• facebook
  • twitter
-A | A+

Kepez’in doğusuna karakol binası

Haber Tarihi: 23 Eylül 2020, Çarşamba - 11:14
Kepez Belediyesi, hazırladığı imar planı revizyonu ile Gaziler Mahallesi’ndeki Antalya Esnafları Küçük Sanayi Sitesi’nin ve bölgenin güvenlik sorununu çözüyor.

İlçesinde esnaf sitelerinin kurulmasına ciddi bir destek veren Kepez Belediyesi, İstihdama ve üretime katkı sağlayan toplu işyerleri kooperatiflerinin hizmet taleplerini de hızlı bir şekilde karşılıyor.
Kepez Belediyesi, ilçenin doğu sınırındaki Gaziler Mahallesi’nde, 550 dönümlük alan üzerine kurulan Antalya Esnafları Küçük Sanayi Sitesi ile bölgenin karakol binası talebinin karşılanması için gerekli olan imar planı revizyonunu yaptı. 

Karakol talebine imar revizyonu

Antalya Esnaflar Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi yetkileri, Gaziler Küçük Sanayi Sitesi bölgesinde planlama sürecinin bitmesi ve yapılaşmanın başlamasıyla güvenlik ihtiyacının arttığını belirttiler. Giderek büyümekte olan sanayi sitesinin güvenliğini sağlamaya yönelik imar planı kararı bulunmadığı da ifade edildi. Bu kapsamda kooperatif ve Antalya Jandarma Komutanlığı, Gaziler Küçük Sanayi Sitesi’ndeki cami alanının, karakol alanı olarak düzenlenmesini talep etti. Kepez Belediyesi de, Gaziler Küçük Sanayi Sitesi’nin yakın çevresinde bölgeye hizmet eden yapılaşmış bir caminin olduğunu göz önünde bulundurarak, bu talebe olumlu cevap verdi.
Kepez İlçe Müftülüğü’nden de, söz konusu plan revizyonuna ilişkin ‘uygundur’ görüşü alındı.

İmar revizyonuna meclisten onay

Gaziler Küçük Sanayi Sitesi’ndeki, mülkiyeti Maliye Hazinesine ait ibadet planlı alanını, kamu hizmet alanı olarak düzenleyen 1/5000 ölçekli nazır imar plan revizyonu geçtiğimiz aylarda Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nde onaylanmıştı.
Kepez Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürlüğü de, kooperatifin ve Jandarma Komutanlığı’nın talebi üzerine 1/5000 ölçekli nazım imar planına uygun şekilde Gaziler Küçük Sanayi Sitesi’ndeki cami alanını, karakol alanı olarak düzenleyen imar planı revizyonu hazırladı.
Kepez Belediye Meclisi’nin, Eylül ayı olağan toplantısında da 1/1000 ölçekli uygulama imar planı revizyonu oybirliği kabul edildi.
 Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de onaylandıktan sonra imar revizyonu yapılan alanın imar uygulaması yapılacak. Bu işlemin yasal süreci tamamlandıktan sonra da karakol binası yapılabilir hale gelmiş olacak.

“Ekonomiye katkı sağlayanların yanındayız”

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de yaptığı açıklamada üreten ve istihdama katkı sağlayan esnaf sitelerinin hizmet taleplerini imkan dâhilinde karşıladıklarını söyledi. Gaziler Küçük Sanayi Sitesi’nin, dönemlerinde yapıldığını anımsatan Başkan Tütüncü, “Kepez’i kalkınmasına ve değer kazanmasına katkı sağlayan bu sanayi sitemizin, karakol talebini de gerekli imar revizyonunu yaparak, karşıladık.  Karakol binası yapılmasını sağlayacak olan imar revizyonu çalışmamız, esnafımıza, bölgemize hayırlı olsun. Planlama ile süreç tamamlandıktan sonra devlet, belediye ve kooperatif işbirliği ile karakol binasını bölgeye kazandıracağız.” ifadesini kullandı.

Gaziler’e kamu hizmeti kolaylığı

Gaziler’in, Kepez’in doğu sınırında kırsal bir yerleşim alanı olduğu bilgisini paylaşan Tütüncü, “Merkeze uzak olan Gaziler Mahallemiz’deki hemşehrilerimizin güvenlik, sağlık, eğitim gibi kamu hizmetlerine kolay şekilde ulaşabilmeleri için gerekli çalışmaları yapıyoruz. Mahalleye inşa ettiğimiz Aile Yaşam Merkezi’nin içerisine 3 doktordan oluşan Aile Sağlığı Merkezi kurulmasını sağladık. Şimdi de sanayi sitesinin içerisine karakol binası yapılmasını sağlayacak olan imar planı revizyonunu yaptık. Böylece güvenlik hizmetini de mahallemize getirmiş olduk.” diyerek, açıklamasını tamamladı.
Başkan Hakan Tütüncü, geçtiğimiz yıllarda Gaziler Küçük Sanayi Sitesi’ni ziyaret ederek, incelemelerde bulunmuştu.
Sitemizin içeriklerini yakınlarınız ile paylaşabilirsiniz