nde temsil edilen siyasi parti  gruplarından da 1\'er temsilcisinin seçilmesi yer alıyor.
 
Müzakerelerin ardından çalışma grubu kurulması önerisi oybirliği ile meclisten geçti.  Meclis kararıyla çalışma grubuna Ak Parti\'den Murat Menzilcioğlu, MHP\'den Adem Çelik ve CHP\'den Şahali İnce seçildi.

Park alanında hukuki engel yok

Başkan Hakan Tütüncü, oylama sonrası yaptığı konuşmada \"Dokuma’nın hukuki problemlerini çözerek burayı tamamıyla Antalya halkına kazandırmak bizim en önemli önceliğimiz olacak, demiştik.\" hatırlatmasını yaptı.
 
Tütüncü, İdare Mahkemesi\'nin, tahsisinin iptaliyle ilgili kararının 2012 yılının sonunda kesinleşmesiyle birlikte Dokuma alanının Antalyalıların elinde kaldığının altını çizdi.
Şirkete verilen üst kullanım hakkının ticari alanın üzerinde olduğunu anımsatan Tütüncü,  şöyle devam etti, \"Ticari alanla ilgili yapılan sözleşmenin en önemli hükümlerinden bir tanesi şirket tarafından yeşil alanın düzenlenmesinin yapılmasıydı. Mahkeme tahsisi iptal etmemiş olsaydı yapılan sözleme gereği şirket, Dokuma\'nın ön kısmındaki park alanının düzenlenmesiyle ilgili projesini gerçekleştirmekle mükellefti.  Hukuki süreç 2012 Aralık ayında bittikten sonra ön taraftaki park alanını hayata kazandırmaya dönük bir imkân doğdu. Bu imkânla birlikte ortak aklı harekete geçirerek bu alanı planlayalım ve planlanan çalışmaya da şeffaf bir ortamda tamamlansın istedik.\"

Dokuma\'nın fikir projesini Antalyalılar yapacak
 

Tütüncü, Antalya için çok önemli bir arazi olan Dokuma\'yı, şehre kazandırabilmek için ortak aklı harekete geçirmekten başka şanslarının olmadığını belirterek, şunları söyledi:  \"İktidarıyla, muhalefetiyle toplumun bütün katmanlarının temsil edildiği böylesi bir çalışma ile güzel bir fikir projesi üretelim istedik. Birlikte üretmiş olduğumuz fikir projesinin üzerinde, (herkes temsil edildiği için) herhangi bir gölge de bulunmayacak. İdare olarak yeşil alanı planlamasını yapmamız mümkündü.   Ancak, Antalya’ya mal olmuş, tarihi itibariyle fazla hatıralar barındıran bu eserin gün yüzüne çıkarılmasında ortak aklın ve herkesin katılımının önemli olduğunu düşüncesiyle konuyu meclise getirdik.\"

Hazırlanan rapor mecliste okunacak

Tütüncü, sivil toplum ve siyasetçilerin el ele vereceği komisyonun, hangi çalışmaları yapacağıyla ilgili şu bilgiyi verdi:  \"Oluşturulan komisyon, 2 aylık bir sürede, fabrika alanında kendilerine oluşturacağımız fiziksel mekânda bu işle alakalı uzmanlaşmış kişileri, Dokuma ile ilgili fikri olan bütün Antalyalıları, sivil toplum kuruluşlarının, meslek odalarının, siyasi partilerin temsilcilerini dinleyecekler.  Fikirleri değerlendirdikten sonra 2 ay sonunda çalışmalarını rapor olarak meclise sunacaklar. Yazılan fikir projesi mecliste okunacak.  Hazırlanan fikir projesi de park alanında yol haritamız olacak. \"

Tütüncü\'nün Dokuma\'daki kırmızı çizgileri

Başkan Hakan Tütüncü, çalışma grubunun raporunun meclise gelmesinden sonraki süreçle ilgili  şu bilgiyi verdi: \" Rapor, Nisan ayındaki  mecliste okunur. Okunduktan sonra meslek odalarıyla uygulama projesini hazırlayacağız. Hazırladığımız uygulama projesini de 2015 yılı sonunu doğru tamamlayıp ihale sürecini gerçekleştireceğiz. \"

Tütüncü, park alanındaki kırmızı çizgilerini de,\"Fabrika alanında bir tane bina yıkılmayacak.  Yeni bir bina yapılamayacak.  Bir  tane ağaç kesilmeyecek. Yeşil doku tahrip edilmeyecek. Yapılar 1960\'larda inşa edildiği zamandaki gibi aslına uygun şekilde restore edilecek. Park alanı, ticari beklentiden uzak olarak tamamıyla halka dönük şekilde planlanacak. \" şeklinde belirtti.

 Ticari alanda da Antalya\'nın dediği olacak

\"Kapıdan  geçen herkes zaman tünelinden geçmiş gibi 1960-70\'lere ulaşsın ve orada kültürle, sanatla, doğayla buluşsunlar arzusu içerisindeyiz.\" diyen Tütüncü, \"Dokuma\'da çalışma grubuyla gerçekleştirdiğimiz problem çözme tekniğinin  bir başka örneği yok. Atmış olduğumuz bu adım ulusal ölçekli  bir  model olma niteliği de taşıyacak.\" ifadesini kullandı.

Başkan Tütüncü,Dokuma alanını ticari kısmıyla ilgili de \"Ticari kısımla alakalı hukuki süreç devam ediyor.  Hukuki süreç tamamlandıktan sonra  yeşil alanda olduğu gibi ticari alanda ne yapılacağını  sivil toplumla, meslek odalarıyla  şeffaf bir ortamda belirleyeceğiz.  Ticari alanda AVM yapmayacağız.  Otel yok. Rezidans yok. Toplu konut yok.\"

Tütüncü\'nün Dokuma kent parkı önerileri

Başkan Hakan Tütüncü, Dokuma kent parkıyla ilgili fikirlerini  de şu şekilde dile getirdi.\". Dokuma Fabrikası\'nı, tarihi kimliği ile buluşturarak adeta 1961’lerde açıldığı gibi restore ederek, Antalya’ya güzel bir şehir parkı olarak kazandıralım arzusu içerisindeyiz. Arazi de bulunan her binaya bir fonksiyon yüklemeyi düşünüyoruz. Mesela, fabrika binasında çok amaçlı salonlar olabilir.  Atölye binaları, depolar ise resim, heykel, sahne sanatları, drama gibi sanat atölyesi olarak hizmet verebilir. Fabrikanın batısındaki trafo binasını güzel bir şehir kütüphanesi yapabiliriz. Arazideki her şey trafosundan kaldırım taşına kadar, banklarından binalarının her türlü iç tefrişatına kadar 1960’ların mantığı ile restore edilmesini arzu ediyoruz. İşçi yemekhanesinde düğünler yapılırdı. O düğünleri yeniden canlandırmak arzusundayız.  Fabrikanın girişinde sol tarafta bir kreş binası var. Kreş binasını, 1960’ların oyuncakları düzenleyerek oyuncak müzesi haline getirebiliriz.  Çalışanların, 13 bin adet klasörden oluşan özlük dosyaları var.  Fabrikada çalışanların çocukları ve torunları, babalarına, dedelerine ait bilgileri özlük dosyalarında görebilirler. Küllenmiş hatıraları tekrar gün yüzüne çıkarabiliriz. Böylece şehir hafızasına katkı sunarız.  Fabrikanın giriş kapısının önüne dönemin servis araçları olan Magirus Apolla otobüs koyacağız.  Antalyalılara, Dokuma\'da bir dönem filminin setindeymiş gibi bir havayı yaşatacağız.\"
Dokuma\'nın geleceğini Antalyalılar belirleyecek
Dokuma\'nın geleceğini Antalyalılar belirleyecek
Dokuma\'nın geleceğini Antalyalılar belirleyecek
Dokuma\'nın geleceğini Antalyalılar belirleyecek
Dokuma\'nın geleceğini Antalyalılar belirleyecek
Dokuma\'nın geleceğini Antalyalılar belirleyecek

Benzer Haberler

Dokuma Antalyalılarla eski günlerine dönüyor

Dokuma Antalyalılarla eski günlerine dönüyor

Antalyalıların iştirakiyle 1956’da temeli atılan ve son 10 yılda yaşanan belirsizlikten dolayı çürümeye yüz tutan Dokuma İplik Fabrikası, 60 yıl sonra yine Antalyalılarla birlikte ayağa kaldırılıyor.  Antalya kent hafızasında önemli bir yeri

“Dokuma kent parkı, kültür, sanat ve bilim merkezi olsun”
“Dokuma kent parkı, kültür, sanat ve bilim merkezi olsun”

Dokuma Projesi Çalışma Grubu, Dokuma Fabrikası\'nın 238 dönümlük park alanının mevcut yapıların ve bitki dokusunun korunarak kent parkı, kültür, sanat, bilim ve eğitim merkezi ile


Dokuma\'nın geleceği ortak akılla belirlenecek
Dokuma\'nın geleceği ortak akılla belirlenecek

Başkan Hakan Tütüncü, Antalya\'nın gündemini 10 yıldır meşgul eden Dokuma arazisinin geleceğini, şehrin ortak aklıyla belirleyeceklerini açıkladı. Tütüncü, Dokuma\'nın yol


Rapor tamam Dokuma projesi başlıyor
Rapor tamam Dokuma projesi başlıyor

Dokuma Projesi Çalışma Grubu’nun raporu, Kepez Belediye Meclisi’nde görüşülerek kayıt altına alındı. Raporun, Dokuma projesinin rehberi olacağının altını çizen Başkan Hakan