Kepez sosyal ve kültürel bir merkez oluyor

3 Mart 2016, Perşembe - 10:25
Kepez sosyal ve kültürel bir merkez oluyor
Antalya’nın beş büyük merkez ilçesinden biri olan Kepez’de, yapılan yatırımlar ve Kepez Belediyesi’nin yoğun gayretleri, sosyal ve kültürel açıdan zenginleşen bir ilçe inşa ediyor.
 
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün ikinci görev döneminde birbirinden başarılı projelerin yükseldiği Kepez Bölgesi, Antalya’nın arka bahçesi olmaktan çıkarak kültür, sanat, spor ve sağlık alanlarında adından söz ettiriyor.

Türkiye’nin ilk akıllı hastanesi, Antalya’nın ilk tam olimpik yüzme havuzu, yine Antalya’nın en büyük kongre merkezlerinden biri, spor sahaları, macera parkları, sinema salonları ve sağlık merkezleri gibi önemli yatırımlar, ilçeye her geçen yıl yeni bir yıldız daha kazandırıyor. Başkan Tütüncü’nün başarılı projeleri, 2016 yılında hizmete açılacak çok sayıda eserle ilçenin yaşam kalitesini yukarı taşıyor.
 
Mimar Sinan Kongre merkezi
 
Antalya\'nın kongre, sergi, fuar gibi etkinlik alanı ihtiyacını karşılayacak olan dev tesis,  Yeşiltepe Mahallesi\'nde ORÜS arazisindeki 19 bin 073 metrekarelik belediye hizmet alanına kazandırıldı. Kepez Belediyesi\'nin yeni nikah salonunun da bulunduğu kongre ve sergi merkezi, 29 bin m2 inşaat alanıyla da Antalya\'nın en büyüğü olma özelliğini taşıyor. Tesisin şehrin ortak aklıyla yapılması için Kepez Belediye Meclisi\'nden alınan kararla Mimarlar Odası Antalya Şubesi ile ulusal proje yarışmasında jürinin 1. seçtiği proje, 40 milyon lira yatırım bütçesiyle Mimar Sinan Kongre ve Sergi Merkezi, belediyenin en büyük bütçeli yatırımı olarak tarihe geçti. Kepez Mimar Sinan Kongre ve Sergi Merkezi\'nin 1. katında fuarların, kongrelerin ve toplantıların yapılacağı, değişik kapasitelere bölünebilecek 2 bin kişilik çok amaçlı salon, 2 katında çeşitli sanatsal çalışmaların yapılacağı 12 atölye, 3 katında ise otopark yer alıyor.  Sahnenin de kurulabileceği çok amaçlı salonda, özel üretim olan motifli halı dikkat çekiyor. Tesiste ayrıca kırmızı koltukların yer aldığı 500 kişilik ayrı bir salon da bulunuyor. Kepez Belediyesi\'nin yeni nikâh salonu da bu tesiste hizmet verecek. Nikah salonunun duvar dekorasyonunda ve koltuklarında beyaz renk tercih edildi. 300 kişilik koltuğun olduğu nikâh salonunun kapılarında, alyans motifi bulunuyor.
 
Şefkat ve Huzurevi
 
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün vaadi olan 70 projeden biri olan şefkat ve huzurevi projesinin yapım aşamasında sona yaklaşılıyor. Mimarisi İstanbul’daki tarihi Darülaceze\'den esinlenerek hazırlanan şefkat ve huzur evi, Kütükçü Mahallesi’nde 2 bin 400 m2’lik arsa üzerine inşa edildi. Yaşlı vatandaşlara vefa örneği olarak tasarlanan proje, Türk mimarisini modern mimariye uyarlanarak dizayn edildi. Kütükçü Mahallesi’nde hayata geçirilen proje, modern yapısı ve yaşlılara sunduğu hizmet ile tamamlanma aşamasına ulaştı. 2016 yılı içerisinde hizmete açılması planlanan proje, yaşlısına bakmak zorunda olan, bu nedenle sosyal hayata dahil olamayan vatandaşların yükünü hafifletecek. Tatile çıkmak ya da herhangi bir işini halletmek için şehir dışında olacak vatandaşların anne babaları, geçici olarak misafir edilebilecek. İstanbul’daki Darülaceze’yi örnek alan projede konforlu bir şekilde hizmet verecek olan tesis, çok katlı, sıkışık, bunaltıcı yapılar yerine tek katlı, iç bahçesinde dinlenme yerlerinin, yürüyüş parkurlarının, pasif sporların yapılacağı alanların ve sohbet kamelyalarının olduğu huzurlu bir mekânda hizmet verecek. Şefkat ve huzurevinde, televizyon odaları, hobi atölyeleri, kütüphane, dinlenme ve sohbet mekânlarının yanı sıra, bahçeli kafeterya, revir, hemşire odası, ibadethane, yemekhane, psikolog ve diyetisyen odaları, çamaşırhane, idari ofisler ile 50 yatak kapasiteli dinlenme yatak odaları yer alıyor.
 
Kepezpark Varsak Sinema Salonları
 
Kepezpark Varsak\'ta Masal parkı ve Adnan Menderes Tam Olimpik Yüzme Havuzu\'nun yanında yer alan sinema salonları, açılış için gün sayıyor. Salonların önünde fuaye, üst katında kafeterya türü 5 işletmenin de yer aldığı tesiste, iki adet 90 ve 2 adet 50 koltuklu sinema salonu yer alıyor. Yakında hizmete açılacak olan tesis, Antalya’nın ilk olimpik yüzme havuzu ve masal parkının yer aldığı kompleks içinde bulunuyor. Son sistem sinema teknolojisinin kullanıldığı merkezde koltuk seçimleri de konforu ön planda tutuyor. Eğitim amaçlı filmlerin izlettirilebileceği ve çeşitli sunumların yapılabileceği şekilde tasarlanan salonların yer aldığı tesis, 1 milyon 500 liraya mal oldu. Kamera yardımıyla bir salonda yapılacak olan seminer, diğer salonlarda da canlı olarak izlenebilecek. Ayrıca vizyon filmleri de bir AVM sinemasından daha konforlu şekilde seyirciyle buluşacak.
 
Dokuma Park
 
Dokuma’nın halka açılması çalışmasının ilk etabı olan 70 dönümlük Kent Park’ı, ziyaretçilerle dolup taşıyor. 7’den 70’e her yaş grubu, yıllarca ne olacak endişesini taşıdıkları Dokuma’da, yeşil bir alana ayak basmanın huzurunu yaşıyor. Kepez Belediyesi tarafından inşa edilen ve maliyeti 1 milyon lira olan kent parkında; koşu yolu (1200 metre),  yürüyüş yolu (1000 metre) 2 çocuk parkı (750 m2), 100 araçlık otopark, 12 kabinli tuvalet, açık hava spor aletlerinin olacağı 2 adet fitness park (350 m2), dinlenme alanları ile kır kahvesi ve büfe yer alıyor  Çim ekilen koruluk alanda yürüyüş parkurları da oluşturuldu. Eski konuk evi de, kır kahvesi haline getirildi ve burada 1970\'li ve 80’li yıllardaki Türk Pop Müziği\'nin sevilen eserleri çalınıyor. İlki yerli üretim otomobil olan Devrim, nostalji Taksim Tramvayı vagonu da Dokuma Park’ta sergileniyor. İlk etabı açılan Dokuma Park\'a halk yoğun ilgi gösteriyor.
 
Bilim Merkezi
 
Başkan Hakan Tütüncü, kent parkı çalışmasıyla halka açtığı Dokuma Fabrikası alanında 2016’da önemli bir çok projeyi daha hayata geçiriyor. Bu projelerden bir tanesi olan Antalya Kepez Bilim Merkezi, Akdeniz bölgesinde ilk olacak. Tütüncü’nün çocuklara ve eğitime önemli bir hizmeti olan bilim merkezi, TÜBİTAK ve Antalya Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile Dokuma Fabrikası binası içerisinde 8 bin metrekarelik bir alana kurulacak. Protokolü yapılan bilim merkezi sadece Antalya\'ya değil, çevre illere de hizmet veren bir eğitim merkezi olarak şehrin değerine değer katacak. Dokumada hiç bir binanın yıkılmayacağını ifade eden Tütüncü, eski hizmet binalarının bilim merkezi olarak yeni nesillere eğitim vereceğini söyledi. 
 
Kepez Park Orman
 
Temeli atılan ve Expo 2016’ya yetiştirilmesi planlanan Kepez Park Orman, Antalya\'ya yeni bir soluk getirecek. Kepez Park Orman, Orman Genel Müdürlüğü’nün, Fatih Mahallesi’nde Meşe Kapısı olarak bilinen ve içerisinde Arif Nihat Asya Açık Hava Tiyatrosu’nun olduğu alanda ve belediyeye 29 yıllığına tahsis ettiği 228 bin m2.lik alana yapılıyor. Projede; ATV Park, Paintball, Go-Kart alanı, denge parkuru, temalı park, basketbol -  tenis sahaları ve çocuk oyun alanı, dönme dolap, biyolojik gölet, yürüyüş yolları, bisiklet parkuru, piknik alanları, manej ve kuş kafesi, organik pazar, kır lokantası gibi bölümler yer alacak.
 
Hasta Konuk Evi
 
Kepez Belediyesi’nin, 2016’da sosyal belediyecilikte inşa edeceği bir proje de hasta ve hasta yakınları konuk evi olacak. Halkın duasını almaya dönük bir hizmet olan konuk evinde, Antalya’ya tedavi olmak amacıyla gelen ve kalacak yeri olmayan hastalar ve refakatçileri ücretsiz misafir edilecek. Kültür Mahallesi’nde, kiralık bir binada hizmet veren konuk evi, kalıcı bir binaya kavuşturuluyor. Yeni Doğan Mahallesi’nde inşa edilecek olan konuk evinde, kalacak yeri olmayan hastalar ve yakınları, otel konforunda ücretsiz olarak ağırlanmaya devam edecek.
 
Macera Parkı
 
Antalya\'da yine bir ilk olan Kepez Macera Parkı, birbirinden eğlenceli parkurları ile ilkbaharda hizmete girecek. Macera Parkı’nda 4-8 yaş çocuklar için eğlence amaçlı, 10 etaplı ip parkuru olacak. 8-12 yaş grubundaki çocuklar da 11 farklı parkurdan oluşan ip parkurunda eğlenme ve macera yaşama imkanı bulacak. Park da macera yaşamak isteyenlere zipline (yüksek bir noktadan, alçak bir noktaya çekilmiş çelik halat vasıtası ile harness giyerek, kendi ağırlığınızla yerçekimi yardımıyla kayma aktivitesi) imkanı da sunulacak. 12 yaş üzerindeki macera severler için parkta, 15 farklı ip parkuru, tırmanma duvarı ve iple atlama kulesi yer alıyor. Aktivitelerin yapılacağı yerlerin imalatı, konunun uzmanı kişiler tarafından yapıldı. Kent merkezinin kuş bakışı görüldüğü parkta seyirlik alan da inşa edildi. Zeminine kayrak taşı döşenen seyirlik alan, Kent Ormanı ile birleştirilecek. Parkta,  yer oyunları, labirent, kaykay pistleri, süs havuzu, oturma yerleri, sosyal tesisler, paintball ve spor alanları olacak. Macera parkında, 1 dönüm alan üzerine kurulan manejde atla gezinti imkanı olacak.
 
Semt Yüzme Havuzları
 
Kepezpark Varsak\'ta yer alan Antalya\'nın ilk ve tek tam olimpik yüzme havuzu olan Adnan Menderes Yüzme Havuzu\'nun ardından ilçeye semt yüzme havuzları inşa ediliyor. İlki Fabrikalar Mahallesi Fikri Erten Caddesi’nde 7 dönüm araziye inşa edilen tesiste, 8 kulvarlı 1200 m2’lik yetişkin havuzu, çocuk havuzu, 360 m2 sosyal tesis, havuz başı sosyal etkinlik alanı ve 2 adet kafe olacak. Açık yüzme havuzu projesinde çocukların Başkan Hakan Tütüncü’den isteği olan kaykay pisti de karşılanıyor. Tesiste 2 bin 500 m2’lik alan kaykay alanı ve model araç pisti olarak düzenleniyor. Otoparkın da bulunacağı tesiste, oturma alanları, çocuk oyun parkı da yer alacak.  Tesisin, 2016 yazına hizmete açılması planlanıyor.
 
Semt Spor Sahaları
 
Kepez Belediyesi Başkanı Tütüncü tarafından seçim döneminde verilen vaadlerden olan semt spor sahaları, 5 ayrı mahallede yükseliyor. Kepez Belediyesi hizmet sınırları içerisinde yer alan Ayanoğlu, Gazi, Fatih, Kızıllı ile Odabaşı Mahallelerindeki semt spor sahaları hizmet vermek için gün sayıyor. Ayanoğlu, Gazi, Fatih, Kızıllı ile Odabaşı Mahallelerindeki yapımları tamamlanan spor sahaları kısa süre içerisinde hizmete açılarak, halkın ve özellikle de gençlerin ücretsiz şekilde faydalanacağı merkezler olarak hizmet verecek. Kepez Belediyesi Başkanı Hakan Tütüncü’nün ikinci dönem için vaat ettiği 70 projeden biri olan semt spor sahaları, sadece bulundukları mahalle sakinlerini değil, çevre mahalleleri de mutlu edecek. Semt spor sahalarında basketbol ve futbol sahaları, bisiklet ve yürüyüş parkurları, soyunma odaları, çocuk oyun alanları ve kamelyalar bulunuyor.
 
Sağlık merkezleri
 
Kepez ilçesinde eğitim, spor ve sanatın yanı sıra sağlık alanında da ciddi yatırımlar yapılıyor. Kepez sınırları içerisinde temeli atılan ve hizmete açılan yeni sağlık merkezleri ile vatandaşlara daha donanımlı hizmetler sunuluyor. Kepez Belediyesi\'nin uzun gayretleri sonucu Sağlık Bakanlığı\'ndan ciddi bir yatırım ile yapılan Türkiye\'nin ilk akıllı hastanesi olan Kepez Devlet Hastanesi\'nin 2016 yılında hizmete açılması planlanıyor. Sağlık alanında bir devrim niteliğindeki 350 yataklı hastane, poliklinikleri, 15 özel ameliyathanesi, acil servisi ve yoğun bakım üniteleri ile Türkiye\'de yeni bir çağ açacak. Sütçüler bölgesinde inşaatında sona yaklaşılan hastane, teknolojik farklar ile Kepez\'in en modern en gösterişli yapısı olarak yükseliyor.

İlçede yapılanlar
 
Kepez’deki önemli yatırımlar, ilçenin parlayan bir geleceğe kavuşmasını amaçlıyor. Tüm bu yatırımların yanı sıra yetenek taramaları ile geleceğin sporcularına ufuk açılıyor. Spor salonları ile farklı spor dallarında profesyonel sporcuların yetişmesi amaçlanıyor. Etüt merkezleri ve bilgi evleri ile ilçedeki öğrencilerin eğitim alanında ulusal düzeyde önemli aşamalar kaydetmesinin önü açılıyor. Kurs merkezleri ile ev hanımlarına sosyal bir yaşam sunulurken, aynı zamanda vatandaşlara yeni meslekler edinerek istihdamdan pay almaları sağlanıyor. Kadınlar için her ay düzenlenen matineler ile kaynaşmaları ve keyifli bir gün geçirmeleri sağlanıyor.

Öğrencilere büyük fayda

İlçedeki okullara bilişim sınıfları kurularak, bahçe düzenlemeleri bina onarımları gibi fiziksel bakımları yapılıyor. İlçedeki okul ve camilerin temizlik işlemleri de belediye tarafından gerçekleştiriliyor. Mahallelerde sağlık taramaları gerçekleştirilerek, hastaneye gidemeyen vatandaşlar için evde sağlık hizmeti sunuluyor. İlçede sağlıklı yaşamın ön planda tutulması için diyetisyen ve salon sporları hizmetleri uzman personel tarafından gerçekleştiriliyor. Kültür merkezlerindeki tiyatro, sinema, konferans, şarkı yarışmaları ve özel programlar ile ilçenin kültürel alanda gelişimi gözle görülür derecede artırılıyor. Resim, heykel ve modern sanat sergileri ile sanatın ilçede el üstünde tutulması için çok sayıda çalışma gerçekleştiriliyor. Türkiye’deki örnek projelerden biri olan Çocuk Meclisi ile çocukların ilçe yönetiminde söz sahibi olmasının önü açılıyor. Ayrıca Kepez’in Çocukları Meclisin Konukları projesi ile ilçede eğitim gören öğrencilerin belediye işleyişi hakkında bilgi edinerek doğrudan Başkan Tütüncü ile fikir alış verişi içinde olmaları sağlanıyor. İlçede kurulan Trafik Parkı ile trafik konusunda küçük yaştaki öğrencilere önemli eğitimler veriliyor.

En fazla yeşil alan

Kepezliyim Şehrimi Geziyorum ve Engeliniz Engelimizdir gibi projelerle çocukların şehri tanıyarak engelli öğrencilerle engelsiz dostluklar kurmaları sağlanıyor. Hemşeri dernekleri ile yapılan işbirliği ile çeşitli illerden gelerek Kepez’de ikamet eden vatandaşların kültürleri canlı tutuluyor. Son yedi yıldaki artışı ile Antalya’nın en fazla yeşil alanına sahip olmanın gururunu yaşayan ilçede düzenlenen doğa yürüyüşleri ile yediden yetmişe yüzlerce kişi doğayı keşfediyor. Çeşitli oda ve kuruluşlarla düzenlenen yarışmalarda sanat, mimari, spor, eğitim, bilim alanlarında yeni ufuklar açılıyor. Kepez için daha çok fazla hayali olduğunu ifade eden Hakan Tütüncü, gece gündüz tam kadro çalıştıklarını ve daha yapacak çok projeleri olduğunu dile getirdi.
 
Kepez sosyal ve kültürel bir merkez oluyor
Kepez sosyal ve kültürel bir merkez oluyor
Kepez sosyal ve kültürel bir merkez oluyor
Kepez sosyal ve kültürel bir merkez oluyor
Kepez sosyal ve kültürel bir merkez oluyor
Kepez sosyal ve kültürel bir merkez oluyor
Kepez sosyal ve kültürel bir merkez oluyor
Kepez sosyal ve kültürel bir merkez oluyor
Kepez sosyal ve kültürel bir merkez oluyor
Kepez sosyal ve kültürel bir merkez oluyor
Kepez sosyal ve kültürel bir merkez oluyor
Kepez sosyal ve kültürel bir merkez oluyor
Kepez sosyal ve kültürel bir merkez oluyor
Kepez sosyal ve kültürel bir merkez oluyor
Kepez sosyal ve kültürel bir merkez oluyor
Kepez sosyal ve kültürel bir merkez oluyor
Kepez sosyal ve kültürel bir merkez oluyor
Kepez sosyal ve kültürel bir merkez oluyor
Kepez sosyal ve kültürel bir merkez oluyor
Kepez sosyal ve kültürel bir merkez oluyor
Kepez sosyal ve kültürel bir merkez oluyor
Kepez sosyal ve kültürel bir merkez oluyor
Kepez sosyal ve kültürel bir merkez oluyor
Kepez sosyal ve kültürel bir merkez oluyor
Kepez sosyal ve kültürel bir merkez oluyor
Kepez sosyal ve kültürel bir merkez oluyor
Kepez sosyal ve kültürel bir merkez oluyor
Kepez sosyal ve kültürel bir merkez oluyor