Kepez’de mobil hizmet şöleni başladı

9 Temmuz 2024, Salı - 14:21
Kepez’de mobil hizmet şöleni başladı

Kepez Belediyesi, mobil araçlarla bilim, eğitim ve sağlık hizmetlerini vatandaşın ayağına götürüyor. Mobil Sağlık Merkezi, gezici kütüphane OKUBÜS ile Bilim Teknoloji Tırı farklı tarihlerde, üç ayrı noktada ilçe sakinlerine hizmet verecek.

Kepez Belediyesinin, ‘bilim, kültür ve sağlık günleri’ projesi başladı. Bu sosyal belediyecilik projesi kapsamda belediyen Mobil Sağlık Merkezi, gezici kütüphane OKUBÜS ile Bilim Teknoloji Tırı farklı tarihlerde ilçenin üç ayrı noktasında olacak.
Mobil Sağlık Merkezi’nde, sağlık hizmetlerine ulaşmada zorluk yaşayan, sosyal güvencesi olmayan vatandaşlara ücretsiz kanser taraması hizmeti veriliyor. Çocuklar ve gençlere, OKUBÜS’te kitap okuma ve ders çalışma imkânı sunuluyor.  Bilim Teknoloji Tırı’nda ise çocuklar, yaparak ve yaşayarak bilimle ilgili merak ettiklerini öğreniyor. Kepezli çocuklar, mahallelerine gelecek olan dev teleskopla da yıldızları, ayın yüzeyindeki kraterleri gözlemleyebilecek.

MOBİL HİZMETLERİN İLK DURAĞI KEPEZ KENT MEYDANI

Mobil hizmet araçlarının ilk durağı ilçenin merkezi bir noktasında yer alan Kepez Kent Meydanı oldu. İçerisinde tıbbi cihazlar ile sağlık görevlilerinin olduğu mobil sağlık merkezinde, kadınlara yönelik meme ve rahim ağzı kanser taraması yapıldı.
Bölgede yaşayan çocuklar ise aynı zamanda gezici bir halk kütüphanesi olan OKUBÜS’un renkli ortamında kitapla, bilgiyle buluştu. Çocuklara kitap okumayı sevdirmeyi amaçlayan OKUBÜS, şehir içi ulaşımında kullanılan otobüsün kütüphaneye dönüştürülmesiyle ortaya çıktı. Gezici kütüphane OKUBÜS’te yaklaşık 5 bin kitap bulunuyor. Çocuklar, OKUBÜS’te kitap okumanın yanında satranç, kelime ve zekâ oyunlarıyla da güzel bir gün geçiriyor.  

KEPEZLİ ÇOCUKLAR UZAYI GÖZLEMLİYOR

Kepez Belediyesinin TÜBİTAK desteği ile kurduğu Antalya Bilim Merkezi’ni, Bilim ve Teknoloji Tırı ile kent meydanına getirdi. Bu hizmetle, Antalya Bilim Merkezi’ne gidemeyen çocuklar, bilim ve teknolojiyle buluşturuldu. Mobil bilim merkezinde, gençlere ve çocuklara uzay terazisi, meteoroloji istasyonu, interaktif topoğrafya, plazma küresi gibi deney setlerinde birçok etkinlik yapma fırsatı sunuldu. Antalya Bilim Merkezi’nin uzman öğreticilerinin rehberliğinde ziyaretçiler, tırın içerisinde yer alan deneysel araç ve gereçlerle yaşayarak ve yaparak bilim ve teknoloji alanında merak ettiklerini öğrenme imkânı buldu. Çocuklar, yapılan deneyleri de ilgiyle takip ettiler. Mobil bilim merkezi gökyüzü gözlem etkinliği de düzenledi. Bu etkinliğe yoğun bir ilgi gösteren çocuklar, ilk kez kullandıkları mobil teleskopla yıldızları ve Ay yüzeyindeki kraterleri detaylı bir şekilde gözlemledi.
Mobil bilim merkezinde, yenilenebilir enerji kaynakları, manyetik alan; maddenin halleri, motorlar, Robotlar, 3 boyutlu yazıcılar ve sanal gerçeklik uygulamaları, yapay zeka, interaktif harita. Astronot selfi noktası,  interaktif oyunlar. İHA yer istasyonu, Hologram teknolojisi; 3 boyutlu görüntüler yer alıyor.

MOBİL HİZMETLERİN GİDECEĞİ BÖLGELER

Mobil Sağlık Merkezi, gezici kütüphane OKUBÜS ile Bilim Teknoloji Tırı; 10 Temmuz’da Masa Dağı Seyir Terası’nda, 12 Temmuz’da da Altınova Sinan Mahallesi’nde Aile Sağlığı Merkezi yanında olacak.
Sağlık tırı 8.30-17.30, OKUBÜS 13.00-19.00, mobil bilim merkezi ise 17.30-20.30 saatlerinde hizmet verecek.

ÇOCUKLARA GÜZEL BİR YAZ TATİLİ EKİNLİĞİ

Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz de, mobil araçlarla eğitim, sağlık ve bilim alanında hizmeti mahallelere, vatandaşın ayağına götürdüklerini söyledi.
 ‘Bilim, kültür ve sağlık günleri’ ile Kepez’de hizmet şöleni başlattıklarını aktaran Başkan Kocagöz, “Kanserde erken teşhis çok önemli.  Mobil sağlık merkezimiz, kanserde erken teşhisle hayat kurtarmak için mahalle mahalle dolaşıyor.  Çok sevdiğimiz çocuklarımıza OKUBÜS ve Bilim ve Teknoloji Tırı ile eğlenerek, öğrenecekleri güzel bir yaz tatili yaşatmak istiyoruz.”açıklamasını yaptı.
Kocagöz, programa dâhilinde Mobil Sağlık Merkezi, gezici kütüphane OKUBÜS ile Bilim Teknoloji Tırı’nın mahalleleri gezmeye devam edeceğini sözlerini ekledi.

Kepez’de mobil hizmet şöleni başladı
Kepez’de mobil hizmet şöleni başladı
Kepez’de mobil hizmet şöleni başladı
Kepez’de mobil hizmet şöleni başladı
Kepez’de mobil hizmet şöleni başladı
Kepez’de mobil hizmet şöleni başladı
Kepez’de mobil hizmet şöleni başladı
Kepez’de mobil hizmet şöleni başladı