Kepez’in mimarı 123 projesini açıkladı

25 Şubat 2019, Pazartesi - 16:40
Kepez’in mimarı 123 projesini açıkladı
Kepez’in yönetimine 3. kez talip olan Cumhur İttifakının AK Partili Kepez Belediye Başkan Adayı Hakan Tütüncü, ‘123 proje ile hedef 2023’ projelerini açıkladı.

Kepez’e 10 yılda vizyon projeler kazandıran Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, yine örnek projelerle sahaya indi. Kepez’in yönetimine 3.kez talip olan Cumhur İttifakının AK Partili Belediye Başkan Adayı Hakan Tütüncü, Kepez’i uçuracak 123 projesini açıkladı. Mimar Sinan Kongre Merkezi’nde düzenlenen tanıtım toplantısına AK Parti Antalya Milletvekilleri Kemal Çelik, İbrahim Aydın, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, AK Parti Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, MHP İl Başkanı Mustafa Aksoy ve çok sayıda partili katıldı. Proje tanıtım toplantısına Cumhur İttifakının AK Partili Kepez Belediye Başkan Adayı Hakan Tütüncü, ‘En büyük destekçim’ dediği eşi Dr. Ayşe Tütüncü ile katıldı. Başkan Tütüncü, toplantı salonuna gelir gelmez anne ve basının elini öperek, hayır dualarını aldı.

İlk diktiği ağacın meyvesi verildi

 Kepez’e 10 yılda kazandırılan projelerin tanıtım videosunun ardından 10 yıl önce Başkan Tütüncü tarafından Kepez’e ekilen ilk portakal ağacının meyvesi ilçede büyüyen Küçük Çınar, tarafından Başkan Tütüncü’ye  verildi. Küçük Çınar, “Hakan abi 10 yıl önce bizim için diktiğin fidan büyüdü ve artık meyveleri var. Hakan abi, 10 yıldır durmadan çalıştın şimdi sıra yeni fidanlarda. Bu portakal da diktiğin fidanların meyvesi” diyerek, Tütüncü’ye verdi. Başkan Tütüncü’de, kürsüye küçük Çınar’la çıkarak, “Çınar çok teşekkür ederim. En büyük hayalim sizlerin çok güzel bir şehir de yaşamanız ve biz onun için çok çalıştık. Sende çok hayaller kurmalısın günün birinde seni Kepez Belediye Başkanı olarak görürsem bundan büyük mutluluk duyacağım. Hadi şimdi git benim yerime otur” dedi.

Kepez’de nereden nereye geldik

Siyasi yaşamı boyunca asla unutmayacağı bir gün olduğunu belirterek konuşmasına başlayanTütüncü, “Göreve geldiğimizde bir portakal fidanı dikmiştik. Bu portakal ağacı büyüdüğünde meyve vermeye başladığında aslında Kepez çok daha güzel olacak demiştim. Neden portakal? Antalya’nın simgesiydi. Geride bıraktığımız 10 yılda ilklere imza atan bir belediye olmayı başardık, inandık, hayaller kurduk, çok güzel işler yaptık Kepez için. Ne mutlu ki bize; her zaman arkamızda birlikte yürümekten onur duyduğumuz koskocaman bir teşkilat var” diye konuştu.

Biz Kepez’e, Kepez bize güvendi

2009’da göreve geldiklerinde nasıl bir Kepez ile karşılaştıklarını anlatan Tütüncü, “2009 görevi devraldığımızdan bu yana aldığımız her oyu helal ettirebilmek ve şehrimize katkı sağlayabilmek için  gece gündüz çalıştık. Kepez’de göreve geldiğimiz de dez avantajları ile gündemde olan imar ve tapu sorunlarının çözememiş, 28 milyon lira borcu olan, sadece personeline 1.8 milyon lira borcu olan bir Kepez vardı. Bankaların çek karneleri vermediği bir belediyeydi. 2009’da Kepez bir arka mahalle görünümündeydi. Kepez için çok çalıştık. Biz Kepez’e güvendik, Kepez bize güvendi. Çok hayaller kurduk. Hayallerimize layık olmaya çalıştık. Geceyi gündüze kattık ve durmadan çalıştık. Geldiğimiz nokta da; hizmetleriyle, eserleriyle, başarılarıyla, ilkleri  ile gündemde olan bir Kepez’dir. İmar ve tapu sorunlarını birkaç lokal bölge dışında neredeyse tamamen çözmeyi başarmış, kimseye borcu olmayan, personeline ödemelerini gününde ve çoğu zaman da öncesinde yapan, 750 milyon liradan fazla yatırım yapmaya başarmış ve kasası da ağzına kadar dolu olan bir Kepez olmayı başardık. Kepez kendine olan özgüvenini en üst seviyesine taşımış ve belediyecilik çalışmalarında örnek olmuş bir şehir oldu. “ dedi.

Kepez’de çok önemli değişimler yaşandı

Belediyecilikte eserler üretmenin yeterli olmadığına da değinen Tütüncü, “Bir yandan hizmet üretmeli ve bir yandan da hemşehrilerimizle gönül gönüle olmalıydık. Asıl olan milletin gönlünde yer edinebilmekti.10 yılda birlikte güldük ve birlikte ağladık. Geldiğimiz noktada halkımızın gönlünde çok müstesna yer edindik. Kepez de çok önemli bir değişim yaşadık. Biz 10 yılda çok büyük hayaller kurduk. Kurulan hayalleri gerçekleştirirseniz şehrinizi alıyorsunuz, uçuruyorsunuz. Biz ekibimizle beraber bunun azmi ve kararlığı içinde olduk. 2009 yılında yola çıkarken “Kepez’e taze kan Hakan” dı sloganımız ve seçim  beyannamemiz; 41 proje ile 41 kere maşallah dı. Geriye döndüğümüzde 60 tan fazla projeyi hayata geçirmiştik. 2. dönemde “Hakan’la yola devam” dedik. 7 den 70’e 70 proje dedik. Ve bugün geriye döndüğümüzde 103 projeyi hayata geçirmeyi başarmış bir belediye olduk. Yaklaşık 8 aydır geniş bir ekiple çalışıyoruz. Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutlayacağımız 2023 ‘de “123 proje ile hedef 2023 demek bize yakışırdı.” diye konuştu.

123  Proje; 9 başlık

123 projenin tamamını 9 başlık altında topladıklarını belirten Tütüncü, ilk proje başlığının yatırımlar olduğunu belirtti. 750 milyonluk yatırımı olan Kepez’in daha güzel hayallerle daha güzel projeler üretmesi gerektiğine değinerek, Dokumapark Yepyeni Cazibe Merkezi, Masa Dağı Rekreasyon Projesi, Kepez Balık Pazarı, Kepez Spor Kompleksi, Anadolu Türk Evleri Mahallesi, Kepez Üniversitesi, Yeni Kaplı Pazar Yerleri, Yeraltı ve Katlı Otoparklar, Kepez Saat Kulesi, Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi, Lunapark ve Aquapark, Kepez Panorama, Kardan Adam ve Kış Parkı, Mahalle Meydanları, Uçak Park, Yeni Semt Konakları, Kepez Seyir Kulesi, Prestij Cadde Düzenlemeleri’nin yatırım projeleri arasında yer aldığını söyledi. Çok önemsediği DokumaPark ve Masa Dağı projesine değinen Tütüncü, Masa Dağı Rekreasyon Projesi hakkında bilgi vererek, burası için 2.5 yıldır uğraştıklarını ve kentsel dönüşümü gerçekleştireceklerini söyledi. Ve buranın bir kent silüyetinde,  yeşilin merkezi olacağını belirten Tütüncü, “ Bu proje Antalya’ya çok yakışacak. Kepez Balık Pazarı Projesi şehre turist çekecek, Kepez Spor Kompleksi amatör sporların merkezi haline gelecek. Ve 166 bin metre kare Şahane bir kent meydanı planladık. Kepez üniversitesi kuruyoruz.Arazimiz hazır vaziyette. Önümüzdeki, dönemde de hayata geçireceğiz. Kepezi çok heyecanlandıran projelerimiz var” dedi.

İnsan Odaklı Belediyecilik Projeleri

İnsan hayatına dokunan çok önemli projeleri hayata geçireceklerine değinen Tütüncü; 2. Başlık altındaki projelerin; Çocuk Köyü, Yeni Kreşler ve Gezici Otobüs Kreş, Oyna ve Öğren Merkezi, Hobbit Park, Eğitim Parkı, Oyuncağını Paylaş Projesi, Sokak Oyunları Festivali, Nasıl Yapılır Merkezi, Tekno Kafe, Gençlik Kampları, Gençlik Akademisi, Gençlik Festivali, Endüstri ve Drone Park, Kaykay Park ve Çim Kayak Pisti, Oryantiring Parkı, Çamaşır Yıkama ve Ütüleme Merkezi, Kadın Kooparatifleri, Kadınlar Spor Merkezleri ve Lokalleri, El Emeği Pazarları, Aile Eğitim Merkezleri, Aşevi, Sosyal Market, Kepez İndirimli Alışveriş Günleri  projesi olduğunu açıkladı.

Kepez’de öncelikli olmak

Tütüncü, her zaman insan odaklı hizmetlere de büyük önem verdiklerini belirterek, Kepez’de öncelikli olmak projelerini de Engelsiz Yaşam Merkezi, İşitme, Görme ve Konuşma Engelliler Otizmli Bireyler Rehabilitasyon Merkezi, Engelsiz Yaz Kampı, Engelliler Spor Şenliği, Parklarda Engelli Araç Şarj Ünitesi, Engelliler Sanat Topluluğu, İkinci Bahar Sosyal Yaşam Merkezi olarak sıraladı.  

Çevre ve Doğa Dostu Belediye Projeleri

Çevre dostu bir belediye olduklarının da altını çizen Tütüncü, Çevre ve Doğa Dostu Belediye Projelerini de şöyle açıkladı; Arboretum Projesi, Millet Bahçesi, Mesire Alanı Düzenlemeleri, Kamping ve Karavan Alanları, İnteraktif Herbaryum Projesi, Hayvan Eğlence Parkı, Solar Enerjili Parklar GES Projeleri, Enerji Üreten Yollar, Nitelikli Geri Dönüşüm ve Kepez Mahalleli Kart Uygulaması, Atık Geliştirme Projesi, Mimari ve İnşai Atıklar Geri Dönüşüm Tesisi, Tropikal Bitkiler Bahçesi, Endemik Aromatik ve Tıbbi Bitkiler Parkı, Bitki Tüneli ve Mevsimler Parkı, Ekoloji Parkı, Benimde Bir Ağacım Var, Bisiklet Taksi

İşimizi aşımızı büyütüyoruz Projeleri

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Kepez’de yaşayan insanların daha rahat ve ferah bir ortamda yaşamlarını sürdürebilmeleri içinde önemli projeler hazırladıklarınıdile getirdi. Tütüncü; İşimizi aşımızı büyütüyoruz Projelerinin; Kepez İstihdam Geliştirme Merkezi, Canlı Hayvan Ticaret Merkezi, Kepez Tarım Enstitüsü, Kepez Fidan Üretim Merkezi, Traverten İşleme Merkezi, Kent Mobilyaları Üretim ve Satış Atölyesi, Yöresel Ürünler Pazarları, Köy Pazarları, Unutulan Meslekler Eğitim-Sergi Merkezleri projelerinin Kepez’e iyi geleceğine değindi. 

Kültür ve Sanat içerikli projeler

2009 yılında göreve geldiklerinde bir tek kültür sanat yapılacak salonu dahi olmayan Kepez’de kültür sanat alanında çok büyük yatırımlara imza attıklarını ve yeni dönemde de proje kapsamında yine kültür ve sanat projelerine önem verdiklerini belirten Tütüncü;  Millet Kıraathanesi, Anadolu Kent Kültürleri Kompleksi, Kütüphane Parklar, Kültür Tırı, Sanat Yolu, Tarih Yolu, Açıkhava Sineması ve Kepez Belediyesi Radyo – Tv projelerinin de yolda olduğunu söyledi.

Sağlık ve Spor Projeleri

Tütüncü, sağlık ve spor projelerini de; Sağlıklı Yaşam ve Spor Parkı, Psikolojik Rehabilitasyon ve Tedavi Merkezi, Ambulans Nakil Hizmetleri ALO 211, Kadın Sağlığı Merkezi, Fizyolojik Spor Merkezi, Belediye Spor Akademisi, Kepez Bisiklet Yollar, Modern Yürüyüş Yolları, Maraton Kepez olarak açıkladı.

EĞİTİM Projeleri

Kepez Eğitim Akademisi, Kepez Güzel Sanatlar Akademisi ve Konservatuarı, Yabancı Diller Akademisi, Dijital Şehir Kütüphanesi, Yenilikçilik Fikirler Merkezi, Yerli Yazılım ve Robotik Kodlama Merkezi, Matematik Evleri, Beyaz Ev, Trafik Eğitim Parkı, Duyu Parkı, Bilim Parkı projelerinin de 123 proje arasında yer aldığını bildiren Tütüncü, “2 ayda bülbül gibi İngilizce öğrenilecek bir projeyi hayata geçiriyoruz. Yabancı Dil Akademesi açıyoruz. Bu iş aş isteyenler içinde çok önemli bir proje olacak” dedi.

Cazibe Merkezi Kepez

“Dokumapark’da 6 müze ve 1 tanede bilim merkezi olmak üzere 7 cazibe merkezi hayalimizde vardı. Bunlardan 4 tanesini hizmete açtık, 3’nü ise önümüzdeki günlerde açacağız.” diyerek sözlerine devam eden Tütüncü, “Biz müzeleri sadece sanat yapalım diye açmıyoruz, festivalleri eğlence olsun diye yapmıyoruz.  Mimar Sinan Kongre Merkezi’ndeki Kepez Kitap Fuarı’nda 380 bin ziyaretçi ağırladık. Oyuncak müzesi rekor üstüne rekor kırdı. Bir yılda 500 bin kişi ziyaret etti. Müzecilik faaliyetlerimizi yeni dönemde sürdüreceğiz. Pitoresk Müzesini yapmak ve 50 bin yıllık tarihi anlatmak bize nasip olacak. FLYINN Havacılık Festivali ile Kepez’in gençlerine istikbalin göklerde olduğunu göstereceğiz. Şehitlerimizin anılarını yaşatacak Antalya Şehitler Müzesi de 123. Projemiz arasında  yer alacak.” diyerek, Cazibe Merkezi projelerini Demokrasi Müzesi, Dokuma Tekstil Müzesi, Zeytincilik Müzesi, Doğa Tarihi Müzesi, Semt Müzeleri, Tren Müzesi, Deniz Müzesi, Tasavvuf Müzesi, Yörük Müzesi, Sanayi ve Endüstri Müzesi, Pitoresk Antalya, Retrotofest, Bilim Festivali, Portakal Festivali, Kepez Kitap Fuarı, FLYINN Havacılık Festivali, Modern Araba ve Otomobil Festivali, Antalya Kahve ve Çikolata Festivali, Motor Sporları Yarışları, Zeytincilik Festivali, Şehitler Müzesi projesi olarak sıraladı. Başkan Tütüncü, projelerini açıkladıktan sonra Kepez’i çift kanatlı uçurtmak için elinden geleni yaptı” dediği Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e,  her zaman yanında olan parti teşkilatına, milletvekillerine, her zaman yanında olan anne ve babası ile eşi Dr. Ayşe Tütüncü’ye teşekkür etti.  Tütüncü, “Antalya’da Menderes Türel, Kepez’de Hakan Tütüncü ile yola devam” diyerek konuşmasını tamamladı.

Türel, “Projeler konuşuyor”

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ‘de, konuşmasına “ Hakan Başkanın projeleri konuşuyor zaten” diyerek başladı. 2009’da 41 kere maşallah diyerek, çıktığı yolda, 2014 ‘de 70 proje, 2019’da 123 proje ile söylediğinden fazlasını yapmış bir belediye başkanı.  Tebrik ediyorum. Bugün  vaat ettiği projelerden çok daha fazlasını yapacağına şüphemiz yok. Belediye işi gönül işi derken bizim için esas olan gönüllere girmek olduğunun altını bir kez daha çiziyorum. Biz her zaman halkımızı sorunları ile dertlenen ve onların  dertlerine derman olan bir anlayıştayız. Hakan başkanın 123 projesi, büyükşehire aday olanlara bakıyoruz 70 proje. Bakıyoruz halka damacanayla su dağıtmayı vaat ediyorlar. Alıştık. Biz görevi devrettiğimizde halkın suyu en ucuzken göreve geri geldiğimizde halkın suyu en pahalıydı. Halkın suyu damacanayla değil, musluklardan içilebilen bir suyu akıtmakla olur. Halkımıza ASAT’ın musluklarından akan suyu tavsiye ediyoruz. Sağlıklı olan budur. “dedi.

Antalya ittifakını oluşturuyoruz

2009’da yola çıkarken Kepez Antalya’nın ön bahçesi olacak, ‘Kepez’e kan Hakan’ demiştik. 2014’de Hakan’la yola devam diyorken Kepez’i büyükşehiri de alarak çift kanatlı uçuracağız demiştik. Belediyecilik işi bizim işimizdir. Kepez’i uçuracağız dediğimizde, Varsak’a tren gelecek dediğimizde kimse inanmamıştı. Yakında yolcu taşımaya başlayacağız. Kepezaltı-Santraldeki virane görüntüleri Antalya’nın en değerli, muhitine dönüştürüleceği bazılarının aklına gelir miydi? Şimdi oldu. Çevre Şehircilik Bakanımızla da tapuları dağıtacağız. Antalyamızda daha yapacak çok işimiz var. Geçmişte Antalya kaybetti, kazandığımız da da Antalya kazandı. Sizlerde istediğiniz sürece biz Antalyamızın hizmetkarı olarak  yolumuza devam etmekten şeref duyduk ve şeref duyacağız. Projeler yarışsın, siyaset yarışmasın. Biz cumhur ittifakında daha güçlüyüz, ama biz  Antalya ittifakını da oluşturuyoruz. Önceliğimiz Antalya’nın kazanmasıdır. Destek sizden hizmet bizden, bizim için önce Kepez, Kepez için Hakan Tütüncü, bizim için önce Antalya, Antalya için Menderes Türel dedik ve böyle devam ettik.” diye konuştu.
Kepez’in mimarı 123 projesini açıkladı
Kepez’in mimarı 123 projesini açıkladı
Kepez’in mimarı 123 projesini açıkladı
Kepez’in mimarı 123 projesini açıkladı
Kepez’in mimarı 123 projesini açıkladı
Kepez’in mimarı 123 projesini açıkladı