Kepez hem yeniliyor hem yapıyor

8 Temmuz 2024, Pazartesi - 11:45
Kepez hem yeniliyor hem yapıyor

Kepez hem yeniliyor hem yapıyor

Kepez Belediyesi, Gülveren Mahallesi’nde uzun yıllar gecekondu işgali altında kalan ve imar planında park olan 1400 metrekarelik alanı yeşillendirdi.

Kepez Belediyesi, Başkan Mesut Kocagöz’ün, ‘yeşi alan planlaması’ kapsamında hizmet ömrünü tamamlayan ve kent mobilyaları eskiyen parkların yenilenmesini sürdürürken, ilçeye yeni yeşil alanlar da kazandırıyor.

Kepez Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Gülveren Mahallesi’nde başlattığı yeşil alan çalışmasını tamamladı.
Yeşil alan çalışması, genişletme, sıcak asfalt, kaldırım, peyzaj ve yol çizgisi çalışmasıyla modern bir görünüm kazandırılan 3700 Sokak’ta yer alan 1400 metrekarelik alanda yapıldı. 
İmar planında park olan alan, gecekondu işgalinden dolayı uzun yıllar plan notundaki kullanımına dönüştürülememişti.
Kentsel dönüşüm projesiyle mülkiyet sorunları çözülen gecekonduların yıkılmasıyla söz konusu alana park yapılabilir hale geldi.

Yeşil alan çalışması tamamlandı
Park ve Bahçeler Müdürlüğü de, geçtiğimiz günlerde bu alanda yeşillendirme çalışması başlattı. Arazinin hazırlanması, bitki temizliği ile sulama ve elektrik tesisatı çalışmalarından sonra yeşil alanın toprak tesviyesi yapıldı. Daha sonra içerisindeki mevcut ağaçların korunduğu park alanına çim tohumu atıldı ve Benjamin Ağacı fidanı dikildi. Son olarak yeşil alan içerisindeki yaya yoluna kilit taşı uygulaması gerçekleştirildi.

 “Kişi başına düşen yeşil alanı artıracağız”
Başkan Mesut Kocagöz de mevcut yeşil alanları korurken,  mahalle ve tematik parklarla ilçede kişi başına düşen yeşil alan miktarını artıracaklarını söyledi.
Yeşil alan çalışmasıyla 3700 Sokak’taki dönüşüm de tamamlanmış oldu. Sokaktaki gecekonduların kaldırıldığı arsaya imara ve şehir planlamasına uygun konutlar ile Antalya Kütüphanesi inşa edildi.  
Kentsel dönüşüm yolu 3700 Sokak’ın 8 metre olan genişliği imar planına göre 25 metreye çıkarıldı. Sıcak asfalt, yol çizgisi, cep oto parkı, yağmur suyu drenajı ve aydınlatma çalışmalarıyla sokağa modern bir görünüm kazandırıldı.
Düzenleme kapsamında Hürriyet Caddesi’nden 3700 Sokak’a, tek yönlü yeni bir yol da açıldı.

 

Kepez hem yeniliyor hem yapıyor
Kepez hem yeniliyor hem yapıyor
Kepez hem yeniliyor hem yapıyor
Kepez hem yeniliyor hem yapıyor